FotowoltaikawPolsce » Blog » Koszt instalacji pompy ciepła do domu 200 m2
Koszt instalacji pompy ciepła do domu 200 m2

Koszt instalacji pompy ciepła do domu 200 m2

Pompy ciepła to w Polsce coraz bardziej powszechne rozwiązanie. Przemawia za nimi efektywność. Nic więc dziwnego, że Polacy coraz częściej wybierają ten sposób ogrzewania.

Wraz z dofinansowaniem, koszty zakupu zwracają się w kilka lat. Jakie więc czynniki należy spełnić, by zakup się opłacał np. przy ogrzewaniu domu o powierzchni do 200m²?

Korzyści z zakupu powietrznych pomp ciepła

Obniżenie rachunków jak i inwestycja w środowisko oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii wpływa na wybór tego typu instalacji. Nie słabnie popularność programów wspierających korzystanie z innowacyjnych form pozyskiwania energii jak np. dofinansowania na fotowoltaikę oraz program Mój Prąd.

To właśnie dzięki rozwojowi w tym sektorze wzrasta zainteresowanie pompami ciepła. Korzyści z połączenia systemu fotowoltaiki oraz pomp pozwalają właścicielom domów na obniżenie rachunków za energię elektryczną, osiągnięcie niezależności energetycznej oraz ogrzewać jednocześnie mieszkanie.

Ciepła PodlaskiePompy Ciepła Warmińsko-mazurskiePompy Ciepła Lubelskie,

Przy czym warto wiedzieć, że koszty utrzymania energooszczędnych pomp ciepła są niskie. Można je podłączyć do starego typu instalacji. Wraz ze wzrostem cen gazu jak i zainteresowaniem prywatnych inwestorów tym rynkiem w 2021 roku (ponad 200%) popyt na powietrzne pompy ciepła jest jednym z najwyższych obecnie także dzięki programowi finansującemu ich zakup.

Powietrzne pompy są prostsze w montażu niż pompy gruntowe i nie jest konieczne, by posiadać dużą przestrzeń do ich instalacji. Gruntowe pompy mają jednak wyższy współczynnik COP oraz żywotność, nawet do 80 lat.

Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła należy dobrać indywidualnie na podstawie kontaktu ze specjalistą. Czynniki, które wpływają na moc pompy ciepła:

 • Nowy budynek
 • Stary budynek
 • Rodzaj ocieplenia
 • Rodzaj zamontowanych okien
 • Dlatego w celu uzyskania odpowiedniej bezpłatnej wyceny zostaw swoje dane kontaktowe.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze pompy do domu 200m²?

Koszty instalacji za pompę ciepła są zależne od:

Źródła ciepła dolnego, którego koszty jak w przypadku pomp gruntowych są powiązane z montażem kolektora, a nie jak w przypadku powietrznych, od wiatru jako źródła energii. Tutaj także nie jest wymagana dodatkowa instalacja, a sam montaż trwa do trzech dni. Innym ważnym czynnikiem są parametry urządzenia i producenta pompy.

COP oraz SCOP to dwa główne wskaźniki, od których zależy zakup pompy. Wyższa cena oznacza większe współczynniki. Ważną kwestią jest też dobranie mocy urządzenia pod ilość domowników, a także do zapotrzebowania nieruchomości na ogrzewanie. Źle dopasowana moc może przełożyć się na wysokie koszty utrzymania, a sama inwestycja może okazać się nieopłacalna.

Od górnego źródła, czyli tego, które dostarcza ciepło do pompy. Ważny jest system ogrzewania budynku. Ogrzewanie niskotemperaturowe sprawdzi się w przypadku takiej instalacji najlepiej np. podłogowe lub ścienne. W instalacjach opartych o grzejniki np. w zmodernizowanych budynkach sprawdzają się systemy korzystające z wysokotemperaturowych pomp ciepła.

Koszty pompy do budynku o powierzchni 200m²

Oprócz zastosowanej pompy, samo ocieplenie budynku, rodzaj stolarki okien czy nawet ilość mieszkańców ma znaczenie dla ostatecznego kosztu instalacji pompy ciepła. Obecne rodzaje pomp, które spełniają wymogi na rok 2021 to te korzystające z ogrzewania płaszczyznowego podłogowego oraz fotowoltaiki i mechanicznej wentylacji, a także pompy gruntowe o wentylacji odzyskującej ciepło.

Innym ważnym aspektem jest wielkość budynku np. do 200m² i sposobie jego użytkowania. Obecnie w Polsce przeważają w budownictwie domy jednorodzinne o metrażu między 120, a 200 metrów kwadratowych, co stanowi optymalną wielkość dla ogrzewania przez pompy ciepła.

Dla domu o średniej powierzchni 150m² koszt nabycia pompy to wydatek rzędu od 25 do 50 tysięcy. Dla domu do 200m² to maksymalnie 70 tysięcy. Jest on jednak uzależniony od producenta, mocy (przy dobrze wykonanej izolacji wystarczy pompa o mocy 10 kW) oraz jej funkcji. Pompa ciepła może służyć do ogrzewania całego domu jak i sporadycznego używania do podgrzewania posiłków. Należy się także liczyć z kosztami samej instalacji oraz robocizny. Obecnie jednak wiele firm wlicza ten ostatni już w finalny wydatek zakupu pompy.

Jak obniżyć koszt zakupu pompy ciepła?

Całościowy czas zwrotu zakupu instalacji to nawet 10 lat. Można ten okres skrócić poprzez programy dofinansowania jak np. Czyste Powietrze w postaci bezwrotnej dotacji do 37 tysięcy lub Stop Smog na ekologiczne pompy ciepła — finansowanie do około 50 tysięcy. Inne programy obejmują wymiany starych pieców czy ulgę termomodernizacyjną na pompę i fotowoltaikę.

Jak wygląda proces doboru odpowiedniej pompy ciepła do domu 200 m2:

 • Bezpłatny kontakt telefoniczny z konsultantem / doradca ds. pomp ciepła
 • Bezpłatny audyt techniczny
 • Na podstawie audytu technicznego podpisanie umowy
 • Pomoc w pozyskaniu kredytu lub leasingu
 • Projekt instalacji i zamówienie materiałów
 • Montaż instalacji
 • Zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego i PSP
 • Monitoring on-line, opieka serwisowa

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here