FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Warto zaznajomić się z przysługującymi prawami związanymi z uzyskaniem dofinansowania na pompę ciepła. Złożenie stosownego wniosku pozwoli na częściowy zwrot kosztów poniesionych z tytułu zakupu oraz jej instalacji.

Pompa ciepła — gdzie złożyć wniosek na dofinansowanie?

Pierwszym elementem, który jest niezbędny w procesie złożenia wniosku na dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu to założenie profilu zaufanego lub posiadanie podpisu kwalifikowanego.

Stosowny wniosek złożyć można wyłącznie elektronicznie poprzez stronę internetową: https://gwd.nfosigw.gov.pl/

Czytaj więcej: Ile zapłacę za ogrzewanie pompą ciepła w 2022 – 2023 r?

Pompa ciepła — jaki jest termin umożliwiający złożenie wniosku?

29 kwietnia 2022 roku rozpoczął się nabór wniosków do programu umożliwiającego otrzymanie dofinansowanie do pompy ciepław domu. Będzie trwał on aż do 31 grudnia 2026 roku lub do czasu wykorzystania środków, które zostały przeznaczone na ten cel.

Budżet przygotowany na rzecz dofinansowań do zakupu pompy ciepła wynosi 600 mln zł.

Czytaj więcej: Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Pompy ciepła jakiego rodzaju obejmuje program?

Możliwość otrzymania dofinansowania dotyczy inwestujących:

  • w pompę centralnego ogrzewania;
  • w pompę centralnego ogrzewania i podgrzewacza ciepłej wody.

Pompa ciepła — jakiej kwoty można się spodziewać w 2022 roku?

Program dotyczący dofinansowania do inwestycji związanej z pompą ciepła to pomoc finansowa w wysokości:

  • do 7 tys. zł. na zakup i instalację pompy powietrznej;
  • do 21 tys. zł. na zakup i instalację pompy gruntowej.

Należy mieć również na uwadze, że kwota przeznaczona na dofinansowanie nie może przekroczyć 30 proc. kosztów kwalifikowanych, a przypadku rodziny objętej programem Karty Dużej Rodziny — 45 proc. kosztów kwalifikowanych.

Sprawdź również: Koszt pompy ciepła do domu 100m2

Czy kupując dom od dewelopera należy się dofinansowanie do pompy ciepła w roku 2022?

Przepisy stanowiące o możliwościach otrzymania dofinansowania na częściowy zwrot inwestycji związanej z zakupem i instalacją pompy ciepła mówią, że nabywca nowego domu pochodzącego od dewelopera ma prawo ubiegać się o takowe dofinansowanie, jeżeli jest wskazany w pozwoleniu na budowę. W przypadku kiedy nie jest, a prace budowlane jeszcze się nie zakończyły, deweloper może przenieść na przyszłego nabywcę pozwolenie na budowę.

Powyższa możliwość wygasa w sytuacji, kiedy dom został zakupiony i odebrany. W tej sytuacji nie przysługuje prawo do otrzymania dofinansowania. Również po zakończeniu inwestycji prowadzonej w ramach prac dewelopera nie ma możliwości przeniesienia pozwolenia na budowę.

Warto widzieć: Pompy ciepła KatowicePompy ciepła SosnowiecPompy ciepła CzęstochowaPompy ciepła Gliwice

Kominek, a dofinansowanie na pompę ciepła

Możliwość skutecznego ubiegania się o dofinansowanie na pompę ciepła w przypadku kiedy w domu jest kominek występuje wyłącznie wtedy, kiedy pełni on wyłącznie funkcję ozdobną. Oznacza to, że muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • zamurowany komin;
  • odcięty płaszcz wodny;
  • nie ma możliwości palenia w nim.

Pompa ciepła — jak wypełnić wniosek o dofinansowanie w 2022 roku?

Wcześniej wspomniano, że wniosek o dofinansowanie na częściowy zwrot inwestycji związany z pompą ciepła można złożyć wyłącznie elektronicznie. Na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl/ po rejestracji lub logowaniu z wykorzystaniem profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego wyświetli się generator wniosków o dofinansowanie i już uzupełnione dane, których nie można edytować, a więc pesel, imię oraz nazwisko.

Czytaj więcej:  Pompy ciepła ZabrzePompy ciepła Bielsko-BiałaPompy ciepła BytomPompy ciepła Ruda Śląska

Po wypełnieniu pozostałych, wolnych pól na adres e-mail przyjdzie link aktywacyjny. Klikając w niego i logując przenosimy się na stronę wniosków. Wszystkie pola oznaczone „*” wymagają uzupełnienia. Warto dokładnie zaznajomić się z wnioskiem o dofinansowanie do pompy ciepła i uzupełnić go starannie, aby ostatecznie otrzymać należne środki częściowo rekompensujące poniesione koszta.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation