FotowoltaikawPolsce » Blog » Jaki jest koszt magazynu energii do fotowoltaiki?
Jaki jest koszt magazynu energii do fotowoltaiki

Jaki jest koszt magazynu energii do fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii już niebawem będą dosyć powszechnym widokiem. Wiadomo już teraz, że władze w naszym kraju chcą stawiać i będą stawiać na autokonsumpcję oraz do tego magazynowanie energii. Prosumenci jednak maja pewne wątpliwości. Co najczęściej ich trapi? Głównie zastanawiają się, ile kosztuje sam magazyn energii. Czy są to wysokie koszta?

Magazynowanie energii elektrycznej z fotowoltaiki

Magazyn energii jak najbardziej może się już niedługo stać bardzo ważnym, a wręcz niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej. Instalacje typu on grid są już za dużym obciążeniem dla przesyłowej sieci. Właśnie przez to władze polskie mają poważny zamiar zachęcać prosumentów do inwestowania w urządzenia, które służą właśnie magazynowaniu energii elektrycznej.

Jednak bardzo dużo się mówi o tym, że samo magazynowane energii elektrycznej z fotowoltaiki jest rozwiązaniem dosyć kosztownym. Ceny nie tylko wyglądają w sposób przerażający,ale podnoszą wyraźnie wszelkie koszty inwestycyjne.

Najmniejszy z magazynów wycenianych ma pojemność około 5 kWh. Cena uśredniona akumulatora o takowej pojemności wynosi 14 tysięcy złotych netto za sam magazyn. Nie jest tutaj wliczana usługa montażu, jak i całego osprzętu dodatkowego.

Magazyn o pojemności 10 kWh jest ponad dwa razy większym wydatkiem. Dziennikarze wspomnianego już serwisu Globenergia oscylują w cenach około 31 tysięcy złotych za sam akumulator. Największy z magazynów rozważanych wyróżnia się pojemnością 15 kWh. W takim przypadku jego cena to około 34 tysięcy złotych. Widać zatem, że razem z rosnącą pojemnością, maleje także cena za 1 kWh pojemności. Jednak pomimo to jest ona nadal ogromna.

Czy magazyn energii jest dla nas opłacalnym rozwiązaniem?

Efekty samego zastosowania energii sprawdzano dla fotowoltaicznej instalacji mającej moc 9,86 kWp ustawionej na stronę południową. 9 września 2021 roku instalacja ta wyprodukowała 50,52 kWh energii elektrycznej, z czego 12,03 kWh zużył właśnie prosument. Magazyn mający 5kWh pojemności mógłby zmieścić 13 procent energii, która pozostała. Dwa razy tyle magazyn o pojemności 10 kWh (26 procent). Największy z magazynów przez nas analizowanych o pojemności 15 kWh zdoła zgromadzić 39 procent energii pozostałej. 

Ceny magazynów w połączeniu z oszczędnościami potencjalnymi mówią w zasadzie same za siebie. Trudno jest kogoś przekonać dla oszczędności kilku złotych, wydania kilkanaście lub też kilkadziesiąt tysięcy. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że jest nie zdołamy rozładować magazynu energii,a wydaje się to być wręcz niemożliwe przy wcześniej wspomnianych parametrach, w kolejnych dniach będzie on gromadził o wiele mniejszą część produkowanej energii.

Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że autokonsumpcja bardzo wysoka, jak i magazyny energii to jedyny sposób racjonalny na rozwój źródeł odnawialnych energii. Obecnie funkcjonujący system tak zwanego net meteringu jest bardzo korzystny finansowo, ale powoduje spore problemy w samej infrastrukturze.

Gdy mamy problem ze zrozumieniem różnego rodzaju zależności, to warto poprosić w tym temacie o konsultację. Na pewno zostanie nam wszystko wyjaśnione. Konsultant odpowie na wszelkie nasze pytania i tym samym rozwieje wszelkie wątpliwości. Eksperci jak najbardziej polecają magazyny energii. Warto także nieco poczytać na ten temat, aby mieć własną wiedzę. Na analizę i zapoznanie się z tematem poświęćmy nieco czasu.

Dzięki temu decyzja będzie w pełni przemyślana. Na pewno nie ma tutaj miejsca na spontaniczne decyzje oraz na spontaniczne działania. Jest to zbyt duża inwestycja, aby rzeczywiście podjąć decyzję w pięć minut. Inwestując w magazyn na pewno przekonamy się, że jest to inwestycja będąca istnym strzałem w dziesiątkę.

Sprawdź również: Magazyny Energii LubuskieMagazyny Energii OpolskieMagazyny Energii ŚląskieMagazyny Energii Zachodniopomorskie

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here