FotowoltaikawPolsce » Blog » Kontrola deklaracji CEEB – Kontrola źródeł ciepła w 2023 roku.

Kontrola deklaracji CEEB – Kontrola źródeł ciepła w 2023 roku.

GUNB zapowiedział kontrole w całej Polsce, które odbędą się w roku 2023. Mają skupiać się głównie na źródłach ciepła, wnioskach, jakie składane były przez obywateli, a także wszystkie deklaracje sprawdzane są pod kątem zgodności z deklaracjami CEEB, lecz nie tylko będzie również sprawdzany stan techniczny domu, w którym znajduje się owa instalacja.

Kontrole prowadzone będą przez wykfalifikowane i uprawnione do tego osoby takie jak: kominiarz, pracownik gminy czy inspektor ochrony środowiska. Jakie aspekty będą przez urzędników sprawdzane w naszych domach? Dowiesz się o tym czytając ten artykuł.

GUNB, a planowane kontrole budynków w 2023

Kontrola budynków będzie się odbywać według przygotowywanej od lipca 2021 roku dokumentacji na temat źródła ciepła CEEB (centralna ewidencja emisyjności budynków). Całość oparta jest na systemie ZONE to znaczy (Zintegrowany system Ograniczenia Niskiej Emisji)

Sprawdź więcej: Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego

Po co wykonywane są domowe kontrole?

Głównym celem wszystkich czynności jest pokazanie, z jakim realnym stanem technicznym domów pod kątem emisyjności i efektywności energetycznej mamy do czynienia. Dodatkowo gmina będzie w stanie w sprawny sposób ustalić w procentach potrzeby remontowe oraz termomodernizacyjne. Dodatkowo są również sporządzane na bieżąco sprawozdania na podstawie danych pozyskanych w wyniku kontroli. Dotyczą one programów ochrony Powietrza.

Czytaj więcej: Ile czeka się montaż pompy ciepła

Kontrola budynku na życzenie określonego właściciela

Do systemu mieszkańcy nie mają dostępu równoznaczne jest to, z tym że samodzielne wprowadzenie owych danych jest niemożliwe. W celu wprowadzenia ich do bazy CEEB musimy zgłosić Internetowo chęć przeprowadzenia audytu w wyniku czego odwiedzi nas osoba uprawniona do takiej kontroli. Może być to wspomniany już kominiarz, czy upoważniony pracownik gminy.

Warto wiedzieć: Od kiedy Obowiązkowa fotowoltaika w Polsce?

Co sprawdzą urzędnicy?

W dokumentacji CEEB po kontroli pojawiają się dane związane ze stanem technicznym budynku. Urzędnik przed ich wpisaniem sprawdza:

  • Jaka jest grubość ścian?
  • Stan techniczny dachu
  • Rodzaj zastosowanego ocieplenia
  • Jakie jest roczne zużycie paliwa?

Podczas kontroli warto dodatkowo skupić się na podstawowych danych, jakie muszą znaleźć się w CEEB. W tym przypadku urzędnik zapyta nas o to, jaki jest sposób ogrzewania budynku. Należy pamiętać, że w wyniku złożenia fałszywego oświadczenia zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Dane, które zbierze urzędnik podczas inwentaryzacji wprowadza się do ewidencji wpisując je do elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego. Zapisuje się no automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję.

Czytaj dalej: Czy fotowoltaika w 2023 roku będzie opłacalna?

Co w ten sposób zyskuje właściciel?

Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji budynku i ewentualnych przeglądów kominiarskich będziemy w stanie uzyskać dostęp do uproszczonego audytu energetycznego dzięki temu z łatwością złożymy dokumenty, które są potrzebne w celu uzyskania dofinansowania na termomodernizację danej nieruchomości.  

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here