FotowoltaikawPolsce » Blog » Zamrożenie cen prądu dla kogo? Jak wnioskować?

Zamrożenie cen prądu dla kogo? Jak wnioskować?

Ostatnio premier Mateusz Morawiecki przedstawił działanie Tarczy Solidarnościowej, która ma za zadanie zapewnić gwarantowaną cenę energii dla gospodarstw domowych. Okazuje się, że pomoc dotyczy wszystkich, ale nie wszystko skorzystają z niej w takim samym zakresie. W roku 2023 za zużycie prądu w domach poniżej 2000 kWh zapłacimy takie same rachunki, jak w 2022 roku. Kto może liczyć na całkowite zamrożenie cen za energię elektryczną?

Cena prądu w 2023 roku

Rząd wskazuje, że chce zapewnić w 2023 roku ceny energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku. Dotyczy to jednak odpowiedniego pułapu zużycia. Gospodarstwa, które zużywają do 2000 kWh nie odczują podwyżek. Każda kilowatogodzina powyżej takiego limitu liczona będzie po wyższej stawce rynkowej. Pomoc otrzymają także gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi, rodziny trzy plus oraz rolnicy. W tym ostatnim wypadku próg zużycia wynosi 2600 kWh. 

Czytaj więcej: Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła – ile to kosztuje?

Premier uważa, ze to ogromna zachęta do oszczędzania energii. Każde gospodarstwo, nawet to zużywające 300o kWh ma mieć korzyść do 2000 kWh rocznie. Nadwyżka jest obciążona kosztami na przyszły rok. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nie bez znaczenia jest to, że rządzący zaproponowali obniżki rachunków za prą. Warunkiem jest ograniczenie zużycia prądu w przyszłym roku o co najmniej 10% w stosunku do tego roku. Wtedy możemy liczyć na obniżkę rachunków na poziomie 10 procent. Po przedstawieniu pomysłów rządu, pojawiły się liczne obawy, że pomoc nie jest zbyt duża.

Sprawdź również: W jaki sposób uzyskać do 21 tysięcy złotych za pompę ciepła?

Rodzą się one głównie w głowach osób, które ogrzewają dom energią elektryczną. Polski Alarm Smogowy proponuje zwiększenie limitów dla takich gospodarstw o dodatkowe 4000 kWh/rok. Faktem jest, że ogrzewanie mieszkania 6-metrowego w starym budownictwie może pochłaniać 5000 kWh/rok, co wiąże się tylko i wyłącznie z ogrzewaniem. 

Pominięcie danej grupy może spowodować, że emeryci, renciści i osoby samotne znajdą się w trudnej sytuacji i nie będą ogrzewać mieszkań. Nie zapominajmy o tym, że propozycje rządu uderzają także w każdego, kto skorzystał z wymiany kopciucha na pompę ciepła w ramach programu Czyste Powietrze. Minister rozwoju i technologii informuje o tym, że na całkowite zamrożenie cen energii w 2023 roku może liczyć 2/3 gospodarstw domowych.

Czytaj więcej: Szybki montaż paneli fotowoltaicznych w 14 dni

Niestety koszty na rynku cały czas wzrastają, przez co przyszłość zweryfikuje to, czy pomoc rzeczywiście obejmie tak wiele gospodarstw. Wzrastające ceny prądu niepokoją zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe. Poszukiwane są zatem takie rozwiązania, które pozwolą wygenerować oszczędności. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here