FotowoltaikawPolsce » Blog » Dopłata do gazu – ile wynosi, komu przysługuje? – Wniosek Online

Dopłata do gazu – ile wynosi, komu przysługuje? – Wniosek Online

Jak oznajmił rząd, poza dodatkiem węglowym, możliwe jest otrzymanie dofinansowania zakupu innych rodzai paliwa. Chodzi tym razem o gaz LPG, który również służy ogrzewaniu domów. Przyjmowanie wniosków właśnie zostało rozpoczęte. Wzór wniosku od wtorku można pobrać ze strony rządowego rozporządzenia. Dopłata tego rodzaju została przewidziana już w ubiegłym roku podczas tworzenia tarczy antyinflacyjnej.

Dopłaty do zakupu surowców grzewczych zostały wprowadzone przez rząd w odpowiedzi na kryzys gospodarczy. Początkowo przewidziana została jedynie dopłata do zakupu węgla. Jednak w dniu 17 września prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą zakres pomocy o inne rodzaje surowców.

LPG – dopłaty do ogrzewania gazem

Wprowadzone przepisy wprowadzają możliwość uzyskania dopłat przez gospodarstwa, które ogrzewają budynki  z wykorzystaniem skroplonego gazu LPG. Dofinansowanie to wynosi 500 zł i dotyczy jednego gospodarstwa, definiowanego jako:

 • osoba fizyczna, która samotnie zamieszkuje i gospodaruje, inaczej gospodarstwo jednoosobowe,
 • osoba fizyczna i osoby z nią spokrewnione lub nie, ale przebywające z nią w związku, jednocześnie zamieszkujące wspólnie z nią w gospodarstwie i gospodarujące (inaczej wieloosobowe gospodarstwo domowe).

Przeczytaj również: Ile wynosi dodatek energetyczny do prądu 2022?

Gospodarstwo, które ubiega się o tego typu wniosek, powinno być uprzednio wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności budynków. O to z kole i mogą się ubiegać:

 • domy indywidualne,
 • mieszkanie znajdujące się w budynkach wielolokalowych, posiadające wspólną kotłownię,
 • lokale, które korzystają z lokalnych sieci ciepłowniczych.

Jak złożyć wniosek o dopłaty do ogrzewania LPG?

Gotowy wzór wniosku można znaleźć w ustawie. Wersja PDF została udostępniona przez portal Infor.pl pod TYM adresem. Wniosek o dofinansowanie źródła ciepła przyjmują samorządy. Kolejnym etapem jest weryfikacja przez wójta, burmistrza lub prezydenta danego miasta. Kontrolowane są one wówczas pod względem zgodności ze wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Warto widzieć: Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Wypłata dodatku może zostać zrealizowana na wniosek, który zostanie zgłoszony zgodnie z CEEB na dzień 11 sierpnia roku bieżącego (jeśli zmiany w ewidencji zostaną dokonane po tym terminie, nie będą miały wpływu na ustalone wcześniej prawo do otrzymania dodatku, z wyjątkiem zgłoszeń dokonywanych pierwszy raz).

Wypłata dodatku nastąpi w ciągu miesiąca od momentu złożenia wniosku. Dokumentację można składać do dnia 30 listopada 2022 roku. Gminy mają miesiąc na jego rozpatrzenie.

Sprawdź również:  Pompy ciepła ŚwidnikPompy ciepła KraśnikPompy ciepła ŁukówPompy ciepła BiłgorajPompy ciepła Lubartów,

Kto otrzyma dodatek do gazu ziemnego?

Dopłaty do ogrzewania nie obejmują niestety gazu ziemnego. W zeszłym roku wprowadzono jedynie dodatek osłonowy, który objął dopłaty do tego typu ogrzewania. W przeciwieństwie do gazu LPG, w tym przypadku obowiązuje ograniczenie dochodowe. Dofinansowanie to, ustanowione w tarczy antyinflacyjnej przeznaczone jest jedynie dla:

 • gospodarstw domowych jednoosobowych, których miesięczny dochód nie przekracza 2100 zł na osobę,
 • gospodarstw domowych wieloosobowych, których miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł na osobę.

Warto sprawdzić: Pompy ciepła OlsztynPompy ciepła ElblągPompy ciepła EłkPompy ciepła Iława

Gospodarstwa przekraczające wskazane progi mogą ubiegać się o wsparcie typu „złotówka, za złotówkę”.  Wysokość dopłat do gazu jest równa:

 • 400 zł – dla gospodarstwa jednoosobowego,
 • 600 zł – dla gospodarstwa 2-3-osobowego,
 • 850 – dla gospodarstwa 4-5-osobowego,
 • 1150 – dla gospodarstwa 6 i więcej osobowego.

Wniosek należy złożyć do 31 października.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here