FotowoltaikawPolsce » Blog » Mój Prąd 5.0 od kwietnia 2023. Nabór Wniosków – Dla kogo?
Mój Prąd 5.0 od kwietnia 2023. Nabór Wniosków

Mój Prąd 5.0 od kwietnia 2023. Nabór Wniosków – Dla kogo?

Rządowy program Mój Prąd cieszy się dużym zainteresowaniem, kolejna edycja rusza od połowy kwietnia 2023. W nowej edycji programu Mój Prąd 5.0, dopłaty nie tylko dla instalacji fotowoltaicznych, ale również pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Jaka będzie wysokość dofinansowania?

Programu Mój Prąd 5.0 – dopłaty nie tylko do fotowoltaiki

NFOŚiGW zapowiedział, że rusza kolejna edycja programu Mój Prąd, czyli dopłat do fotowoltaiki. To już piąta popularnego rządowego programu, w kwietniu 2023 ruszy edycja Mój Prąd 5.0. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia kolejnego naboru wniosków. 

Czytaj więcej: Jakie uprawnienia należy posiadać do montażu fotowoltaiki?

Zasady Mojego Prądu 5.0 nie są jeszcze do końca znane, ale wiadomo już, ze dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0 będzie nie tylko do fotowoltaiki, czy magazynu energii, ale także do pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa w swojej wypowiedzi zaznacza, że nowa edycja programu będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny oraz efektywny energetycznie dom. Program Mój Prąd 5.0 skupia się na największych zgłaszanych potrzebach społecznych.

Sprawdź również: Czy można zrobić dwie instalacje fotowoltaiczne na jeden licznik?

Niezależnie od tego, czym obecnie dom jest ogrzewany (gaz, pellet, czy ciepło systemowe) od kwietnia 2023, będzie można dokonać inwestycji, które w znaczący sposób obniżą koszty ogrzewania i energii elektrycznej. Minister klimatu w swoich wypowiedziach podkreśla, że pod koniec roku 2023 powinien ruszyć także program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców, finansowany ze środków unijnych i krajowych.

Mój Prąd 5.0. Jaka jest wysokość dofinansowania pomp ciepła?

Wysokość dotacji jest najbardziej interesującą informacją dla przyszłych beneficjentów programu. Wiadomo już, że maksymalna kwota dofinansowania ma wynieść 58 tys. zł. Wysokość dopłat do pomp ciepła w Moim Prądzie ma być taka, jak w podstawowym poziomie dofinansowania programu Czyste Powietrze 2023. To oznacza, że dopłaty do:

  • pomp ciepła powietrze-powietrze wyniosą do 4,4 tys. zł,
  • pomp powietrze-woda bez podwyższonej efektywności-do 12,6 tys. zł,
  • pomp powietrze-woda o podwyższonej efektywności-do 19,4 tys. zł,
  • pomp gruntowych-do 28 tys. zł,
  • kolektorów słonecznych-do 3,5 tys. zł.

Wysokość dofinansowania fotowoltaiki w programie Mój Prąd 5.0

Rządowy program Mój Prąd finansuje do 50% kosztów instalacji. Dopłata udzielana jest na inwestycje już zakończone, a pieniądze wypłacane są w ciągu około trzech miesięcy od momentu zgłoszenia.

  • panele fotowoltaiczne-do 6 tys. zł,
  • panele fotowoltaiczne plus komponenty – do 7 tys. zł,
  • panele fotowoltaiczne plus magazyn energii – do 16 tys. zł,
  • magazyn ciepła – do 5 tys. zł,
  • system zarządzania energią – do 3 tys. zł.

Mój Prąd 5.0, kiedy rusza nowa edycja?

Dokładna data nie jest jeszcze znana, wiadomo jednak, że będzie to połowa kwietnia. Nabór do programu ma być tym razem ciągły. Poprzednia edycja trwała jedynie 3 miesiące z powodu wyczerpania budżetu przewidzianego na dofinansowania. 

Warto wiedzieć: Panele fotowoltaiczne z demontażu czy warto kupić? 

Mój Prąd 4.0. Pieniądze skończyły się przed terminem

Wnioski o dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd 4.0 można było składać do 31 marca 2023. Budżet programu był jednak na wyczerpaniu, a pieniądze na dofinansowania skończyły się już 17 marca.

Czytaj dalej: Czy fotowoltaika w 2023 roku będzie opłacalna?

Z tego powodu edycja programu Mój prąd 4.0 zakończyła się. W czwartej edycji Mojego Prądu złożono ponad 60 tys. wniosków na kwotę prawie 404 mln zł. Wstępna analiza pokazuje, że w ok. 2300 przypadkach zawnioskowano o dopłaty do magazynów energii, w ok. 2,7 tys. były to magazyny ciepła, a w blisko 2 tys. przypadków wnioski dotyczyły dopłaty do systemów zarządzania energią. Osoby, które nie zdążyły złożyć wniosków w czwartej edycji programu, będą mogli skorzystać z dofinansowania w piątej edycji programu Mój prąd 5.0, która rusza w połowie kwietnia 2023. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here