FotowoltaikawPolsce » Blog » Czy popularność fotowoltaiki wzrośnie w 2023 roku?

Czy popularność fotowoltaiki wzrośnie w 2023 roku?

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością oraz renomą. Wiele wskazuje na to, że tendencja ta nie ulegnie zmianie w najbliższych latach, a wręcz przeciwnie. Eksperci z zakresu energii słonecznej uważają bowiem, że jeszcze więcej osób zacznie korzystać z paneli fotowoltaicznych. 

Prognozy dotyczące fotowoltaiki

Zdaniem ekspertów w 2023 roku nastąpi jeszcze mocniejszy rozkwit popularności fotowoltaiki. Według ich wyliczeń tegoroczny wzrost mocy w fotowoltaice może wynieść nawet 270 GWdc. Bardziej odległe prognozy, które sięgają aż 2032 roku, wskazują natomiast, że moc instalacji fotowoltaicznych oddawanych do użytku każdego roku będzie wyższa średnio o ponad 5 procent niż w minionym roku. Choć niektórzy uważali, że fotowoltaika nie wytrzyma próby czasu, to w praktyce nie będzie to prawda.

Czytaj więcej: Czy jest możliwy wzrost rachunków po zainstalowaniu pompy ciepła z fotowoltaiką?

Głównymi przyczynami wzrostu popularności tej metody jest zwiększenie elektryfikacji oraz ambitne cele w zakresie stosowania energii odnawialnej. Na renomę paneli fotowoltaicznych wpływają także aspekty ekonomiczne, które pozwalają zaoszczędzić na energii. 

Chiny i USA a fotowoltaika

Według specjalistów z zakresu fotowoltaiki Chiny bezsprzecznie pozostaną liderem w inwestycjach w fotowoltaikę przez najbliższych wiele lat. Choć Chiny mają pozostać potentatem w zakresie fotowoltaicznym, to różnica między nimi a USA może nieznacznie zmaleć. Stany Zjednoczone planują bowiem coraz mocniej inwestować w ten sposób pozyskiwania energii. W obecnej chwili inwestycje w fotowoltaikę w Chinach osiągają niebotyczne rozmiary, co wpływa na dynamiczny rozwój tego państwa.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika na dachu w czasie burzy i piorunów

W Chinach zauważalne jest również zmniejszenie cen za panele fotowoltaiczne, które są wynikiem spadków cen polikrzemu. Równocześnie, amerykański rynek fotowoltaiczny zaliczył najlepszy pierwszy kwartał w historii pod względem uruchomienia innowacyjnych mocy w PV. Stany Zjednoczone inwestują w energię słoneczną jak nigdy wcześniej, jednak napotykają na pewne przeszkody. Jednymi z nich są rosnące koszty kredytów i niepewność gospodarcza. 

Fotowoltaika w Europie

Co ciekawe, stawki za energię elektryczną na Starym Kontynencie w ostatnim czasie notują ewidentny spadek. W praktyce, dynamika inwestycji fotowoltaicznych w Europie nie jest tak duża jak na innych kontynentach, jednak taki stan rzeczy nie może dziwić. Relatywnie mała popularność fotowoltaiki w Europie wynika przede wszystkim z olbrzymiej inflacji.

Zobacz również: Fotowoltaika opinie negatywne – gdzie szukać opinii o firmach fotowoltaicznych?

Nie oznacza to jednak, że w Europie żadne państwa nie inwestują w energię słoneczną. W tym aspekcie prężnie rozwija się chociażby Rumunia. Analitycy firmy sądzą, że do 2027 roku ten kraj osiągnie 6,5 GW mocy w PV, co może pomóc mu w rozwoju gospodarczym. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here