FotowoltaikawPolsce » Blog » Pompa ciepła wysokotemperaturowa a tradycyjne grzejniki
Pompa ciepła wysokotemperaturowa a tradycyjne grzejniki

Pompa ciepła wysokotemperaturowa a tradycyjne grzejniki

Pompy ciepła, to temat zyskujący na popularności w czasach zagrożenia blackoutem. Są systemem grzewczym będącym alternatywnym źródłem ciepła w naszych domach. Największa efektywność tych ekologicznych urządzeń sprawdza się w niskotemperaturowych systemach w nowym budownictwie oraz wysokotemperaturowych w tradycyjnych lub zabytkowych obiektach.

Różnice między pompą niskotemperaturową a wysokotemperaturową

Moc urządzeń grzewczych jest zmienna, dlatego należy dobrać odpowiedni rodzaj pompy do rodzaju eksploatacji. Kluczowa dla działania pompy jest różnica temperatur między powietrzem, wodą/gruntem, a samą instalacją zamieszczoną w naszym budynku. Im niższa różnica temperatur, tym większa efektywność i oszczędności dla naszego portfela.

Aparatura niskotemperaturowa charakteryzuj się tym, że temperatura ogrzewanej wody nie może przekroczyć 30-40°C. Konkretne wartości będą zapisane w zaleceniach producenta danego sprzętu. Dobierając do tego pompę niskotemperaturową, uzyskamy synergię między zakupionymi aparaturami.

Czytaj więcej: Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa

Do systemów grzewczych o takich wartościach możemy zaliczyć:

  • ogrzewanie ścienne
  • ogrzewanie sufitowe
  • ogrzewanie podłogowe

Z kolei pompy wysokotemperaturowe mogą ogrzewać wodę nawet do 80°C. Wykorzystanie takiej mocy będzie niezbędne w systemach grzewczych tradycyjnego typu, który możemy spotkać w niejednym polskim domu.

Mam tradycyjny grzejnik. Co robić?

Tradycyjne grzejniki grzewcze do efektywnego ogrzania pomieszczenia potrzebują wody w przedziale 50-55°C. Mając informacje ze specyfikacji funkcjonowania naszego grzejnika, wnioski nasuwają się same. Pasującym rozwiązaniem dla osób z tradycyjną instalacją, będzie zakup pompy wysokotemperaturowej, limit takiej pompy przekracza wymagania z dużym zapasem.

Sprawdź więcej: Jaka jest gwarancja na pompy ciepła? Nawet 5 lat gwarancji

Wybierając pompę niskotemperaturową do grzejników tradycyjnego typu, nie uzyskalibyśmy zadowalających efektów grzewczych. Nasze pomieszczenia byłyby niedogrzane, w odróżnieniu od drugiego wyboru. Łatwiej bowiem obniżyć temperaturę zwiększając powierzchnię grzejników ściennych.

Gdzie sprawdzą się pompy wysokotemperaturowe?

Zastosowanie urządzenia wysokotemperaturowego spełni swoją funkcję w budynkach pobierających ciepło we wcześniejszych latach z kotłów węglowych, olejowych, bądź gazowych. System instalacji grzewczej w takich miejscach posiada już rozbudowaną instalację grzewczą. Montaż przebiegnie zazwyczaj bez ingerencji w konstrukcję obiektu, jedynie podnosząc standard budynku o samodzielne źródło ciepła.

Warto wiedzieć: Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna jaką warto wybrać?

Pompa wysokotemperaturowa znajduje zastosowanie najczęściej m.in. w:

  • budynkach wielorodzinnych
  • obiektach z ograniczeniami modernizacyjnymi (np. zabytkach pod nadzorem miejskiego konserwatora)
  • budynkach użyteczności publicznej
  • zakładach przemysłowych

Zalety wyboru pompy wysokotemperaturowej:

  • koszty dostosowania instalacji grzewczej w budynku (wymiana samego źródła ciepła będzie mniej kosztochłonna niż wymiana całej instalacji grzewczej
  • ekologia (Unia Europejska w celu ograniczenia emisji CO2 będzie promowała rozwiązania alternatywne dla kotłów na paliwa stałe)
  • komfort użytkowania (praktycznie bezobsługowe funkcjonowanie mechanizmu, często mające mechanizm zdalnego programowania ustawień
  • współpraca z innymi instalacjami OZE (jeszcze lepszy efekt uzyskamy uzupełniając nasz system fotowoltaiką)

Koszty montażu pompy powietrza

Aby dokonać prawidłowej oceny montażu powietrznej pompy ciepła. Przede wszystkim musimy stworzyć kalkulację naszej inwestycji. Przy dynamicznie zmieniających się cenach na rynku budowlanym, najlepiej uwzględniać w obliczeniach bieżące cenniki

Czytaj dalej: Połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego – czy warto?

Do wykonania estymacji kosztów będziemy potrzebować:

  • wybranego typu instalacji ogrzewania
  • oceny energetycznej budynku
  • kosztu zakupu pompy ciepła (kwota będzie uzależniona od mocy i producenta)
  • ceny montażu i niezbędnych materiałów

Jeśli zbierzemy wszystkie niezbędne składowe, drugim etapem będzie ocena opłacalności takiego rozwiązania. Wielu producentów posiada na swoich stronach kalkulatory, które mogą nam pomóc w dokonaniu szybszej kalkulacji. Jednak będą one mniej precyzyjne niż te przygotowane osobiście.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation