FotowoltaikawPolsce » Blog » Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego w 2023r.

Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego w 2023r.

Polski Alarm Smogowy zbadał dokładnie ceny pelletu, węgla, jak i drewna w każdym województwie. Niemal w półtora roku węgiel podrożał dokładnie o 229 procent. Z kolei pellet zdrożał o 166 procent. Chętnie dowiemy się, jakie jest najtańsze ogrzewanie do domu 2023. Musimy przecież zadbać o nasz domowy budżet, jak i o to, aby w domu były wysokie i przyjemne temperatury zimą. 

Jakie wybrać najoszczędniejsze ogrzewanie domu?

Na pewno najtańsze ogrzewanie do domu 2022 jest zagadnieniem, które interesuje większość Polaków. Wiele osób odczuło i to bardzo boleśnie wzrost cen energii elektrycznej, paliw stałych, a do tego gazu ziemnego. Niestety ceny energii elektrycznej, jak i innych mediów będą cały czas rosły. Dosyć problematyczny jest także gaz ziemny. Wiadomo, że sytuacja polityczna jest jedną wielką niewiadomą.

Z kosztami dodatkowymi ogrzewania muszą się również liczyć osoby, które to korzystają z kotłów na stałe paliwo. Rekordowa inflacja powoduje, że takowe ogrzewanie będzie jeszcze droższe. Pojawiają się także często informacje o braku w sklepach ekogroszku, a także pelletu.

Zmniejszenie kosztów ogrzewania nie jest jedynym powodem, dla którego wprowadzić warto w swoim domu akurat teraz zmiany. Mamy obecnie możliwość na skorzystanie z przeróżnych dofinansowań ekologicznych źródeł ciepła. Dotacja może objąć klasyczne ogrzewanie elektryczne, wymianę pieców wysokoemisyjnych na pompy ciepła, a także panele grzewcze na podczerwień.

Jakie jest najtańsze ogrzewanie do domu 2023?

Popularny kocioł na stałe paliwa, pompa ciepła, czy też ogrzewanie elektryczne to jeszcze nie wszystkie możliwości. Jeśli poszukujemy efektywnego oraz taniego źródła ciepła, to rozważmy wykorzystanie grzewczych paneli, które to emitują podczerwień. Takowy system wykorzystuje również elektryczną energię. Dzięki bardzo dużej cieplnej wydajności jej zużycie jest o wiele, wiele mniejsze niż w systemach tradycyjnych.

Według cen, które są podawane przez Urząd Regulacji Energetyki wzrost średni łączny rachunku za elektryczną energię w roku 2022 to aż dwadzieścia cztery procent w stosunku do poprzedniego roku. Jeśli chodzi o gaz ziemny, to wzrost jest znacznie wyższy. Wynosi on czterdzieści jeden procent. Pokazuje to, że zarówno gazowe ogrzewanie, jak i systemy tradycyjne ogrzewania elektrycznego okazać się mogą bardzo dużym wydatkiem dla wszelkich użytkowników.

Gdy się zastanawiamy nad wyborem całkowicie nowego systemu ogrzewania dla swojego domu, to weźmy pod uwagę nie tylko same miesięczne koszty eksploatacyjne, ale także innego rodzaju czynniki. Przy obliczaniu kosztów łącznych ogrzewania wziąć pod uwagę powinno się także takie aspekty, jak: koszt napraw, koszt serwisowania, wydatki związane z przeglądami rocznymi, koszt montażu urządzeń, koszt podłączenia do instalacji, jak i cenę zakupu urządzeń użytkownika.

Warto widzieć: Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła – ile to kosztuje?

Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego podczerwienią

Jak to wygląda przy ogrzewaniu podczerwienią, czy też powietrzną lub gruntową pompą ciepła? Pod względem tym ogrzewanie przy pomocy grzewczych paneli wygrywa i to zdecydowanie. Dla domów, które mają powierzchnię stu metrów kwadratowych koszt montażu z materiałami to między 13 a 16 tysięcy złotych. Cena jest zależna od liczby pomieszczeń, liczby kondygnacji, a także kilku całkowicie innych czynników. Przy pomocy pompy ciepła musimy zapłacić o wiele, wiele więcej.

