Czy fotowoltaika może mieć coś wspólnego z origami? Okazuje się, że jak najbardziej! Włoska firma Levante zdecydowała się wprowadzić moduły fotowoltaiczne, które składane są na wzór origami. Oczywiście najważniejsza jest jakość, ale jak możemy usłyszeć, sprawność nie odbiega od tego, co zauważalne jest przy klasycznych panelach słonecznych.
O firmie i produkcie
Levante to rodzinna firma, która pomysł do stworzenia produktu zaczerpnęła z wydarzeń, jakie miały miejsce podczas rozmaitych podróży. Zwłaszcza tych, do których dochodziło na otwartych wodach. Oferowane moduły fotowoltaiczne głównie uznawane są za nietypowe z powodu nieregularnego kształtu i fizycznego łączenia jednostek za sprawą zamków błyskawicznych. Osoby zainteresowane ofertą mogą liczyć na następujące warianty mocowe:
- moc wyjściowa do 330 W, waga 9 kg, wymiary po rozłożeniu wynoszą 1800 x 1650 x 20 mm (z kolei wymiary po złożeniu to 1190 x 400 x 60 mm),
- moc wyjściowa 500 W, waga 13,5 kg, wymiary po rozłożeniu wynoszą 2700 x 1650 x 20 mm (natomiast wymiary po złożeniu to 1190 x 400 x 75 mm).
Czytaj więcej: Ile paneli fotowoltaicznych na dom 150 m2?
Każda jednostka ogniwa tworząca moduł o mocy 330 Wp zawiera specjalną skrzynkę połączeniową. Według doniesień płynących z firmy panel fotowoltaiczny o mocy 330 W pozwala m.in.:
- 15 razy zasilić dron z baterią, której pojemność wynosi 100 Wh,
- 89 razy zasilić telefon z baterią, której pojemność to 11 Wh,
- 16 razy zasilić laptop, którego bateria ma moc 60 Wh.
Dużo to czy mało? Na uwagę zasługuje też fakt, że oferowane moduły fotowoltaiczne są w 100% produkowane we Włoszech. Mówi się też, że mają być o 20% lżejsze od składanych rozwiązań i o 40% bardziej kompaktowe niż składane moduły.
Zbiórka dzięki crowdfundingowi
Rozwijanie produktów zawsze wymaga sporych nakładów finansowych. Co więcej, niejednokrotnie zdarza się tak, że pieniędzy zwyczajnie brakuje. Co w takiej sytuacji można zrobić?
Jedną z możliwości jest zbiórka funduszy na platformie crowdfundingowej. Włoska firma wykorzystała platformę Kickstarter. Ciekawe jest też to, iż celem było zebranie 10 tys. USD i udało się to w ciągu godziny od uruchomienia zbiórki! Co więcej, mimo to zebrane środki rosły i skończyło się na tym, że udało się zebrać 94 022 USD!
Warto wiedzieć: Fotowoltaika dla agroturystyki – ile kosztuje?
Założyciele firmy twierdzą, że tak duży sukces udało się uzyskać dzięki dobrym relacjom z influencerami ze środowiska podróżniczego. Wypromowano projekt i zachęcono (skutecznie) do finansowego wspierania projektu. Osoby zainteresowane zakupem mogą skorzystać z platformy Indiegogo (dostępne są obydwie wersje).