FotowoltaikawPolsce » Blog » Jaką moc pompy ciepła do domu 200m2?

Jaką moc pompy ciepła do domu 200m2?

Chociaż Polacy słyną z tego, że budują coraz to mniejsze domu, to cały czas nie brakuje tych, które mają imponującą powierzchnię. W dzisiejszym artykule chcemy sprawdzić, jaką konkretnie pompę ciepła należy wybrać do domu o powierzchni 200 m2. Dowiemy się także, jak można taką inwestycję sfinansować.

Pompy ciepła są nowoczesnymi oraz także bardzo komfortowymi źródłami ciepła w użytkowaniu. Sama jednostka, w odróżnieniu od pieca tradycyjnego nie potrzebuje już połączenia z kominem. Nie trzeba także do niej dokładać opały oraz do tego nie emituje sadzy, czy też jakiegoś pyłu. Pompę ciepła wystarczy, że podłączymy, uruchomimy, a do tego zaprogramujemy odpowiednio. Później wystarczy się już tylko cieszyć ogrzewaniem oraz ciepłą użytkową wodą. Warto także dodać, że w letnie i gorące dni, pompa może także pełnić rolę klimatyzatora. Będzie przyjemnie chłodziła wnętrze naszego domu.

Jaką wybrać moc pompy ciepła do domu 200m2?

Musimy także dodać, że źródło ciepła tego typu pracować może bezkosztowo i to całkowicie. Ma to wpływ na znaczny zwrot inwestycji w pompę ciepła. Jak to jest w ogóle możliwe? Gdy tylko temperatura na zewnątrz jest bardzo niska, to w pompie ciepła się uruchamia grzałka elektryczna. W połączeniu z fotowoltaiczną instalacją, która produkować będzie elektryczną energię na potrzeby źródła ciepła, pompa w żadnym wypadku nie będzie generowała kosztów.

 Pompy ciepła BytomPompy ciepła Ruda ŚląskaPompy ciepła RybnikPompy ciepła Tychy,

Wynika to bezpośrednio z faktu, że do swojego działania, poza elektryczną energią potrzebuje tylko i wyłącznie powietrza. Skoro już udało się poznać wszelkie korzyści, które są związane z działaniem pompy ciepła, to warto przejść do tego, co jest najważniejsze. O czym mowa?  Chodzi o wybór idealnej pompy ciepła dla domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych.

O komentarz poprosiliśmy doradzę ds. pomp ciepła z firmy Vosti

Zacznijmy od tego, jakie czynniki są istotne przy wyborze pompy ciepła — wbrew powszechnym opiniom nie jest to tylko jej moc. Pierwszym z nich jest powierzchnia zabudowy, pompa ciepła musi zostać dobrana w sposób idealny do zapotrzebowań budynku. To bardzo ważne, bowiem pompy ciepła nie można przewymiarowywać, tak jak było to robione np. przy piecach na ekogroszek bądź innych źródłach ciepła.
Drugim warunkiem jest ocieplenie budynku. Dlaczego ocieplenie ma bardzo duży wpływ na dobór pompy? Ponieważ każdy materiał ma swoją przenikalność cieplną. Pod uwagę musimy wziąć ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie poddasza, ocieplenie stropu w najwyższej kondygnacji oraz ocieplenie dachu.  
Trzeci czynnik to strefa klimatyczna i warunki atmosferyczne, w której znajduję sie nieruchomość, a czwarty to rodzaj ogrzewania u klienta. Przy ogrzewaniu podłogowym sprawdzi się nam znakomicie pompa niskotemperaturowa, a przy grzejnikach lepsza będzie pompa wysokotemperaturowa. 
Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka pompa ciepła będzie najlepsza do domu o powierzchni 200m2, musimy znać rodzaj ocieplenia budynku oraz kubaturę, którą musimy ogrzać. Jeżeli założymy, że dom jest energooszczędny, ocieplenie jest znakomite, nieruchomość znajduje się w III strefie klimatycznej, a klient posiada ogrzewanie grzejnikowe to świetnie sprawdzi się tutaj pompa ciepła HPA – O 10 Premium.
Koszt takiej pompy ciepła mieści się w przedziale od 55 tys. zł brutto do nawet 60 tys brutto . Podkreślam, że bez wykonania audytu nieruchomości i wykonania dokładnych obliczeń, pompa ciepła nie zostanie dobrana w sposób poprawny nie możemy bazować tutaj na przypuszczeniach. Wszystko musi tutaj być wykonane na najwyższym poziomie i dobrane pod względem zapotrzebowania dla budynku.
Dlaczego warto wybrać pompę ciepła jako sposób ogrzewania naszego domu? Przede wszystkim dlatego, że na dzień dzisiejszy tańszej alternatywy ogrzewania nie ma. Ceny surowców takich jak ekogroszek czy gaz idą w górę w przerażającym tempie i nie zapowiada się, aby były niższe. Przykładowo —  w porównaniu do pieca elektrycznego, pompa ciepła pobiera mniej energii, bowiem 75% ciepła pochodzi z czynników zewnętrznych, a 25% stanowi energia elektryczna. Natomiast piecyk elektryczny potrzebuje 100% energii elektrycznej! To idealnie pokazuje, że pompa ciepła może skutecznie przyczynić się do zmniejszenia rachunków w naszych domach. Oczywiście, jeśli będzie dobrana przez fachowców, którzy pod uwagę wezmą wszystkie aspekty, o których wspomniałem na początku. Doradztwo i doświadczenie są tutaj niezwykle istotne.

