FotowoltaikawPolsce » Blog » Czy silny wiatr potrafi zniszczyć panele fotowoltaiczne?
Czy silny wiatr potrafi zniszczyć panele fotowoltaiczne?

Czy silny wiatr potrafi zniszczyć panele fotowoltaiczne?

Ponieważ w ostatnim czasie zjawiska pogodowe nad Polską bywają wyjątkowo nieprzewidywalne coraz liczniejsze grupy osób z niepokojem śledzą prognozy pogody na najbliższe dni. Szczególnie dużo szkód powodują wichury, które spędzają sen z powiek między innymi właścicielom paneli fotowoltaicznych. Czy faktycznie mają oni czego się obawiać? Czy silny wiatr jest w stanie uszkodzić zamontowane ogniwa, a jeśli tak, to jak silne podmuchy są dla tego typu urządzeń zupełnie bezpieczne?

Wpływ wiatru na ogniwa fotowoltaiczne

Ostatnie miesiące to wyjątkowo wietrzny czas w naszym kraju. Z całą pewnością jest to powód do radości dla producentów związanych z branżą energetyki wietrznej, którzy w lutym pobili absolutny rekord produkcji. W przypadku ogniw fotowoltaicznych tego typu zjawiska budzą wiele niepokoju. Nie dość, że w okresie zimowym ogniwa, ze względu na mniejszą ilość słońca, są dużo mnie wydajne, trzeba się jeszcze martwić, by w ogóle dotrwały do wiosny.

Firmy montujące panele fotowoltaiczne w Polsce

Czytaj więcej: Panele fotowoltaiczne najlepsze firmy Dolnośląskie

Montowanie paneli o dużej mocy łączy się z ich dużą powierzchnią, a co za tym idzie, zwiększoną podatnością na podmuchy wiatru. Mimo zachowania odstępów między stawianymi modułami instalacja o mocy 10 kWp to aż 45 metrów kwadratowych, a więc wcale niemało.

Czy ogniwa fotowoltaiczne są odporne na wiatr?

Panele fotowoltaiczne podlegają specjalnie opracowanym dla nich normom o nazwie IEC 61730-2. Określają one, że odporność ogniw na wiatr musi wynosić co najmniej 2400 Pa, czyli około 130 kilometrów na godzinę. Jest to więc całkiem duża wytrzymałość. Na to, czy zamontowane panele faktycznie wytrzymają takie poduchy wpływa ma jednak także jakość ich montażu a także warunki lokalne, które mają bardzo duży wpływ na siłę występujących podmuchów.

Sprawdź więcej: Fotowoltaika bez podłączenia do sieci off-grid

Sama architektura może sprawić, że w danym miejscu wiatr będzie wiał z siłą znacznie wyższą, niż przewidują to prognozy, co oznacza, że mimo iż teoretycznie nie powinniśmy się niczego obawiać na naszym podwórku wiatr będzie wiał z siłą zagrażającą zamontowanej instalacji.

Co zrobić aby panele przetrwały wietrzną pogodę?

Trudno wskazać jedną skuteczną metodę, która z całą pewnością uchroni instalację fotowoltaiczną przed zniszczeniem przez wiatr. Najbardziej skuteczne wydaje się stosowanie ściśle określonych odstępów od krawędzi dachu- wtedy niszczące działanie wiatru zostaje w znacznej mierze zniwelowane.

Dobrze również, już na etapie zakupu, pomyśleć o wyborze zaufanej firmy montującej, która zrobi to w sposób dokładny i profesjonalny, dzięki czemu nie będziemy musieli obawiać się, że zimowe wichury uniemożliwią nam korzystanie z energii słonecznej latem

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here