FotowoltaikawPolsce » Blog » Mostki termiczne – którędy ucieka ciepło?
Mostki termiczne – którędy ucieka ciepło

Mostki termiczne – którędy ucieka ciepło?

Istnieje wiele przyczyn powstawania mostków termicznych, ale najczęstszą z nich jest zła izolacja. Są to luki w izolacji budynku, które umożliwiają ucieczkę ciepła. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym przeszkodami i złą konstrukcją. Mostki termiczne są najczęściej spotykane w piwnicach i pomieszczeniach o niskim przepływie powietrza. Aby zapobiec temu problemowi w przyszłych projektach budowlanych, wymagana jest odpowiednia wentylacja.

Mostki cieplne – dlaczego powstają, gdzie ich szukać?

Mostki termiczne to luki w izolacji, które są podatne na utratę ciepła. Zwykle znajdują się w pustych przestrzeniach lub obszarach, do których nie jest łatwo dostępny. Istnieje kilka powodów, dla których występują mostki termiczne; jednym z powodów są złe techniki budowlane stosowane podczas budowy. Może to prowadzić do powstania szczelin między powierzchniami, które należy zaizolować, takimi jak podłoga lub ściany.

Mostki termiczne – którędy ucieka ciepło?

Mostki termiczne to miejsca, które posiadają znacznie wyższy współczynnik przewodzenia ciepła niż sąsiednie elementy budowlane. W wyniku tego, dochodzi do nadmiernej utraty ciepła podczas eksploatacji budynku. Ubytek ciepła w miejscu występowania mostków termicznych jest wprost proporcjonalny do jego wielkości. Ubytek ciepła ma miejsce, gdy na zewnątrz budynku i wewnątrz występuje znaczna różnica temperatur. Można temu zapobiec, stosując materiały o słabej przewodności ciepła, takie jak plastikowe kołki, używane m. in. do mocowania płyt ociepleniowych.

Czytaj dalej: Ile kosztuje wykonanie kominka?

Luki w izolacji umożliwiają wyciek ciepła z przestrzeni podpodłogowej lub obszaru do pozostałej części budynku. Może to prowadzić do poważnych uszkodzeń innych części budynku, jeśli nie zostanie sprawdzone.

Rodzaje mostków cieplnych

Zwykle można je znaleźć w miejscach, w których występują przeszkody lub dostęp do wentylacji jest ograniczony. Przeszkody, takie jak rury i przewody, mogą powodować szczeliny w izolacji, ponieważ ograniczają dostęp do obszarów, przez które ucieka ciepło. Słaba wentylacja jest kolejną główną przyczyną mostków termicznych; ogranicza przepływ powietrza w przestrzeniach podpodłogowych i zmniejsza ilość dostępnego powietrza chłodzącego.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje ocieplenie elewacji styropianem?

To znacznie ułatwia wyciek ciepła z obszaru i do otaczających struktur. Zamknięcie otworów wentylacyjnych i przeszkód jest konieczne, aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych w takich sytuacjach; należy zastosować odpowiednią wentylację, jak również naprawy strukturalne w celu zapewnienia prawidłowego przepływu powietrza.

Skutki powstania mostków cieplnych

Ponieważ te miejsca stają się gorące, stwarzają zagrożenie pożarowe, jeśli ciepło uszkodzi jakiekolwiek znajdujące się w pobliżu elementy elektryczne. Niestety jest to bardzo poważny problem, który należy natychmiast potraktować poważnie. Otwory w izolacji mogą spowodować poważne uszkodzenia, jeśli przebiją przewody elektryczne lub rury pod ziemią. Może to spowodować wycieki, które mogą zalać sufity i podłogi wodą, powodując poważne uszkodzenia konstrukcyjne budynków powyżej dotkniętego obszaru. Ostatecznie uszkodzenia spowodowane pożarem występują, gdy coś palnego wejdzie w kontakt z wodą wyciekającą z uszkodzeń elektrycznych poniżej poziomu gruntu.

Sprawdź teraz: Kontrola źródeł ciepła w 2023 roku.

Izolacja nie zawsze stanowi problem, jeśli chodzi o utratę ciepła; czasami problemem jest projekt budynku. W wielu budynkach stosuje się systemy wymuszonego chłodzenia powietrzem, które przepuszczają powietrze przez kanały i kratki wentylacyjne w całej konstrukcji. Mostki termiczne często występują w trudno dostępnych miejscach, ale mogą też znajdować się w łatwo dostępnych miejscach, takich jak nieszczelne okna ciepło. Najlepszym sposobem zapobiegania występowaniu mostków termicznych jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza w dowolnej konstrukcji.
W zależności od tego, co powoduje mostek cieplny, może być konieczne usunięcie przeszkody/problemu z dostępem, aby go naprawić. Jeśli w budynku nie ma wystarczającego przepływu powietrza, mostki termiczne mogą w ogóle nie powstawać, nawet jeśli obecne są przeszkody.

Jak sprawdzić, którędy ucieka ciepło?

Chociaż mostki termiczne mogą być spowodowane wieloma czynnikami, zła konstrukcja jest zwykle podstawową przyczyną te problemy. Zapewnienie odpowiednich technik budowlanych podczas wznoszenia nowych konstrukcji pomoże wyeliminować te problemy, zanim się pojawią, ponieważ odpowiednia izolacja zapobiegnie już większości problemów wynikających z bramy.

Czytaj więcej: Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego w 2023r.

Mostki termiczne stwarzają wiele różnych problemów i należy je zawsze brać pod uwagę przy ocena efektywności systemu ogrzewania i chłodzenia budynku. Wynika to z ich zdolności do powodowania poważnych szkód w pewnych okolicznościach, jeśli nie zostaną odpowiednio potraktowane zarówno przez inspektorów budowlanych, jak i właścicieli.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation