FotowoltaikawPolsce » Blog » Bezpieczne mycie paneli fotowoltaicznych

Bezpieczne mycie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne najlepiej czyścić przy pomocy firmy w tym się specjalizującej. Jednak są takie sytuacje, w których to prosument może próbować się podjąć czyszczenia samodzielnie instalacji. Zanim się zdecyduje czy czyszczenie własnej elektrowni słonecznej wykonywane będzie przez firmę profesjonalną, czy jednak właściciel to zrobi samodzielnie, warto się dowiedzieć jak, kiedy oraz przy pomocy którego konkretnie sprzętu można czyścić oraz przeprowadzić konserwację bezpieczną instalacji fotowoltaicznej.

Metody czyszczenia fotowoltaicznych paneli

Przy konserwacji paneli fotowoltaicznych największą popularnością się cieszą dwa systemy. Pierwszy z nich to jonowo-kationowy. Pozwala on oczyścić panele PV w 99,9 procent. Instalacja czyszczona jest filtrowaną wodą przy pomocy żywicy z mieszanym złożem. Drugi to odwróconej osmozy. Jego skuteczność się waha pomiędzy 95 a 98 procent zależnie od samej ilości etapów filtrowania. Woda demineralizowana jest przy pomocy tak zwanego membranowego filtru.

Czytaj więcej: Czy silny wiatr potrafi zniszczyć panele fotowoltaiczne?

Jaka jest częstotliwość mycia fotowoltaicznych paneli?

Czyszczenie fotowoltaicznych paneli przeprowadzać się powinno nie częściej niż dwa razy do roku i to w przypadku zaistnienia bardzo silnych zabrudzeń, które skutkują spadkiem uzyskiwanej mocy. Sprawnie i szybko się należy sprawnie usuwać zabrudzenia miejscowe ptasim guano, ma bardzo silne właściwości żrące i może trwale oraz łatwo niszczyć powłokę fotowoltaicznych modułów.

Opinie co do samej pory roku optymalnej do podejmowania pielęgnacyjnych czynności wokół instalacji PV są mocno podzielone. Na pewno pod tym względem najlepsza jest jesień. Wybierając tenże okres nie tylko się zapobiega zaleganiu na panelach liści gnijących, ale także zapewnia maksymalizację uzysków zimowych z czystych słonecznych paneli.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

A jeśli mowa o zimie, to nie zaleca się na pewno usuwania śniegu z instalacji PV. Nie zalega po pierwsze on tam zbyt długo, pokonany przez grawitacyjne siły na skośnych dachach oaz panelach ustawionych pod kątem odpowiednim. Po drugie zimowe słońce roztapia śnieg niesamowicie skutecznie i dociera bezpośrednio do tafli modułów.

Sprawdź więcej: Panele fotowoltaiczne najlepsze firmy Śląskie

Najlepsza do czyszczenia paneli fotowoltaicznych jest woda demineralizowana oraz destylowana. Nie dajmy się nabrać na żadne inne środki, które znajdziemy na półkach sklepowych. Czasami wybór niezbyt dobrych środków może się okazać dla naszych paneli dosyć ryzykowne. Czasami nieświadomie możemy doprowadzić do awarii naszej instalacji fotowoltaicznej.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here