FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile kosztuje serwis instalacji fotowoltaicznej – Czy warto?

Ile kosztuje serwis instalacji fotowoltaicznej – Czy warto?

Czy przeglądy instalacji fotowoltaicznych są konieczne? Jakie sytuacje kryzysowe trzeba mieć na uwadze przed zainstalowaniem paneli PV? Przed dokonaniem montażu, warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę podczas eksploatacji paneli fotowoltaicznych.

Serwis instalacji fotowoltaicznej – czy jest potrzebny?

Technologie związane z panelami fotowoltaicznymi przeszły w ostatnich latach ogromne zmiany, oraz swojego rodzaju transformację. Dzięki nim, dziś mamy do czynienia ze zwiekszona wydajnością, oraz niższych cen całego systemu, a takie technologii fotowoltaicznej. Pojawiły się również inne rynki instalacyjne, a także nasiliła się presja na obniżanie cen, czy też poprawę funkcjonalności elementów systemu. W związku z tym potrzeba dokładnego sposobu przewidywania oraz oceny wydajności. Warto zwrócić uwagę również na trwałość komponentów, oraz ich niezadowodność. Do tego celu stworzone zostały serwisy.

Serwis-działania sprawdzające

Podczas rutynowych kontroli konserwacji paneli fotowoltaicznych przeprowadzić należy kompleksową kontrolę wszystkich powstałych rozbieżności takich jak obluzowania, pęknięcia, wady oraz prawidłowości połączeń energii. Dodatkowo należy sprawdzić czy występują problemy z:

 • stłuczonym szkłem, przebarwieniami, lub śladami po wypaleniu w panelach
 • Korozją
 • Korozją lub erozja wsporników fotowoltaiki
 • Brakującymi sro
 • korozja lub erozja wsporników systemu fotowoltaicznego,
 • nierównomierna praca falownika,
 • luźne lub odsłonięte okablowanie,
 • brakujące śruby,
 • problemy z odprowadzaniem wody z dachu,
 • oznaki inwazji szkodników,
 • zbyt duży rozrost roślinności na dachu,
 • znaczne zabrudzenie paneli fotowoltaicznych,
 • uszkodzenia spowodowane przez wodę z przepustów dachowych.

Czytaj dalej: Jak wybrać panele fotowoltaiczne? czego unikać?

Jak często korzystać z usług serwisu?

Kompleksowy serwis fotowoltaiki należy wykonywać nie rzadziej niż raz na pięć lat. Jednak nie oznacza, to że w razie wystąpienia wątpliwości, lub obaw o jej funkcjonowanie nie należy sprawdzać jej mankamentów częściej, oraz na żądanie. Część prac kontrolujących, może wykonywać na co dzień sam inwestor. Należy do nich wizualna ocena stanu instalacji fotowoltaicznej, która należy wykonywać raz na 6 miesięcy, a już na pewno raz na rok. Monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie wytwarzanego prądu należy przeprowadzać raz na miesiąc w sposób regularny. Dzięki tym działaniom, będziesz miał pewność, że fotowoltaika pracuje jak należy, a generowane zyski prądu ze słońca kształtują się na dobrym poziomie.

Warto przeczytać: Jakie dofinansowanie dla rolników na panele fotowoltaiczne?

Ile kosztuje serwis?

Wiele osób decydując się na regularny serwis instalacji fotowoltaicznej obawia się o jego koszty. Pomimo wszystko nie należy rezygnować z regularnego serwisowania, z uwagi na zarówno wysoki koszt inwestycji, oraz ryzyko związane z mało efektywnym funkcjonowaniem. Średnie ceny za serwis wahają się w przedziałach 300-1000 zł.

Skąd zatem wynika ta rozbieżność? Na koszt serwisu wpływa zakres oferowanych prac, także odległość która należy pokonać do serwisowanej instalacji. Warto mieć na uwadze, że w przypadku większych miejscowości, czy aglomeracji ceny są wyższe. Za konfigurację, oraz sprawdzenie całej instalacji po montażu zapłacić należy od 500 zł do 800 zł. Pomiary kongrolone go koszt od 400 do 600 zł. Koszty nie są duże biorąc pod uwagę całość kwot związanych z montażem, oraz instalacją fotowoltaiki.

Warto sprawdzić: Fotowoltaika PiszFotowoltaika BraniewoFotowoltaika OleckoFotowoltaika Lidzbark Warmiński

Nie warto zatem na nich oszczędzać, kosztem całości inwestycji jaką ponosi osoba korzystająca z fotowoltaiki. Dzięki serwisom i napraw małych komponentów, na czas możemy zareagować ze zniszczeniem całości instalacji.

Czytaj więcej: Fotowoltaika GołdapFotowoltaika NidzicaFotowoltaika MorągFotowoltaika Pasłęk

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here