FotowoltaikawPolsce » Blog » „Ciepłe mieszkanie 2” – 43 900 złotych dopłaty dla mieszkańców bloków

„Ciepłe mieszkanie 2” – 43 900 złotych dopłaty dla mieszkańców bloków

Startujący od września program „Ciepłe mieszkanie 2” oznacza znaczne dopłaty na ocieplenie i modernizację energetyczną. W zakres dopłat wchodzą fotowoltaika, termomodernizacja, pompy ciepła oraz ogrzewanie elektryczne. Mieszkańcy bloków otrzymać mogą do 43 900 złotych dopłaty, wspólnoty mogą natomiast otrzymać 375 000 złotych. 

Program „Ciepłe mieszkanie 2″’

Nowy program rządowy modernizacji termicznej i energetycznej bloków mieszkaniowych rozpoczyna się już 29 września, kiedy to rozpoczyna się nabór wniosków dla gmin. Całkowita kwota przewidzianych dotacji wynosi 1,75 mdl zł. Minister Anna Moskwa podkreśla, że program przyczyni się nie tylko do znacznych oszczędności dla mieszkańców bloków, ale także do poprawy warunków życia na osiedlach mieszkaniowych, ochrony środowiska oraz poprawy jakości powietrza. Z programu skorzystać będą mogli mieszkańcy kamienic, mieszkań komunalnych oraz wspólnot mieszkaniowych.

Czytaj więcej: Pompa ciepła wysokotemperaturowa a tradycyjne grzejniki

Fotowoltaika, pompy ciepła i termomodernizacja w programie „Ciepłe mieszkanie 2”

W ramach programu możliwe będzie wymienienie przestarzałych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła na nowoczesne, niskoemisyjne ogrzewanie elektryczne oraz pompy ciepła. Możliwe będzie także podłączenie lokalu mieszkaniowego do zewnętrznych, zbiorczych źródeł ciepła w samym budynku lub w miejskiej sieci ciepłowniczej. Ponadto w zakres dotacji wchodzi np. możliwość wymiany okien i drzwi oraz montażu centralnego ogrzewania w lokalu mieszkalnym. Możliwe do uzyskania dotacje są wyższe, niż w przypadku programu „Czyste powietrze” — dotyczy to zwłaszcza 163 gmin znajdujących się na krajowej liście gmin najbardziej zanieczyszczonych. 

Zobacz również: Czy farma fotowoltaiczna jest szkodliwa?

Maksymalna kwota dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych, 375 000 złotych, przyznawana będzie w przypadku kompleksowych inwestycji, np. pełnej termomodernizacji budynku połączonej z montażem fotowoltaiki. Warto wiedzieć, że dokumentacja niezbędna do realizacji inwestycji stanowi koszt kwalifikowany, jej sporządzenie także podlega więc refundacji z programu.

Program „Ciepłe mieszkanie 2” a mieszkania komunalne

Druga edycja programu „Ciepłe mieszkanie” zostanie na prośbę mieszkańców i samorządowców rozszerzona o lokale, które nie były dotąd objęte dofinansowaniem. Należą do nich mieszkania komunalne oraz niewielkie wspólnoty mieszkaniowe (liczące od 3 do 7 lokali).

Warto wiedzieć: Fotowoltaika Praca – Zarobki Monterzy, Projektanci, Handlowcy Fotowoltaiki

Nowy program stanowi więc odpowiedź na postulaty samorządowców dotyczące konieczności termomodernizacji mieszkań komunalnych – w związku z dużymi kwotami przewidzianych dotacji przewiduje się duże zainteresowanie programem.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here