FotowoltaikawPolsce » Blog » Konferencja poświęcona sprawom z zakresu energetyki odnawialnej
Konferencja poświęcona sprawom z zakresu energetyki odnawialnej

Konferencja poświęcona sprawom z zakresu energetyki odnawialnej

Pilną potrzebą polskiego sektora energetyki odnawialnej jest opracowanie rozwiązań, które pomogą przyspieszyć transformację energetyczną. Omawiając sytuację deweloperów z branży OZE, eksperci wyrazili wątpliwości co do znaczenia wprowadzonych w zeszłym roku regulacji.

W ramach konferencji „2023 a 2024 – co zmieni się w polskim sektorze OZE?” przedstawiciele:

  • European Energy,
  • Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej,
  • Konfederacji Lewiatan,

podkreślili potrzebę działań legislacyjnych i wymogów wspierających szybką zieloną transformację w Polsce.

Najważniejszą potrzebą zdaniem ekspertów w dziedzinie energii odnawialnej jest potrzeba stworzenia prostych procesów przyspieszających transformację energetyczną. Skrytykowali oni wprowadzone w zeszłym roku regulacje, jako argument podając fakt, że nie spełniają one swojej roli ze względu na brak odpowiednich procedur i przepisów. Jako rozwiązanie zaproponowali powołanie wszechmocnej agencji rządowej zajmującej się rozwojem morskiej energetyki wiatrowej i skróceniem procesu inwestycyjnego w lądowe farmy wiatrowe z siedmiu do pięciu lat.

Czytaj więcej: Monitoring zużycia energii elektrycznej – jakie są możliwości?

Olga Sypuła, dyrektor krajowy w European Energy, zauważyła, że w minionym roku sektor fotowoltaiczny borykał się z trudnościami. Zwrócenie uwagi na potrzebę zniesienia zakazu instalowania elektrowni słonecznych na gruntach poziomu 4. Wezwała ona także do transparentności oraz konieczności uwzględnienia potrzeb branży przy wprowadzaniu zmian.

Podczas konferencji eksperci wielokrotnie podkreślali, że rząd musi wprowadzić pewne zmiany, aby wykorzystać potencjał krajowego rynku OZE. Podkreślili potrzebę szybkiego wdrożenia nowej europejskiej dyrektywy ułatwiającej inwestycje w odnawialne źródła energii.

Warto wiedzieć: Powłoka Magnelis co to jest? Jakie są zalety?

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, podkreślił potrzebę wdrożenia w ramach RED III elementów uproszczenia procedur i ponownego zasilania, które pomogą przyspieszyć proces inwestycyjny.

Przedstawiciele branży OZE twierdzą, że najnowsze regulacje nie nadążają za rozwojem branży, a nawet ją spowalniają. Zaproponowali kompleksowe i przemyślane zmiany, umożliwiające przemysłowi udział w debacie na temat ich kształtu.

Zobacz również: Panele fotowoltaiczne plus turbina wiatrowa

Uczestnicy konferencji ostrzegali również, że rozwiązania regulacyjne wspierające rozwój zielonej energii są nieskuteczne. Przykładem są trudności związane z wiązaniem kabli, które choć ujęte w prawie, jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania ze względu na brak odpowiednich procedur i świadomości zmian.

Eksperci podkreślają, że oprócz zmian legislacyjnych, kluczowe dla wsparcia zielonej transformacji są projekty innowacyjne, takie jak Power-to-X i produkcja paliw syntetycznych. Oczekują otwartej dyskusji po powołaniu nowego rządu w Polsce.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation