FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak wybrać panele fotowoltaiczne? czego unikać?

Jak wybrać panele fotowoltaiczne? czego unikać?

Skoro jesteś na tej stronie, to najpewniej poszukujesz paneli fotowoltaicznych. Jest to bardzo słuszny trop. Fotowoltaika, a także pozyskiwanie energii przy ich pomocy jest coraz to bardziej popularne. Mają tego świadomość producenci, którzy to próbują zwrócić uwagę na naszą ofertę. Pora na kilka podpowiedzi.

Powinniśmy wiedzieć, że odpowiedź jedyna słuszna na to pytanie w żadnym wypadku nie istnieje. Nie istnieje producent idealny, ani też oferta idealna, która to zadowoliłaby absolutnie wszystkim. Na całe szczęście nie mamy się czego obawiać. Na rynku mamy do czynienia z wieloma świetnymi producentami z niezwykle przyzwoitymi produktami.

Jakie są zagrożenia dla instalacji fotowoltaicznej?

Chociaż słoneczne panele uchodzą za niezwykle sprawne i trwałe, istnieje szereg pewnych zagrożeń, które mogą obniżyć znacznie jakość ich pracy. Przełoży się to z kolei na wyniki z uzysku, a do tego opłacalność całej naszej inwestycji. Poniżej znajdziemy dziesięć zagrożeń najważniejszych dla fotowoltaicznej instalacji. O czym mowa?

Skorzystaj z bezpłatnego wyliczenia kosztów fotowoltaiki

Polecamy skorzystać z powyższego formularza w celu wyliczenia kosztów i doboru paneli fotowoltaicznych

Pierwsza kwestia to instalacja niewłaściwa. Wynika ona często z niedbałości, czy też braku wiedzy, jak podłączyć instalacje. Może być również konsekwencją wyboru pewnego taniego producenta. Naprawa tego to na pewno bardzo duże koszty. Kolejna kwestia to pęknięta szyba panelu. W jej następstwie występuje korozja obwodów elektrycznych oraz ogniw. Skutkuje to obniżenie wydajności naszych paneli. W sytuacjach skrajnych może stwarzać bardzo duże niebezpieczeństwo.

Warto widzieć: Fotowoltaika dla sklepów – Panele fotowoltaiczne dla marketów

Jak do dobrze wybrać panele fotowoltaiczne?

Nie można pominąć potencjalnej degradacji indykowanej, ścieżek ślimaczych, czy też wadliwej folii ochronnej. Nie sposób pominąć także zabrudzeń paneli fotowoltaicznych. Zabrudzenia zależą w dużej mierze od natężenia zanieczyszczeń na konkretnym terenie, a także od obecności ptaków. Może także dojść do przegrzania skrzynki przyłączeniowej. Ono jest spowodowane wysoką temperaturą. Może skutkować przerwaniem pracy urządzenia, a czasem nawet pożarem. Awaria bocznikowej diody, czy też przyłączeniowej skrzynki kończy się niejednokrotnie wstrzymaniem do inwertera przepływu.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

W samym kontekście fotowoltaiki, a szczególnie co jakiś czas cen prądu idących w górę, wydaje się zasadne pytanie o wydajność fotowoltaicznych paneli. Jeśli zatem się zastanawiamy poważnie nad wyborem fotowoltaicznych paneli, zdążyłeś zapewne już zadać pytanie - a ile energii mi ta cała fotowoltaika da? Kluczowa tutaj jest moc paneli PV.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla firm – Od czego powinno się zacząć?

Jeśli się zastanawiamy, jakie fotowoltaiczne panele wybrać, na pewno się spotkałeś z takim pojęciem jak nominalna moc. Służy ono do definiowania sprawności paneli PV. Określamy ją według tak zwanego standardu STC. Słoneczne promieniowanie, jakiemu się poddaje panele testowane, wynosi 1000 W/m2 przy temperaturze wynoszącej 25 stopni Celsjusza. Moc rzeczywista paneli jest inna jednak i zależy od temperatury, nasłonecznienia, jak i innych specyficznych czynników atmosferycznych dla konkretnego regionu.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Wszystko co warto wiedzieć?

Bardzo dobrze jest się także przyjrzeć tak zwanej tolerancji mocy. Moc fotowoltaicznych paneli w konkretnej serii od tegoż samego producenta może się różnić nieznacznie. Jeśli jeden z paneli w konkretnym module pracuje ze zdecydowanie mniejszą mocą, pozostałe się do niego dopasują. Warto zwrócić uwagę, czy nasze panele posiadają zarówno dodatnią, a także ujemną tolerancję.

Sprawdź więcej: Fotowoltaika GnieznoFotowoltaika LesznoFotowoltaika LubońFotowoltaika Września

Najlepsze fotowoltaiczne panele wykazują odporność na bardzo wysokie temperatury i dobrze sobie radzą w temperaturze pięćdziesięciu stopni Celsjusza, ale także generują elektryczną energię przy nasłonecznieniu niskim. Fotowoltaiczne moduły czerpią tak naprawdę energię ze słońca i to przez absolutnie cały rok.

Sprawdź również: Fotowoltaika SwarzędzFotowoltaika ŚremFotowoltaika KrotoszynFotowoltaika Turek

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here