FotowoltaikawPolsce » Blog » Koszt Instalacji klimatyzacji w 2023 roku – Jak obliczyć?
Koszt Instalacji klimatyzacji

Koszt Instalacji klimatyzacji w 2023 roku – Jak obliczyć?

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji. Jest to bowiem rozwiązanie dostępnego dla każdego, ze względu niezbyt duży koszt.

Cena klimatyzacji

Założenie klimatyzacji nie jest bardzo drogim rozwiązaniem, natomiast finalna cena zależy od kilku czynników. Do głównego czynnika, od którego zależy cena montażu naliczy zaliczyć odległość między jednostką zewnętrzną, zlokalizowaną poza zewnętrznym lokum, a jednostką wewnętrzną, która znajduje się w pomieszczeniu – oznaczać to będzie bowiem, że im większa będzie taka odległość, tym montaż klimatyzacji będzie droższy. Większa odległość wpływa konieczność wykonywania większych przejść przez ściany i tym samym sam montaż trwa dłużej i wymaga większego nakładu pracy.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest konieczność użycie podnośnika i rusztowania. Jeśli zatem zajdzie taka konieczność, cena ulegnie zwiększeniu.

Warto również podkreślić, że na ostateczną ceną montażu klimatyzacji będzie miało wpływ również maskowanie klimatyzacji w celu estetycznym oraz podłączenia systemowe, jeśli takowe będą koniecznością.

Koszt Instalacji klimatyzacji w 2023 roku

Koszt montażu, wynosi średnio ok. 1800 zł netto za zakres podstawowy. Musimy pamiętać zawsze o dodatkowych kosztach, które mogą wystąpić w czasie montażu.

Klimatyzatory typu multisplit

Na samym początku warto zaznaczyć, że wszystkie urządzenia w układzie multisplit muszą pracować w trybie grzanie bądź chłodzenie.  Koszt maszyn w tym układzie będzie zatem nieco wyższy, aniżeli montaż klimatyzacji w przypadku urządzenia pojedynczego typu split.

Czytaj więcej: Koszt instalacji odgromowej w 2023 roku – Jak obliczyć?

Działanie klimatyzacji

Działanie klimatyzacji opiera się na czynniku chłodniczym, który przepływa z jednej jednostki klimatyzatora, przejmuje energię, którą transportuje do drugiej jednostki instalacji.

Niemniej jednak, cała instalacja klimatyzacji składa się z :

  • Czynnika chłodniczego,
  • Jednostka zewnętrzna,
  • Jednostka wewnętrzna,
  • Miedziane rury.

Jak dobrać odpowiedni klimatyzator do domu?

Trzeba podkreślić, że ten sam klimatyzator do domu nie będzie odpowiedni do mieszkania. Jaka zatem będzie różnica między urządzeniami?

Sprawdź więcej: Koszt Instalacji pieca gazowego w 2023 roku – Jak obliczyć?

Klimatyzator do mieszkania

Niestety, ale osoby zamieszkujące mieszkanie w bloku mają ograniczone możliwości co do wyboru klimatyzatora. Na montaż klimatyzatora musi wyrazić zgodę spółdzielnia mieszkania, wówczas montaż stacjonarnego urządzenia jest jak najbardziej możliwy. Niemniej jednak, jeśli takowej zgody nie będzie możliwie będzie jedynie użycie przenośnego klimatyzatora split.

Czytaj dodatkowo: Koszt pompy ciepła do domu 250m2 – Jak obliczyć koszt?

Klimatyzator do domu

Właściciele domów jednorodzinnych mają, z kolei, pełną swobodę montażu klimatyzacji, każdego typu.

Najczęściej zadawane pytania

Ile może potrwać montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji powinien zmieścić się w przedziale czasowym od 4 godzin do 11 godzin, w zależności od tego jakie będą podejmowane prace montażowe i jaka będzie odległość od jednostek.

Jak kształtuje się cena serwisu klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji opiera się na sprawdzeniu stanu klimatyzacji, odgrzybiania, czyszczenie filtrów, wymiana czynnika chłodniczego. Cena takiego serwisu waha się w granicach 350-600 zł

Czy można wymienić sam czynnik chłodniczy?

Tak, wymiana samego czynnikach chłodniczego jest jak najbardziej możliwa. Koszt takiej usługi waha się od 150 do 250 zł – w zależności od rodzaju czynnika chłodniczego.

Co ile powinno się czyścić filtry?

Filtry klimatyzacji są wielokrotnego użytku. Niemniej jednak, powinny być czyszczone do trzy miesiące. Cena za czyszczenie będzie się kształtować w granicach 100-150 zł

Czy odgrzybianie klimatyzacji jest ważne?

Tak, odgrzybianie klimatyzacji jest ważne. Dzięki temu procesowy zostaną usunięte grzyby, pleśnie i mikroorganizmy, które są szkodliwego na naszego zdrowia.

Firmy zajmujące się montażem klimatyzacji w 2023

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation