Pompy ciepła to urządzenia, które mimo coraz większej popularności w dalszym ciągu wzbudzają pewne wątpliwości. Dzieje się tak, ponieważ odnawialne źródła energii to w Polsce stosunkowo nowy temat, który nie został jeszcze dokładnie naświetlony społeczeństwu. Rodzi to wiele pytań wśród potencjalnych inwestorów pomp ciepła.
Wśród najczęstszych wątpliwości wymienić można obawy o to, czy urządzenie wystarczy do ogrzania całego budynku, a także pytania odnośnie sposobu działania pomp ciepła oraz ich mocy. Jeśli interesują Cię te informacje oraz chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła przeczytaj dalsza część tekstu.
Specyfika pomp ciepła do ogrzewania domu
Szukając odpowiedzi na pytanie postawione w tytule tego tekstu warto na początku przybliżyć podstawowe rodzaje pomp ciepła stosowane w domach oraz budynkach użyteczności publicznej. Możemy tutaj wymienić 3 rodzaje pomp ciepła.
Pompy Ciepła Dolnośląskie, Pompy Ciepła Łódzkie, Pompy Ciepła Podkarpackie
- Pompy woda – woda: ten rodzaj pomp ciepła charakteryzuje się ogromna wydajnością i skutecznością, przy niezwykle niskim uzależnieniu od występujących warunków pogodowych. Pompy te mogą być z powodzeniem wykorzystywane w naszym klimacie, nawet przy zasilaniu budynków o naprawdę dużym zapotrzebowaniu na energie grzewcza i ciepłą wodę. Niestety koszt takiej inwestycji może być wysoki z uwagi na konieczność budowy studni zrzutowej i zasilającej, w celu pobierania przez pompę energii z wód gruntowych.
- Pompy woda – powietrze: w tego rodzaju urządzeniach energia pobierana jest z powietrza, a następnie przenoszona do wodnego czynnika grzewczego. Ogromna zaletą takich pomp jest niski koszt inwestycji, jednak są one w dużej mierze zależne od warunków atmosferycznych. Z tego powodu najlepiej sprawdzają się latem ,a gdy temperatura za oknem nie przekracza 20stopni stają się nieskuteczne. Z tego powodu lepiej nie stosować ich jako jedyne źródło zasilania domu jednorodzinnego, za to świetnie spisze się jako podgrzewać ciepłej wody użytkowej.
- Pompy solanka – woda: ten rodzaj urządzeń nazywany jest pompą gruntową, z uwagi na pobieranie energii wprost z gruntu. Najczęściej wyposażona jest w kolektory pionowe lub poziome. Pierwsze z nich wiążą się z dość drogą inwestycją wykonania odwiertów, jednak charakteryzują się spora skutecznością i działaniem o każdej porze. Kolektory poziome układane są poniżej linii przemarzania ziemi, tak by wężownice mogły czerpać energię słoneczną, która zmagazynowana jest pod ziemią. Jest to zdecydowanie tańsza, jednak mniej wydajna inwestycja.
Otrzymaj minimum 3 bezpłatne oferty instalacji pomp ciepła
Oferty są niezobowiązujące a będziesz mógł sam podjąć decyzję.
Jaką mocą oraz sprawnością charakteryzują się pompy ciepła?
Każdy dobry i wydajny system grzewczy powinien być dostosowany do potrzebnej nam mocy grzewczej. Parametr ten jest podstawą, która powinna nas nakierować na wybór konkretnego modelu i rodzaju pompy ciepła. Aby obliczyć moc urządzenia wystarczy kierować się zasadą, która mówi, że każdy dobrze zaizolowany budynek wymaga około 50 W/m2. Z kolei domy ze słabą termoizolacją będą potrzebowały od 70 W/m2 do nawet 100 W/m2. Jest to założenie czysto orientacyjne, jednak niezwykle pomocne w szacowaniu przybliżonego zapotrzebowania na energię cieplną w przypadku budynków mieszkalnych.
Czytaj również: Jaką moc pompy ciepła do domu 120m2?
