Branża transportowa jest jednym z najlepiej rozwijających się sektorów gospodarki w całym kraju – nie inaczej jest w Warszawie. Ofert zatrudnienia stale przybywa, a chętnych do pracy nie brakuje. Największy wpływ mają na to relatywnie wysokie zarobki kierowców, stale polepszające się warunki zatrudnienia, oraz stosunkowo niewielkie wymagania pracodawców względem kandydatów.
Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc pracować jako kierowca w Warszawie? Jakie stanowiska można w tym zakresie objąć? Ile zarabia kierowca w Warszawie? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia tego rodzaju? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.
Praca dla kierowcy w Warszawie – jakie wymagania trzeba spełnić?
Jak już zaznaczyliśmy na wstępie niniejszego materiału, praca dla kierowcy w Warszawie jest względnie łatwo dostępna, a wymagania stawiane kandydatom nie należą do szczególnie wygórowanych. Wykształcenie formalne kandydatów zwykle nie odgrywa żadnej roli w procesie rekrutacji, a doświadczenie na podobnym stanowisku jest opcjonalne. Będzie jednak ono miało wpływ na zarobki kierowcy i na pewno będzie mile widziane.
Kluczowym wymogiem będą oczywiście odpowiednie uprawnienia, a więc prawo jazdy właściwej kategorii. To właśnie rodzaj posiadanego prawa jazdy determinuje możliwości kierowcy względem stanowiska, jakie ten może objąć. Najpopularniejsze jest oczywiście prawo jazdy kat. B. Upoważnia ono do pracy jako taksówkarz, kurier, dostawca, czy kierowca pracujący na aplikacjach. Prawo jazdy kat. D pozwoli Ci na pracę jako kierowca autobusu, zaś najcenniejszym z dokumentów okazać się może prawo jazdy kat. C+E, pozwalające na pracę jako kierowca ciężarówki (również kierowca międzynarodowy).
W niektórych przypadkach niezbędne mogą okazać się dodatkowe uprawnienia czy umiejętności. W przypadku dostawców mogą to być na przykład uprawnienia na wózki widłowe, dzięki którym zatrudniony będzie mógł brać czynny udział w załadunku i rozładunku towaru. Przydatna może się okazać również znajomość języków obcych – angielskiego lub niemieckiego. Każdorazowo niezbędne będą obowiązkowe badania dla kierowców, natomiast w niektórych przypadkach niezbędne może być także aktualne badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych. W obu przypadkach finansuje i organizuje je pracodawca.
Ile zarabia kierowca w Warszawie?
Zarobki kierowców w Warszawie mogą być uzależnione od wielu czynników, takich, jak na przykład doświadczenie kierowcy czy po prostu firma w której pracuje. Zdecydowanie najistotniejsze jest jednak to, na jakim stanowisku kierowca jest zatrudniony.
Na najmniejsze zarobki może liczyć kurier czy dostawca – w obu przypadkach mediana zarobków oscyluje wokół 4 700 złotych brutto miesięcznie. Nieco więcej zarobić może kierowca autobusu – w jego przypadku będzie to nawet 5 000 złotych brutto miesięcznie. Jeszcze większymi zarobkami z kolei może cieszyć się taksówkarz, który w zależności od tego czy pracuje na podstawie własnej działalności gospodarczej czy też zrzeszony jest w jednej z korporacji taksówkarskich, może liczyć na zarobki od 6 000 złotych brutto do nawet 10 000 złotych brutto miesięcznie.
Zdecydowanie najwięcej zarobić może kierowca samochodu ciężarowego (kierowca C+E) – szczególnie wówczas, gdy przyjdzie mu poruszać się po trasach międzynarodowych. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi aż 10 000 złotych brutto miesięcznie, przy czym stawki rzędu 12 000 złotych brutto są także dość łatwo osiągalne.
Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia jako kierowca w Warszawie?
Poszukując zatrudnienia w Warszawie jako kierowca, nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem stabilnej pracy. Zasadniczo masz w tej mierze cztery możliwości. Możesz przejrzeć najnowsze anonse w Powiatowym Urzędzie Pracy, wybrać się do agencji zatrudnienia tymczasowego, lub osobiście udać się do określonego zakładu i złożyć w nim swoje CV. Nie są to jednak metody najskuteczniejsze.
W dobie cyfryzacji, zdecydowanie najlepszym sposobem na znalezienie właściwej pracy, będzie skorzystanie z asysty jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy pojawiają się najwcześniej i najliczniej, pozwalając obu stronom na rychłe nawiązanie intratnej współpracy.