FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika Praca – Zarobki Monterzy, Projektanci, Handlowcy Fotowoltaiki

Fotowoltaika Praca – Zarobki Monterzy, Projektanci, Handlowcy Fotowoltaiki

Pod lupę zdecydowaliśmy się wziąć sytuację trzech specjalistów z branży fotowoltaicznej. Musimy pamiętać o tym, że obowiązki pełnione przez część z nich mają wpływ na sam rodzaj zatrudnienia. Głównie dotyczy to monterów, jak i doradców handlowych, których bezpośrednie zarobki się różnią zależnie od posiadanej umowy.

Doradcy handlowi w fotowoltaice

Osoby, które są nastawione na rozpoczęcie kariery jako handlowi doradcy w branży fotowoltaiczne, powinni mieć sprzedażowe doświadczenie, szczególnie  w kontaktach z przedsiębiorcami, oraz wiedzą na temat źródeł odnawialnych energii. Ich zarobki się opierają jedynie o prowizję, która jest liczna od mocy sprzedanej instalacji. Podstawę pensji otrzymują najczęściej specjaliści, którzy są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. Ta wynosi średnio od dwóch do pięciu tysięcy złotych brutto.

Czytaj więcej poradników:

Fotowoltaika Praca Zarobki Monterzy, Projektanci, Handlowcy Fotowoltaiki

Doradcy handlowi etatowi z własną działalnością gospodarczą mogą liczyć między innymi na kartę paliwową, służbowy samochód oraz inne narzędzia, które są niezbędne do pracy. Jedna ma to wpływ na nieco niższą prowizję od sprzedaży, w porównaniu do sprzedawców, którzy mają swoją własną działalność gospodarczą, ponieważ w przypadku UoP wynosi ona od 100 do 300 złotych za 1 kWp instalacji sprzedanej.

W przypadku sprzedawców z własną działalnością gospodarczą prowizja jest znacznie wyższa. Wynosi ona średnio od 400 do 700 złotych za 1 kWp. Na jej wysokość ma wpływ doświadczenie, zrezygnowanie z podstawy pensji, jak i osiągane wyniki. Jednak należy pamiętać, że ten zawód wymaga bycia ciągle w ruchu. Wszelkie koszty, które są związane z utrzymaniem samochodu są bezpośrednio po stronie osoby, która prowadzi działalności gospodarczą.

Monterzy instalacji fotowoltaicznych

Droga do podjęcia pracy jako monter paneli fotowoltaicznych nie jest wcale taka prosta. Specjaliści w zawodzie tym muszą posiadać elektryczne uprawnienia SEP w kategorii E oraz D. Poza tym należy odbyć kurs, który jest zwieńczony państwowym egzaminem, po którego zaliczeniu otrzymuje się specjalny certyfikat UDT na okres pięciu lat.

Obowiązki w pracy w dużej mierze polegają na wyznaczaniu w pełni bezpiecznych tras kablowych, montażu modułów i przewodów, dokonywaniu pomiarów, montażu, jak i konfiguracji falowników prądu, a także oceny poprawności działania instalacji. Osoby, które swoją pracę rozpoczynają tuż po kursach mogą liczyć na zarobki rzędu między 3,5 a 5 tysięcy złotych brutto.

Razem z doświadczeniem wynagrodzenie wzrasta. Monterzy, którzy prowadzą własną działalność w sezonie zarabiają od 5 do 10 tysięcy złotych brutto. Jednak w ich przypadku późna jesień oraz okres zimowy wiąże się bezpośrednio ze zmniejszeniem zleceń. W związku z tym, w tym okresie mają także niższe zarobki.

Projektant instalacji

Osoby, które są odpowiedzialne za zaprojektowanie instalacji, jak i całego procesu montażu liczyć mogą na największe zarobki pośród specjalistów, którzy są zatrudnieni na etacie. Te w tymże zawodzie się wahają od 5 do 9 tysięcy złotych brutto. Do obowiązków projektantów instalacji należy tworzenie technicznych projektów, stworzenie analizy pracy instalacji, jak i przygotowanie dokumentacji.

Ranking instalatorów w miastach:

W przypadku projektantów, pracodawcy wymagają od kandydatów ukończenia studiów na technicznym kierunku. Wymagane jest jednocześnie posiadanie budowlanych uprawnień do projektowania instalacji urządzeń elektroenergetycznych oraz elektrycznych.

Jak widać zawody te różnią się absolutnie wszystkim.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *