FotowoltaikawPolsce » Blog » Rodzaje pomp ciepła. Które są najpopularniejsze i dlaczego?
Rodzaje pomp ciepła. Które są najpopularniejsze i dlaczego?

Rodzaje pomp ciepła. Które są najpopularniejsze i dlaczego?

Zasada działania wszystkich pomp ciepła jest mniej więcej taka sama i często porównuje się ją od „odwróconej pracy lodówki”. Jednak ta grupa urządzeń jest bardzo zróżnicowana i można wymienić ich kilka rodzajów. Poznaj je i sprawdź, który typ pomp ciepła cieszy się największą popularnością.

Rodzaje pomp ciepła – na jakiej podstawie się je wyróżnia?

Aby pompa ciepła mogła wytworzyć energię do zasilenia domowego ogrzewania czy systemu podgrzewu wody, potrzebuje „paliwa”. W ok. 25% jest to prąd, jednak pozostałe trzy czwarte jest czerpane z odnawialnych źródeł energii. To one stanowią tzw. dolne źródło, z którego pobierane jest ciepło – tak, aby potem sprężyć je i „podgrzać” do uzyskania optymalnych parametrów.

I to właśnie rodzaj dolnego źródła stanowi podstawowe kryterium dla wyróżnienia poszczególnych wariantów pomp ciepła.

Rodzaje pomp ciepła a typ dolnego źródła

Przy uwzględnieniu kryterium dolnego źródła wyróżnia się trzy typy pomp ciepła. Są to urządzenia:

  • gruntowe,
  • powietrzne,
  • wodne.

Na czym polega różnica? To proste! Pompa gruntowa pobiera energię z gruntu – dzięki zastosowaniu wymiennika pionowego lub poziomego, zamontowanego na odpowiedniej głębokości. Pompa powietrzna czerpie ciepło z atmosfery, natomiast model wodny – ze zlokalizowanego w pobliżu zbiornika lub ze studni głębinowej.

Rodzaje pomp ciepła a typ górnego źródła

Patrząc na rodzaje pomp ciepła, warto również zwrócić uwagę na górne źródło ciepła. Chodzi zatem „odbiornik” energii przetworzonej w sprężarce, przy pomocy którego jest ona rozprowadzona do otoczenia. Mogą nim być dwa media. Są to:

  • woda – to najczęściej wykorzystywane górne źródło i efektywny nośnik ciepła; podgrzana ciecz może zostać z łatwością rozprowadzona np. do grzejników czy systemu rur ogrzewania podłogowego; może być też wykorzystana jako c.w.u. Z wykorzystaniem tego medium działa większość pomp dostępnych na rynku;
  • powietrze – ciepło z pompy może być „wydmuchiwane”, podobnie jak w klimatyzacji, tyle że zadaniem urządzenia jest nagrzanie, a nie schłodzenie pomieszczenia.

Które pompy ciepła są najpopularniejsze w Polsce?

W Polsce korzysta się ze wszystkich trzech typów pomp ciepła, a zatem z gruntowych, wodnych oraz powietrznych. To jednak ta trzecia technologia cieszy się największym powodzeniem. Mówiąc dokładniej, chodzi o pompę powietrze-woda. Dlaczego jest ona tak popularna? Wpływa na to wiele czynników. Najważniejszymi są:

  • wygoda montażu – ponieważ dolnym źródłem systemu jest powietrze, nie ma potrzeby budowania przyłącza, np. tworzenia odwiertu pod studnię czy wymiennik pionowy/poziomy; w efekcie prace są przeprowadzane w mało inwazyjny sposób i mogą być zakończone szybciej i niższym kosztem;
  • koszt inwestycji – jest niższy w porównaniu do wydatków ponoszonych na zakup i montaż pomp gruntowych czy wodnych; jak pokazuje porównywarka pomp ciepła Pompy.app, urządzenie tego typu można kupić już za kwotę rzędu kilkunastu tysięcy złotych;
  • możliwość wykorzystania tego urządzenia zarówno w nowo budowanych domach, jak i budynkach starszej generacji (najczęściej pod warunkiem przeprowadzenia termomodernizacji);
  • wielofunkcyjność – urządzenia z tej kategorii mogą oferować kilka funkcji jednocześnie, służąc nie tylko do ogrzewania budynku, ale także jego schładzania (klimatyzacja) czy podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Warto również podkreślić, że wbrew stereotypom, pompy powietrze-woda mogą poradzić sobie z ogrzaniem budynku bez dodatkowego „wsparcia” w środku zimy. Ocieplenie klimatu sprawiło, że bardzo mroźne dni (poniżej -20°C) na większości obszaru Polski zdarzają się epizodycznie. Tymczasem dobrej klasy pompy powietrzne potrafią wykorzystać energię cieplną z otoczenia nawet przy tak niskich temperaturach. Dlatego w większości przypadków nie jest konieczna inwestycja w – wydajniejszą przy bardzo niskich temperaturach, ale kosztowniejszą – pompę gruntową.

Pompa powietrze-powietrze: czy również jest popularna?

O ile popularność pomp powietrze-woda nieustannie rośnie, o tyle modele, w których górnym źródłem jest powietrze, nie są w naszym klimacie wybierane do pełnienia roli samodzielnego źródła ogrzewania. Działają one de facto jak tradycyjne klimatyzatory, tyle że podgrzewają atmosferę, zamiast ją chłodzić. Warto przy tym pamiętać, że jako źródło ciepła mogą się sprawdzić jedynie przy dodatnich temperaturach. Dlatego w Polsce wykorzystuje się je – ewentualnie – jako dodatkowe wsparcie dla głównego systemu grzewczego. Stosowane są m.in. układy kaskadowe czy hybrydowe, w których pompa powietrze/powietrze jest łączona np. z systemem powietrze/woda lub innym urządzeniem grzewczym.

Podsumowując, na rynku dostępne są trzy podstawowe typy pomp ciepła: gruntowe, wodne oraz powietrzne. Najpopularniejsze w Polsce są modele powietrze-woda, które łączą komfortowy montaż z dobrą wydajnością oraz korzystną ceną. Natomiast pompy powietrze-powietrze mogą być w naszej strefie klimatycznej wykorzystane jedynie jako dodatkowe źródło ogrzewania, gdyż nie poradzą sobie w warunkach ujemnych temperatur.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation