W Programie Mój Prąd 6.0 pojawiły się zmiany. Zapoznaj się z nimi, jeśli planujesz zgłoszenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci od sierpnia 2024 roku.
Będziesz musiał spełnić dodatkowy warunek, jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie. Konieczne stanie się zainwestowanie w magazyn energii. Taką decyzję podjęło ministerstwo klimatu i środowiska.
Jakie zmiany czekają prosumentów?
W ramach programu Mój Prąd 6.0 możesz uzyskać bezpłatną dotację na zakup i montaż instalacji PV. Musisz jednak spełnić rozmaite wymagania, aby móc otrzymać dofinansowanie.
Okazuje się, że pojawiły się pewne zmiany w programie. Zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Klimatu i Środowiska konieczne jest dołączenie do instalacji fotowoltaicznej magazynu energii – bez wyjątków, co dotyczy każdego przyłączenia się do sieci, które nastąpiło po 1 sierpnia 2024 roku.
Czytaj więcej: Fotowoltaika Vosti Opinie
Jeśli spełnisz ten warunek, otrzymasz w ramach dofinansowania siedem tysięcy złotych dla mikroinstalacji mającej mod od 20 do 20 kW oraz dodatkowo 16 tysięcy złotych za dodatkowy element w postaci magazynu energii elektrycznej. Piec tysięcy złotych dofinansowania przysługuje w przypadku instalacji magazynu ciepła.
Zmiany także dla mikroinstalacji już przyłączonych
Nawet jeśli masz już sprawnie działającą mikroinstalację fotowoltaiczną, czekają na Ciebie zmiany. Konieczne staje się także rozliczanie zamontowanej instalacji PV w systemie net-billing. Jako prosument możesz ubiegać się o otrzymanie dofinansowania do urządzenia dodatkowego w postaci magazynu energii elektrycznej lub magazynu energii.
Warto wiedzieć: Fotowoltaika Hymon Opinie
Warunkiem jest jednak przejście na system net-billing. Jest to wymóg stawiany wszystkim, którzy podłączyli do sieci mikroinstalację wcześniej niż 1 kwietnia 2022, gdy obowiązywał system net metering.
Co mają na celu wprowadzone zmiany?
Pojawia się pytanie, po co Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło zmiany w programie Mój Prąd 6.0, które dotyczą nowego sposobu rozliczania prosumentów. Okazuje się, że ma to zachęcić do magazynowania energii elektrycznej. Jak wiadomo, w okresie największego poziomu nasłonecznienia panele fotowoltaiczne są w stanie pozyskać najwięcej energii.
Powstałe nadwyżki można akumulować i wykorzystać, gdy pojawi się taka potrzeba. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy, bo znika konieczność kupowania energii elektrycznej od swojego dostawcy prądu. Zgodnie z nowymi zasadami prosument może sam zadecydować, jak chce się rozliczać, czyli w jakim systemie.
Zobacz również: Fotowoltaika Polenergia Opinie klientów
Kiedy można składać wnioski?
Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie dla swojej mikroinstalacji PV, przygotuj wniosek i zgłoś swoje urządzenia. Możesz złożyć go już 2 września 2024 roku. Pamiętaj o tym, że łączna moc wszystkich instalacji OZE wraz z magazynem energii nie może być większa niż 50 kW.