W fabryce Northvolt Dwa w Gdańsku zaczyna się montaż pierwszych magazynów energii (EES). Do tej pory od 2019 roku w wynajętych magazynach produkowano systemy bateryjne, ale budowa nowej fabryki, której powierzchnia wynosi aż 25 tysięcy m2, została ukończona, co oczywiście pozwoliło na rozpoczęcie nowego etapu produkcji. Firma zakłada, że już w tym roku pierwsze produkty zostaną sprzedane.
Branża magazynów energii jest bardzo dynamiczna, ale jej rozwój zależy przede wszystkim od cen, choć nie tylko. Równie ważna jest świadomość odbiorców, jakie korzyści mogą czerpać z magazynów energii. Rynek ten kwitnie, a z magazynów energii korzystają już nie tylko wielkie korporacje, ale coraz częściej też średnie firmy, które widzą korzyści z tym związane.
Jak została sfinansowana budowa fabryki?
Firma Northvolt na budowę i rozwój fabryki pozyskała aż 1,2 mld dolarów, dzięki czemu mogła rozszerzyć wcześniej pozyskaną pożyczkę konwertowalną, która wynosiła 1,1 mld dolarów. Nie mogłoby się to wydarzyć, gdyby nie inwestorzy, wśród których można wymienić Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments), Investment Management Corporation of Ontario, BlackRock, a także OMERS. Dzięki pozyskanym środkom Northvolt może rozwijać swoją działalność i rozpocząć ekspansję nie tylko w Europie, ale też i w Ameryce Północnej.
Czytaj więcej: Magazyny energii WeCo – opinie i recenzja
Sfinansowanie budowy fabryki, pozyskanie środków w wysokości ponad 9 mld dolarów, które zawierają się w kapitale własnym i dłużnym, pozwala na realizowanie przez Northvolt zamówień dla największych klientów. Wśród nich można wymienić takie marki jak BMW, Volkswagen Group, Volvo Cars czy Scania i Fluence.
Misja firmy – dekarbonizacja
Współzałożycielem i dyrektorem generalnym firmy Northvolt jest Peter Carlsson, który za każdym razem podkreśla, że strategia firmy polega przede wszystkim na dekarbonizacji. Dowodem na to, by nie być gołosłownym, jest budowa w Szwecji dużego zakładu recyklingowego Revolt Ett. Działalność ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakład budowany jest obok przeogromnej fabryki Northvolt Ett.
Zobacz również: Magazyny energii Soluna – opinie i recenzja
Rynek magazynów energii rozwija się bardzo szybko nie tylko na całym świecie, ale też i w Polsce. Według danych agencji BloombergNEF w roku 2022 do użytku zostało oddanych około 16 GW mocy, a więc ponad 70% więcej w porównaniu do roku 2021. Prognozy przewidują, że do końca tej dekady ta liczba ma obejmować 508 GW, z czego 114 GW będzie znajdować się na terenie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Widać zatem, że Northvolt ma ogromne szanse na ekspansje i osiągnięcie sukcesu w tej branży.