FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak działa fotowoltaika w pochmurne dni?

Jak działa fotowoltaika w pochmurne dni?

Zainteresowanie Polaków fotowoltaiką wynika z kilku powodów. Przede wszystkim wpływ na nie ma wzrost cen energii elektrycznej. Dla niektórych ważne są również względy ekologiczne. Niezależnie jednak od powodu inwestycji w instalację tego typu, każda praktycznie osoba, zainteresowana tym rozwiązaniem, zastanawia się nad jednym zagadnieniem: jak wygląda produkcja prądu w panelach słonecznych w pochmurne dni? Jest to pytanie niezwykle istotne, bowiem w naszej strefie klimatycznej należy liczyć się  z ograniczeniem nasłonecznienia jesienią oraz zimą.

Na jakich zasadach działa instalacja fotowoltaiczna?

Praktycznie każda osoba, zapytana o zasady działania fotowoltaiki, stwierdzi, że instalacje tego typu pobierają energie prosto ze słońca. Jest to prawda, jednak przed podjęciem decyzji o inwestycji w system tego typu warto poznać również bardziej szczegółowe uwarunkowania techniczne, związane z jego funkcjonowaniem.

Przede wszystkim należy stwierdzić, że chociaż panele fotowoltaiczne montowane są najczęściej na dachach budynków jednorodzinnych, to nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić je, po uzyskaniu zgody zarządu spółdzielni mieszkaniowej, również na balkonie lub dachu bloku. Istnieje też możliwość ich umiejscowienia bezpośrednio na gruncie.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla sklepów 

Najważniejszymi elementami każdego systemu tego typu są półprzewodnikowe ogniwa słoneczne, nazywane również ogniwami fotowoltaicznymi, ogniwami fotoelektrycznymi lub fotoogniwami. W celu zwiększenia ich wydajności łączy się je w tak zwane moduły fotowoltaiczne. Zachodzący w nich proces fotowoltaiczny przekształca promieniowanie słoneczne w prąd stały. Ten ostatni trafia do kolejnej części instalacji - falownika. Tam jest przekształcany w prąd zmienny, o parametrach, pozwalających na użycie go w naszych domach.

Kiedy instalacja fotowoltaiczna ma najwyższą wydajność?

Ilość energii, dostarczanej przez instalację fotowoltaiczną, różni się, zależnie od pory roku. Oczywiście najlepsze wyniki osiągane są przy wysokim nasłonecznieniu - nie powinien więc dziwić fakt, że szczyt wydajności systemów tego typu przypada na miesiące letnie - czerwiec, lipiec oraz sierpień.

Czytaj więcej: Ekopożyczka na fotowoltaikę

Prąd, wyprodukowany przez instalację wiosną i latem, powinien rozłożyć się na 12 miesięcy roku w taki sposób, by pokryć zapotrzebowanie również w okresie jesieni i zimy, gdy wydajność znacznie spada.

Jak działa fotowoltaika jesienią oraz zimą?

Ilość energii, wytwarzana w okresie letnim, jest największa nie tylko ze względu na intensywność promieniowania, lecz przede wszystkim dzięki długiemu okresowi nasłonecznienia o tej porze roku. Warto przy tym zauważyć, że wysoka temperatura nie tylko nie wpływa pozytywnie na zwiększenie produkcji prądu w systemach tego typu, lecz - paradoksalnie - może zmniejszać ich wydajność.

W okresie jesienno-zimowym instalacja fotowoltaiczna może mieć znacznie lepsze warunki do funkcjonowania, o ile oczywiście dni będą słoneczne. Niższa ilość energii, wytwarzana w tym czasie, wynikać będzie przede wszystkim z krótszego okresu nasłonecznienia. Negatywnie na wydajność instalacji może  natomiast wpływać zalegający na panelach śnieg - dlatego też trzeba zadbać o to, by były one zamontowane pod kątem 30-40  stopni na południe. Warto zapewnić im również regularne czyszczenie z zabrudzeń - najlepiej na wiosnę.

Warto sprawdzić: Fotowoltaika SzczecinFotowoltaika MielnoFotowoltaika DarłowoFotowoltaika Dziwnów

Czy fotowoltaika opłaca się w systemie net-billingowym?

Chociaż obowiązujące obecnie zasady rozliczeń są często uznawane za mniej korzystne od rozwiązań, dostępnych dla osób, montujących fotowoltaikę w poprzednich latach, to rosnące ceny energii czynią inwestycje tego typu coraz bardziej opłacalnymi.

Sprawdź również:  Fotowoltaika KoszalinFotowoltaika ŚwinoujścieFotowoltaika StargardFotowoltaika KołobrzegFotowoltaika Szczecinek

Na ponowny wzrost zainteresowania tym sektorem wpływa również wsparcie, jakie można otrzymać w związku z instalacją paneli. Programy Mój Prąd czy Czyste Powietrze to realne zachęty do zainteresowania się tym rozwiązaniem. Odpowiednio dobrana instalacja pozwoli na osiągnięcie nawet 90% oszczędności energii elektrycznej, a okres zwrotu z takiej inwestycji może - w obecnych realiach - wynosić od 5 do 10 lat.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here