FotowoltaikawPolsce » Blog » Inwestycja KGHM w 8 farm fotowoltaicznych w różnych województwach

Inwestycja KGHM w 8 farm fotowoltaicznych w różnych województwach

Spółka KGHM podjęła się inwestycji na ogromną skalę. Dokonała zakupu aż ośmiu farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w czterech różnych województwach. Ich łączna moc wynosi aż 50 MW. Jak donosi samo przedsiębiorstwo wydobywcze, jego celem jest neutralność klimatyczna.

Firma KGHM zainwestowała w portfel 8 instalacji fotowoltaicznych, które zakupiła od Projekt Solartechnik. Jak wiemy, jest to pierwsza tego rodzaju transakcja, które zagwarantuje skokowy przyrost mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach Energi. Tak właśnie twierdzi Mateusz Wodejko, czyli wiceprezes zarządu KGHM do spraw finansowych.

Warto wiedzieć: Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?

Spółki będące już własnością przedsiębiorstwa miedziowego KGHM znajdują się w województwie: pomorskim, łódzki, dolnośląskim oraz wielkopolskim (np. w Żukach, Gniewinie). Łącznie wszystkie te konstrukcje są w stanie produkować moc wynoszącą aż 50 MW. Według Mateusza Wodejko taka moc jest w stanie zapewnić nawet dwa procent zapotrzebowania na energię elektryczną w spółce KGHM. Co ciekawe, do tej pory nie jest znana wartość zawartej umowy.

Przedsiębiorstwo KGHM chce osiągnąć neutralność klimatyczną

- Jesteśmy szczęśliwi, że możemy wspierać spółkę KGHM w zielonej transformacji- mówił Krzysztof Czajka pełniący funkcję wiceprezesa ds. sprzedaży Projekt Solartechnik. Kupione farmy są wynikiem postawienia sobie przez firmę konkretnych klimatycznych celów. Możemy dowiedzieć się z komunikatu prasowego, iż spółka chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, natomiast do ok. 2030 roku chce zaspokoić w minimum 50 procentach zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł własnych, a w szczególności tych odnawialnych.

Czytaj więcej: Inwertery hybrydowe: Czym są i jak działają?

- Inwestycja w farmy fotowoltaiczne nie tylko ma pomóc osiągnąć cel transformacji energetycznej, ale też będzie w dużym stopniu oddziaływać na strukturyzację polityki firmy w zakresie integracji aktywów OZE, chodzi o te rozwijane we własnym zakresie, ale także przejmowane w ramach aktywności KGHM na rynku akwizycyjnym- twierdzi wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa do spraw finansowych.

Firma KGHM- co warto o niej wiedzieć?

KGHM to spółka, której działalność skupia się na wydobywaniu i przetwórstwie surowców naturalnych. Przede wszystkim jest to miedź. Na terenie naszego kraju KGHM ma trzy kopalnie podziemne (Rudna, Polkowice-Sieroszowice, Lubin). Ponadto przedsiębiorstwo ma na całym świecie 6 kopalni, między innymi w Kanadzie, USA, Chile.

Zobacz również: Jakie są koszty montażu konstrukcji pod panele fotowoltaiczne?

Wydobywanie surowców mineralnych nie jest bez znaczenia dla klimatu. Podczas wydobywania miedzi tworzą się tak zwane odpady poeksploatacyjne. Produktem eksploatacji miedzi jest nie tylko czysty metal, ale też skała płonna, zawierająca np. rtęć, arsen, węgiel organiczny.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here