FotowoltaikawPolsce » Blog » Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła – ile to kosztuje?

Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła – ile to kosztuje?

Od lat już mówi się o tym, jak ważna dla ochrony środowiska jest świadomość społeczeństwa co do rodzajów systemów ogrzewania i ich wpływie na potencjalną przyszłość kolejnych pokoleń. Pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, domy energooszczędne – to tylko niektóre z pomysłów na to, choć trochę, w swoim najbliższym środowisku polepszyć stan powietrza. Temat jest szczególnie istotny teraz, w dobie galopujących cen węgla. Jak wygląda wymiana systemu ogrzewania na pompę ciepła i ile to kosztuje?

Pompa ciepła – o co właściwie chodzi?

Pompa Ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest przetwarzanie energii pozyskanych ze źródła odnawialnego na ciepło użytkowe, służące ogrzewaniu domu podczas sezonu jesiennego i zimowego. W zależności od naszych potrzeb, ale też specyfiki, możemy zainwestować w różne typy pompy ciepła, pobierające energię z powietrza, wody, lub gruntu.

Otrzymaj minimum 3 bezpłatne oferty instalacji pomp ciepła


  Oferty są niezobowiązujące a będziesz mógł sam podjąć decyzję.

  To alternatywa w stosunku do tradycyjnych form ogrzewania, która w żadnym wypadku nie zanieczyszcza środowiska i zapewni nam optymalne ciepło przez cały rok. 

  Czytaj więcej: Jak przygotować budynek pod instalację pompy ciepła?

  Ile kosztuje pompa ciepła?

  Pompa Ciepła to inwestycja, która wiąże się z relatywnie dużym wydatkiem. Zgodnie z analizą możemy uznać, że pompa ciepła to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jest to związane z rodzajem pompy ciepła a także kosztem montażu i instalacji takiego urządzenia. Pompy ciepła gruntowe to koszt około 25 tysięcy złotych, nie biorąc pod uwagę kosztu montażu i instalacji. Warto mieć jednak świadomość, że istnieje znacznie więcej czynników wpływających na ogólny koszt pompy ciepła. Mowa tu także o głównym przeznaczeniu pompy – czy ma on służyć jedynie w celu podgrzewania wody użytkowej, czy w celu ogrzewania całego domu. Oczywiście nie bez znaczenia jest także powierzchnia samego domu oraz kondycja ocieplenia budynku. 

  Sprawdź również: Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe? Wady i zalety rozwiązania

  Program Czyste Powietrze 

  Program Czyste Powietrze to inicjatywa rządowa, która stanowi ukłon w stronę społeczeństwa borykającego się z problemem związanym z wysokimi kosztami inwestycyjnymi systemów pozyskiwania ciepła z odnawialnych źródeł energii. Pompy Ciepła stanowią jeden z największych składników programu Czyste Powietrze, w ramach którego gospodarstwo domowe jest w stanie uzyskać dofinansowanie od 3 tysięcy do nawet 40,5 tysiąca złotych w zależności od typu stosowanej pompy ciepła.

  Warto wiedzieć: Pompa Ciepła Stiebel Eltron HPA – O 13 Premium Opinie klientów

  Na inwestycję w wodną pompę ciepła gospodarstwo domowe jest w stanie uzyskać dofinansowanie w wysokości od 8 do 27 tysięcy złotych,  w przypadku pompy powietrznej od 3 do 9 tysięcy złotych, a w przypadku najbardziej zaawansowanej pompy gruntowej od 20 do 40.5 tysiąca złotych. 

  Marcin

  Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

  Więcej informacji

  Post navigation

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Drop file here