FotowoltaikawPolsce » Blog » Wyższy podatek od nieruchomości, na której znajdują się instalacje fotowoltaiczne
Wyższy podatek od nieruchomości, na której znajdują się instalacje fotowoltaiczne

Wyższy podatek od nieruchomości, na której znajdują się instalacje fotowoltaiczne

W Polsce zdecydowanie widać odejście od brudnej energii węglowej, a farmy fotowoltaiczne powstają jak grzyby po deszczu. Jednak właściciele tych farm mają teraz do czynienia z nowym wyzwaniem – zwiększoną opodatkowaniem gruntów rolnych, na których zbudowano panele fotowoltaiczne. Ministerstwo Finansów wydało stanowisko, które wywołuje kontrowersje wśród właścicieli tych farm. Wiceminister Artur Soboń, w odpowiedzi na interpretację poselską, powiedział, że cały teren, na którym znajdują się panele fotowoltaiczne, podlega opodatkowaniu nieruchomości.

Instalacje fotowoltaiczne a wyższy podatek od nieruchomości

Na pierwszy rzut oka to stanowisko może wydawać się logiczne, ale farmy fotowoltaiczne często mają takie rozplanowanie, że część terenu pozostaje niezagospodarowana, zielone przestrzenie są zachowane, a nawet można prowadzić pewną działalność rolniczą. Soboń opiera swoje argumenty na wyrokach sądów, które wskazują, że kluczowym kryterium jest dominujący charakter działalności na danym obszarze. Jeśli jest to działalność gospodarcza w postaci elektrowni fotowoltaicznej, to konieczne jest opłacanie podatku od nieruchomości.

Czytaj więcej: Zaostrzenie kryteriów przyznawania dotacji na pompy ciepła

Rozmowa na temat podziału działki na dwie części o różnym opodatkowaniu jest obecnie często dyskutowana. Daniel Panek, ekspert ds. podatkowych i starszy menedżer w firmie doradczej Crido Taxand, wyjaśnia w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", że sądy administracyjne coraz częściej biorą pod uwagę sposób, w jaki obszar jest ogrodzony. Uważają, że część ziemi rolniczej, która została ogrodzona w celu wykorzystania na potrzeby farmy fotowoltaicznej, jest traktowana jako działalność gospodarcza.

Takie podejście ma swoje konsekwencje dla właścicieli farm fotowoltaicznych. Nawet jeśli na ogrodzonym obszarze z panelami faktycznie prowadzona jest działalność rolnicza, np. hodowla zwierząt lub pszczelarstwo, to i tak trzeba opłacać podatek od całego obszaru, tak jakby był on wykorzystywany w celach komercyjnych.

Zobacz również: Mój Prąd ile trwa rozpatrzenie wniosku. Ile czeka się na pieniądze w 2023 roku?

W innych krajach nie jest tak źle

Warto zauważyć, że inne kraje mają bardziej przyjazne przepisy podatkowe dla farm fotowoltaicznych. Polska powinna wziąć przykład z tych krajów i dopasować swoje przepisy, aby wspierać rozwój energii odnawialnej. To może przyspieszyć proces wyjścia z uzależnienia od węgla i przyczynić się do osiągnięcia celów związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych.

Warto wiedzieć: Jaki dochód do dofinansowania czyste powietrze w 2023 roku?

Rozwiązania jak na razie - brak

Opodatkowanie farm fotowoltaicznych w Polsce może być problematyczną kwestią z punktu widzenia posiadaczy tych farm. Jest konieczne wprowadzenie zmian w przepisach podatkowych, aby stworzyć bardziej sprzyjające warunki dla rozwoju energii odnawialnej. Warto zainwestować w rozwój farm fotowoltaicznych, co pozwoli przyczynić się do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju energetyki w Polsce.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation