FotowoltaikawPolsce » Blog » Jaki magazyn energii będzie najlepszy dla jednorodzinnego domu?
Jaki magazyn energii będzie najlepszy dla jednorodzinnego domu

Jaki magazyn energii będzie najlepszy dla jednorodzinnego domu?

Magazyny energii cieszą się coraz to większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Nierzadko magazynujące energię urządzenia są kolejną decyzją inwestycyjną po montaży fotowoltaicznych paneli. Jaka konkretnie pojemność baterii będzie optymalna dla domu jednorodzinnego standardowego w naszym kraju?

Jakie jest zadanie magazynu?

Zadaniem magazynu energii jest nic innego jak gromadzenie energii bez emisyjnej wyprodukowanej w wiatrowej mikroinstalacji oraz w fotowoltaicznej. Urządzenie to umożliwia konsumpcję nadwyżek energii w wieczornych godzinach, także w nocy.

W taki sposób konsumujemy znacznie więcej energii, którą wytworzy nasza instalacja, innymi słowy minimalizuje się oddawanie oraz pobieranie energii z sieci na rzecz większego wykorzystania energii własnej. Magazyn zwiększa samo energetyczne niezależność od energetycznych zakładów, a do tego powoduje, że koszty użytkowania domu się zmniejszają do minimum.

Czytaj również: Jaki jest koszt magazynu energii do fotowoltaiki?

Bardzo wielu prosumentów, w tym także naszych czytelników, zastanawia się, jak spory magazyn energii potrzebny będzie do zamontowania w domu standardowym jednorodzinnym.

Czy bateria zapewniać powinna dobowe, tygodniowe, a może jednak sezonowe zapotrzebowanie na energię?

Sprawdź również: Dofinansowanie do pompy ciepła 2022

Co wyjaśnił ekspert?

Ekspert wyjaśnił, że mówiąc o tygodniowym i sezonowym, nie ma możliwości, aby magazyn przydomowy energii zapewnił rzeczywiste zapotrzebowanie. Takowe funkcje na przykład posiadają przemysłowe magazyny, a więc takie o wiele większej pojemności.

Magazyn takowego rozmiaru odpowiedni byłby w letniskowym domu, jednak i tu sporym wyzwaniem byłyby koszty oraz także konieczność bardzo dużego przewymiarowania fotowoltaicznej instalacji, jeśli obiekt by miał być również użytkowany zimą. Gdy poszukujemy optymalnego rozmiaru dla magazynu domowego energii, należy uwzględnić przede wszystkim zapotrzebowanie dobowe domu na elektryczną energię oraz średnią, generację dobową energii w mikro instalacji OZE

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla domu, ilość paneli oraz moc

Gdy analizujemy rozmiar magazynu energii, to nie powinniśmy jedynie patrzeć na sam szczyt generacyjnego sezonu, gdzie kumulować moglibyśmy cala energię wyprodukowaną.

Zobacz również: Fotowoltaika do 150 kW Bez pozwolenia na budowę

Dla instalacji o mocy 6-7 kW byłby to wolumen dokładnie kilkudziesięciu godzin, a więc magazyn by musiał być bardzo duży. Należy się opierać na uśrednionych wartościach dla wszystkich dni słonecznych roku. Jest to naprawdę bardzo proste.

Sprawdź również: Magazyny Energii LubuskieMagazyny Energii OpolskieMagazyny Energii ŚląskieMagazyny Energii Zachodniopomorskie

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here