Weź pod uwagę pompę ciepła

Gdy interesuje nas najtańsze ogrzewanie do domu 2022, to pod uwagę weźmy także zakup i montaż pompy ciepła. Na pewno warto skorzystać z samego kalkulatora cen ogrzewania, które zostało opublikowane przez Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej. Tak naprawdę to PAS sprawdził za nas, które jest najtańsze ogrzewanie do domu 2022. Czego dowiodły badania PAS?

Nasza pomoc: Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe? Wady i zalety rozwiązania

Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego pompą ciepła

Tak naprawdę to okazało się, że najtańsze ogrzewanie do domu 2022 to pompa ciepła. Ceny roczne ogrzewania tą właśnie metodą są zależne od samego typu pompy. Jest to rocznie między 2350 do 3510 złotych. Najwięcej będzie nas kosztowało ogrzewanie w kopciuchu węglem. Może to być nawet 12 460 złotych na rok. Niewiele tańszy okaże się węglowy kocioł. Wówczas koszt wynosi 9540 złotych. O wiele, wiele mniej zapłacimy za ogrzewanie kotłem gazowym. Jest to koszt 4870 złotych. Z kolei kocioł na drewno to koszt ogrzewania roczny 4010 złotych.

Sprawdź więcej: Jaki jest koszt miesięczny ogrzewania domu z pompą ciepła?

Najtańsze ogrzewanie domu jednorodzinnego w 2023 roku z pompą ciepła

Już chyba raz na dobrze rozpadł się mit taniego węgla. Ogrzewanie węglowym kopciuchem naszego domu jest nawet droższy i to pięciokrotnie niż pompą ciepła. Co więcej, jest droższe o dwa i pół raza od ogrzewania gazowego. Dlatego właśnie strategia rządowa podtrzymywania naszego uzależnienia się od samego węgla i jego wspieranie finansowe jest wprowadzaniem ludzi w bardzo, ale to bardzo duży błąd. Węgiel to obecnie najdroższe źródło ciepła w naszym kraju. Niestety do większości osób wiadomość ta dotrze dopiero na wiosnę, gdy sobie podsumują wszelkie koszty ogrzewania.

Warto przeczytać: Pompy ciepła – czy są opłacalne przy wzroście cen energii?

Sposób na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego w 2023 r

Zdaniem ekspertów PAS jest sam fakt, że rząd niestety nie postawił w żadnym wypadku na energetyczną efektywność i zamiast wspierać wszelkie ocieplenia domów, to dopłaca obywatelom właśnie do węgla. To pokazuje jedynie samą krótkowzroczność obecnie prowadzonej polityki. Ona się opiera na planowaniu, jak i na doraźnych działaniach. Obecne dopłaty do węgla pochłoną nawet 11,5 miliarda złotych. Dla porównania warto zaznaczyć, że program o nazwie "Czyste Powietrze" przez ostatnie cztery lata jedynie wypłacić 3,3 miliarda złotych.

Warto wiedzieć:  Pompy ciepła GorlicePompy ciepła ZakopanePompy ciepła SkawinaPompy ciepła Wieliczka

PAS zaznacza nam, że sama efektywność energetyczna, a także ocieplenie domów jest najlepszą metodą obniżenia wszelkich rachunków za ogrzewanie, a także za ciepłą wodę. Dom dobrze zaizolowany to obojętnie od użytych paliw - niższe rachunki i to nawet o połowę. Dlatego właśnie takie ważne jest włączenie programu "Czyste Powietrze" do jakże silnego segmentu, który wspiera samą termomodernizację polskich domów.

Sprawdź również:  Pompy ciepła AndrychówPompy ciepła TrzebiniaPompy ciepła KętyPompy ciepła Wadowice

Najtańsze ogrzewanie do domu 2022 to temat rzeka. Jednak wyniki wszelkich badań pokazują nam, że różnice są ogromne. Można zatem pochylić się nad tym tematem i dokonać przemyślanego oraz właściwego wyboru. Na pewno natkniemy się na możliwie najlepsze ogrzewanie.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

  • Od ilu lat obowiązuje program Czyste Powietrze? W czasie wojennej inflacji podejmowane są działania doraźne. To tyle odnośnie sformułowań prowadzących do fałszywych wniosków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here