W sytuacji, gdy założymy, że dany budynek jest dobrze izolowany i jego zapotrzebowanie będzie wynosiło 50 W/m2, to moc urządzenia będzie sumą powierzchni wszystkich ogrzewanych pomieszczeń i właśnie tego ustalonego zapotrzebowania na energię cieplną budynku. Obliczenia będą wyglądały w następujący sposób:
Według tej reguły pompa ciepła potrzebna do ogrzania całego budynku powinna mieć 5 kW. Z kolei jeśli zależy nam również na zapewnieniu domownikom ciepłej wody to należy do obliczeń tych dodać prosty przelicznik. Zakłada on, że jeden domownik zużywa dziennie 50 l wody, a do jej podgrzania potrzebne jest nam 0,25 kW mocy grzewczej . Teraz należy pomnożyć tą wartość przez ilość osób w domu, dla przykładu 4 osobowa rodzina potrzebuje jeszcze 1 kW mocy.
Czytaj więcej: Jaką moc pompy ciepła do domu 200m2?
Warto również zapamiętać, że w przypadku pomp ciepła moc taka lepiej niedoszacować niż przeszacować. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia takie nie posiadają systemów modulowania mocy, przez co zbyt duża moc może sprawić, że pompa będzie działać zbyt intensywnie.
Pompy Ciepła Świętokrzyskie, Pompy Kujawsko-pomorskie, Pompy Ciepła Małopolskie,
Pompy ciepła do ogrzewania do domu
Cena każdej instalacji pompy ciepła ustalana jest indywidualnie. Jest bardzo dużo czynników wpływających na cenę. Aktualnie dostępne są również dofinansowania dlatego kliknij skontaktuj się i zostaw swoje dane kontaktowego w celu poznania indywidualnej ceny.
Stiebel Eltron HPA – O 8CS Plus Polecamy produkt
Technika inwerterowa: sprężarka o regulowanej prędkości obrotowej zapewniająca zawsze optymalną moc grzewczą
Cicha praca poprzez bezstopniową regulację prędkości obrotowej wentylatora oraz hermetycznego zamknięcia obiegu chłodniczego
Stiebel Eltron HPA – O 10 Premium Produkt bardzo dobrej jakości
Z efektywną energetycznie technologią inwerterową zapewniającą wysokie temperatury zasilania również w zimowych miesiącach
Nadaje się do gęstej zabudowy, dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy
Stiebel Eltron HPA – O 13 Premium produt wysokiej jakości
Z efektywną energetycznie technologią inwerterową zapewniającą wysokie temperatury zasilania również w zimowych miesiącach
Nadaje się do gęstej zabudowy, dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy
Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła należy dobrać indywidualnie na podstawie kontaktu ze specjalistą. Czynniki, które wpływają na moc pompy ciepła:
- Nowy budynek
- Stary budynek
- Rodzaj ocieplenia
- Rodzaj zamontowanych okien
- Dlatego w celu uzyskania odpowiedniej bezpłatnej wyceny zostaw swoje dane kontaktowe.
Czy sama pompa ciepła wystarczy, aby ogrzać cały dom?
Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w tańsza instalacje oraz instalację grzewcza jako dodatek do pompy. Dodatkowo należy pamiętać, że polski klimat może sprawić, że kilka zimowych dni w roku może wywołać konieczność dodatkowego korzystania z grzałki elektrycznej. Takie rozwiązanie będzie zdecydowanie bardziej ekonomiczne, niż zakup drogiej pompy o zbyt dużej mocy.
Czytaj więcej: Jaką moc pompy ciepła do domu 100m2?
Jak wygląda proces doboru odpowiedniej pompy ciepła do domu:
- Bezpłatny kontakt telefoniczny z konsultantem / doradca ds. pomp ciepła
- Bezpłatny audyt techniczny
- Na podstawie audytu technicznego podpisanie umowy
- Pomoc w pozyskaniu kredytu lub leasingu
- Projekt instalacji i zamówienie materiałów
- Montaż instalacji
- Zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego i PSP
- Monitoring on-line, opieka serwisowa