Instalacja fotowoltaiczna jest wyborem, który w zasadzie każdego roku się staje coraz to bardziej popularny. Nasza własna mikroelektrownia nie tylko jest rozwiązaniem ekologicznym, ale także niezależnością energetyczną oraz oszczędnością. Pamiętajmy, że fotowoltaika to także liczne ulgi oraz dotacje. Dzięki temu inwestycja w nią staje się jeszcze bardziej opłacalna.

Czy zastanawiasz się, jak kształtuje się kwestia opodatkowania? Jaki jest podatek od fotowoltaiki? Czy fotowoltaikę możemy odliczyć od podatku? Wszystkiego dowiemy się już za moment.

Podatek od instalacji fotowoltaicznej

Jaki podatek VAT od instalacji fotowoltaicznej będzie obowiązywał, gdy się zdecydujemy na własną mikroelektrownię? Indywidualni inwestorzy, którzy to wykorzystują energię wytworzoną przez instalację na potrzeby gospodarstwa domowego, rozliczają się tak zwaną stawką preferencyjną 8 procent VAT. Dotyczy ona wszelkich instalacji, które są montowane na gruncie, czy też na dachu.

Jaki jest podatek VAT od instalacji fotowoltaicznej?

Jakie są wymagania, aby uzyskać stawkę ośmiu procent? Kwalifikują się domy o użytkowej powierzchni do 300 metrów kwadratowych oraz mieszkań do 150 metrów kwadratowych. Obejmuje także gminy i wspólnoty mieszkaniowe, jeśli panele są montowane na budynkach, które są objęte programem społecznym mieszkaniowym. Z 8 procent mogą także skorzystać rolnicy, którzy używają energii z instalacji, aby pokryć energetyczne zapotrzebowanie swojego gospodarstwa rolnego. Jeśli chodzi o montaż instalacji fotowoltaicznej na potrzeby swojej działalności gospodarczej stawka VAT to 23 procent.

Między innymi obowiązuje ona: restauracje, hotele, inne miejsca noclegowe, zakłady, firmy, rolników wykorzystujących instalację na potrzeby prowadzenia gospodarczej działalności, jak i budynku użyteczności publicznej. Nie ma jednocześnie obowiązku płacenia podatków dodatkowych od fotowoltaiki do gminy, ani też innych podmiotów.

Jak można odliczyć instalację fotowoltaiką od dochodowego podatku?

W roku 2019 rzad zdecydował się wprowadzić do życia ulgę termomodernizacyjną. Dzięki niej każdy użytkownik fotowoltaiki może ją odliczyć od podatku PIT. Tenże program rządowy sprawia, że sam koszt instalacji jest jeszcze niższy, a sama inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna.

Termomodernizacja jest projektem, który na celu ma zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Aby odliczyć podatek od fotowoltaiki, to w ramach ulgi termomodernizacyjnej, trzeba spełnić wymogi. Na pewno trzeba ukończyć termomodernizacyjne przedsięwzięcie w ciągu trzech lat. Do tego należy nabyć produkty, towary oraz usługi, które według ustawy podlegają odliczeniu od naszego dochodu. Musimy także na bieżąco rozliczać w deklaracji PIT wydatki, które są związane z termomodernizacją.

Kto może instalację fotowoltaiczną odliczyć od podatku?

Według obowiązującej aktualnie ustawy, w przypadku fotowoltaicznej instalacji, z termomodernizacyjnej ulgi skorzystać mogą osoby, które są właścicielami lub też współwłaścicielami jednorodzinnych domów, które posiadają swoją własną miktoelektrownię. Przysługuje ona podatnikom podatku PIT, którzy to opłacają podatek ryczałtem, stawki liniowej 19 procent, według skali podatkowej 17 i 32 procent.

A jaką kwotę konkretnie możemy odliczyć od instalacji fotowoltaicznej? Sam podatek VAT od fotowoltaiki dla użytkowników indywidualnych fotowoltaicznych instalacji wynosi jedynie osiem procent. Z kolei termomodernizacyjna ulga pozwala na maksymalne odliczenie 53 tysięcy złotych. Termomodernizacyjna ulga przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub też współwłaścicielem jednorodzinnego budynku, w którym zrealizowano termomodernizacyjne przedsięwzięcie.

Na pewno możliwości jak widać jest sporo. Warto dowiedzieć się jakie mamy możliwości. Możemy na tym zyskać naprawdę sporo pieniędzy. Skoro można co nieco zaoszczędzić, to czemu mielibyśmy z tej możliwości nie skorzystać, prawda? Jesteśmy chętni, aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.