Sebastian Klementowicz, Koordynator ds. pomp ciepła w Vosti

Otrzymaj minimum 3 bezpłatne oferty instalacji pomp ciepła

  Oferty są niezobowiązujące a będziesz mógł sam podjąć decyzję.

  Jaką pompę ciepła do domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych wybrać?

  Dobór właściwej pompy ciepła nie jest zbyt łatwym zadaniem oraz czynnością. Dosyć trudno jest wskazać moc konkretną jednostki w oparciu tylko o samą powierzchnię budynku. Aby zwymiarować odpowiednio samą pompę ciepła, to najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na spotkanie ze specjalistą. Podczas audytu sprawdzona jest izolacja budynku. Do tego jesteśmy także poproszeni o wskazanie ilości obecnie spalanego opału. Na pewno pompa ciepła do starego domu jest inna, niż do nowszych budynków.

  Czytaj również: Jaką moc pompy ciepła do domu 120m2?

  W przypadku domu nowo budowanego specjalista dobierze pompę na podstawie tylko i wyłącznie zapotrzebowania na ciepło, które jest zawarte w projekcie. Audyty specjalisty są darmowe całkowicie, a po ich wykonaniu nie trzeba podpisywać umowy z daną firmą. Jest to jednak bardzo dobra okazja, aby się dowiedzieć wszystkiego, co jest bezpośrednio związane z pompami ciepła oraz poznać konkretną wycenę. Warto także wcześniej skorzystać z kalkulatora pomp ciepła. Sprawdzimy w nim, jak wiele zyskamy dzięki temu.

  Cena każdej instalacji pompy ciepła ustalana jest indywidualnie. Jest bardzo dużo czynników wpływających na cenę. Aktualnie dostępne są również dofinansowania dlatego kliknij skontaktuj się i zostaw swoje dane kontaktowego w celu poznania indywidualnej ceny.

  9.5

  Stiebel Eltron HPA – O 8CS Plus Polecamy produkt

  Ustawiana na zewnątrz pompa ciepła powietrze/woda do ogrzewania i chłodzenia w nowym budownictwie

  Technika inwerterowa: sprężarka o regulowanej prędkości obrotowej zapewniająca zawsze optymalną moc grzewczą

  Cicha praca poprzez bezstopniową regulację prędkości obrotowej wentylatora oraz hermetycznego zamknięcia obiegu chłodniczego
  Wypełnij formularz i odbierz wycenę
  9

  Stiebel Eltron HPA – O 10 Premium Produkt bardzo dobrej jakości

  Pompa ciepła powietrze-woda ustawiana na zewnątrz do ogrzewania i chłodzenia

  Z efektywną energetycznie technologią inwerterową zapewniającą wysokie temperatury zasilania również w zimowych miesiącach

  Nadaje się do gęstej zabudowy, dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy
  Wypełnij formularz i odbierz wycenę
  8.5

  Stiebel Eltron HPA – O 13 Premium produt wysokiej jakości

  Pompa ciepła powietrze-woda ustawiana na zewnątrz do ogrzewania i chłodzenia

  Z efektywną energetycznie technologią inwerterową zapewniającą wysokie temperatury zasilania również w zimowych miesiącach

  Nadaje się do gęstej zabudowy, dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy
  Wypełnij formularz i odbierz wycenę
  Opinie o O 13 Premium

  Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła należy dobrać indywidualnie na podstawie kontaktu ze specjalistą. Czynniki, które wpływają na moc pompy ciepła:

  • Nowy budynek
  • Stary budynek
  • Rodzaj ocieplenia
  • Rodzaj zamontowanych okien
  • Dlatego w celu uzyskania odpowiedniej bezpłatnej wyceny zostaw swoje dane kontaktowe.

  Jaką moc pompy ciepła do domu 200m2?

  Sprawdź więcej: Koszt instalacji pompy ciepła do domu 200 m2

  W jaki sposób sfinansować inwestycję?

  Jeśli już wiemy, jaka pompa ciepła będzie odpowiednia, to musimy poznać wszelkie sposoby finansowania inwestycji. Programów, dzięki którym sam koszt inwestycyjny jest o wiele mniejszy, jest naprawdę sporo. Największym programem jest program o nazwie „Czyste Powietrze”. Można zdobyć dzięki niemu kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłaty.

  Pompy ciepła BolesławiecPompy Ciepła OleśnicaPompy Ciepła Oława

  Sporo dofinansowań także przygotowały samorządy. W Warszawie funkcjonuje program o nazwie „Zlikwiduj Kopciucha”. Czasami koszt całkowity pompy ciepła wynosi jedynie kilkaset złotych. Warto wybrać dobry program i cieszyć się dopłatą. Pamiętajmy, że środki w każdym z programów są ograniczone. Warto zacząć działać.

  Jak wygląda proces doboru odpowiedniej pompy ciepła do domu 200 m2:

  • Bezpłatny kontakt telefoniczny z konsultantem / doradca ds. pomp ciepła
  • Bezpłatny audyt techniczny
  • Na podstawie audytu technicznego podpisanie umowy
  • Pomoc w pozyskaniu kredytu lub leasingu
  • Projekt instalacji i zamówienie materiałów
  • Montaż instalacji
  • Zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego i PSP
  • Monitoring on-line, opieka serwisowa

  Marcin

  Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

  Więcej informacji

  Post navigation

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Drop file here