FotowoltaikawPolsce » Blog » W czerwcu 2023 roku produkcja energii elektrycznej spadła o jedną piątą w stosunku do roku ubiegłego

W czerwcu 2023 roku produkcja energii elektrycznej spadła o jedną piątą w stosunku do roku ubiegłego

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w czerwcu 2023 roku produkcja energii elektrycznej spadła o jedną piątą w stosunku do roku ubiegłego. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba osób pragnie uniezależnić się od dostawców prądu. Co jest przyczyną tak znaczącego spadku produkcji?

Kilka najbardziej znaczących liczb 

Produkcja energii elektrycznej w czerwcu 2023 roku wyniosła 10710 gigawatogodzin. W praktyce oznacza to, że jest to spadek o 15,9%, porównując dane do maja 2023. Porównując produkcję do czerwca 2022 roku, to spadek rzędu 22,3%. Co zatrważające, takie dane podane przez Główny Urząd Statystyczny są jeszcze bardziej negatywne niż te podawane przez Polską Sieć Elektroenergetyczną (PSE).

Czytaj więcej: Jak zabezpieczyć panele fotowoltaiczne przed kradzieżą?

Według PSE spadek w czerwcu 2023 wyniósł jedynie 13,15% w ujęciu rocznym. Zdecydowanie był to miesiąc kryzysowy, w którym spadek produkcji energii elektrycznej odnotował zarówno GUS, jak również PSE. 

Dlaczego produkcja energii elektrycznej maleje?

Gdzie upatrywać przyczyny mniejszej produkcji energii elektrycznej? Jak wskazuję Krzysztof Mrówczyński, menedżer ds. analiz sektorowych z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao SA., przede wszystkim główną przyczyną jest spadek kondycji przemysłu. To przemysł odpowiada aż za blisko 1/3 krajowego zużycia prądu. Co więcej, na szczególną uwagę zasługuje, że najbardziej złą kondycję prezentuję produkcja branż energochłonnych.

Zobacz również: W jakim okresie najlepiej założyć fotowoltaikę?

Największy spadek odnotować można w sektorze chemicznym, papierniczym, mineralnym czy metalowym. GUS przedstawia dane, że w czerwcu 2023 roku odnotowano spadek zamówień w polskim przemyśle o 5,1% w stosunku do czerwca 2022. 

Coraz większy import energii elektrycznej 

W Polsce odnotować można tendencję do importu energii elektrycznej. Coraz mniej produkujemy- import jest tańszy. Polska ma najwyższe ceny prądu w całej Europie, średnio aż o 30%. Dlatego, że filarem produkcji jest węgiel. Nic więc dziwnego, że coraz więcej zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywa fotowoltaika. W naszych domach powstaje coraz więcej mikroinstalacji, które wymykają się statystykom GUS. Co ciekawe, czerwiec 2023 był rekordowym miesiącem pod względem wykorzystania energii słonecznej.

Warto wiedzieć: Ile paneli fotowoltaicznych na dom 150 m2?

Działające w naszym kraju elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do sieci 1869,3 GWh energii elektrycznej. Co bardzo ważne, fotowoltaika osiągnęła 17% udział w krajowym miksie energetycznym. Nie uwzględnia to danych użytkowników, którzy posiadają fotowoltaikę na własny użytek. Nic więc dziwnego, że rozwiązania fotowoltaiczne to coraz częściej spotykana, wydajna metoda na zdobycie energii elektrycznej. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here