FotowoltaikawPolsce » Blog » Dopłaty do prądu i gazu 2023 – wniosek online. Gdzie składać wniosek?
Dopłaty do prądu i gazu 2023 - wniosek online

Dopłaty do prądu i gazu 2023 – wniosek online. Gdzie składać wniosek?

Od kilku ładnych lat węgiel wychodzi  mody. Fotowoltaika jest godnym następcą węgla, na dodatek czystą, przyjazną i w pełni ekologiczną. Trudno jednak zrezygnować z prądu i gazu. Ceny tych mediów drożeją lawinowo. Polski rząd postanowił wspomóc konsumentów i zaoferował im dopłaty do gazu oraz prądu.

Nie wszyscy mogą z takich udogodnień skorzystać, ale jest to jakaś oferta przynajmniej dla części konsumentów. Zdecydowanie warto wybrać to, co dobre, solidne i wyjątkowe. Dopłaty są tym, co może uczynić życie nieco łatwiejszym. Drożeje wszystko, ale prąd, gaz i paliwa stają się kosztowne najszybciej. Reagowanie ze strony polskiego rządu musiało być szybkie i bardzo skuteczne. 

Dla kogo dodatek elektryczny?

Na taką dopłatę mogą liczyć osoby dogrzewające dom prądem. Jest to dla nich wyjątkowe rozwiązanie, a dopłaty chociaż jednorazowe są całkiem godziwe i wynoszą 1000 złotych dla osób ogrzewających mieszkanie pompami ciepła, piecami akumulacyjnymi czy bojlerami. 1500 złotych dostaną osoby, które zużyły ponad 5000 kWh w 2021 roku. Nie pokryje to całości płatności, ale jest to dopłata, a nie całkowita opłata. Na tę ostatnią rząd pozwolić sobie nie może. Potrzeb jest dużo, a budżet danej jednostki bynajmniej nie jest z gumy. Z tego powodu kwoty są takie, a nie wyższe.

Najzwyczajniej w świecie w budżecie RP nie ma pieniędzy na większe wsparcie konsumentów. Od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 roku należy złożyć wniosek o dopłatę do tego medium. Zdecydowanie warto to uczynić. Przecież 1000 czy 1500 złotych nie leży na ziemi.

Czytaj więcej: Ulga termomodernizacyjna w 2023 roku – co można odliczyć?

Co ważne wniosek można złożyć online przez ePUAP. Wystarczy zalogować się do tego portalu i tam znaleźć opcję "Pismo ogólne do podmiotu publicznego" ulokowane w katalogu spraw. Później już tylko wypełnienie wniosku i wysłanie go elektronicznie. Bez problemów, szybko i zgodnie z potrzebami nadawcy. Wniosek jest nieskomplikowany oraz intuicyjny. 

Więcej informacji:  Fotowoltaika i rachunek za prąd na poziomie 8 tys. zł !!!

Gaz też podrożał i są dopłaty

Dodatek gazowy też można dostać i przekazywany jest osobom, których dochód nie przekracza 2100 złotych (jednoosobowe gospodarstwo domowe) lub 1500 złotych w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego. Dodatek gazowy wyniesie tyle, co VAT, czyli 23 procent. Co ciekawe przedsiębiorcy mogą skorzystać z zamrożenia cen prądu w 2023 roku. Z takim wnioskiem też nie należy zwlekać. Klienci doceniają to, co dobre, chętnie sięgają po pomoc. Dodatki nie zredukują opłat, ale nieco złagodzą skutki podwyżek. Na pewno jest to bardzo cenna pomoc i wysokiej klasy.

Warto wiedzieć: Jaka taryfa przy fotowoltaice w 2023 r.? G11 czy G12

Zamrożenie cen jest popularne

Zamrożenie cen prądu, czyli limity wynoszące 2000, 2600 czy 3000 kWh to ukłon w stronę gospodarstw domowych. 2000 kWh należy się każdej osobie i nie ma żadnej potrzeby składania wniosku. W przypadku większych wartości wniosek jest konieczny. Oświadczenie w tej sprawie składa się do 30 czerwca 2023 roku na papierze lub elektronicznie.

Sprawdź więcej: OZE 31 000 zł dopłaty w ramach programu Mój Prąd od 15 grudnia 2022r.

Przekroczenie limitów oznacza konieczność płacenia maksymalnej ceny, czyli 693 zł/MWh. Gospodarstwa domowe taką cenę dostaną i nie muszą składać żadnej dokumentacji z nią związanej. 

Konsumenci gazu i prądu muszą być czujni, składać wnioski oraz dotrzymywać terminów. Taki jest ich obowiązek. Warto o tym pamiętać i korzystać z najlepszej rzeczy. Dobra jakość to coś, co jest ważne. Ceny obecnie są wyjątkowo ważne, dlatego tez należy pamiętać o wnioskach. Dopłaty są skromne, ale są. Lepiej skorzystać z nich niż płacić za wszystko z własnej kieszeni. Konsumenci doceniają jakość rozwiązań i są nią zainteresowani. Dla każdej osoby takie dopłaty są najbardziej celowe i sprawdzają się tak, jak żadna inna rzecz. 

Więcej informacji:  Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie? Nawet o 40%

Czytaj więcej: Zamrożenie cen prądu w 2023 roku dla Firm.

Podsumowując, państwo stworzyło pewne instrumenty, które wspierają firmy i osoby prywatne. Nie są one bardzo obfite, ale dostosowane do możliwości budżetu RP. Jakość dopłat jest ważna, a niejedna osoba doceni to, co najlepsze oraz najcenniejsze. Inflacja rośnie, ceny rosną, więc państwo i rządzący Polską muszą reagować szybko oraz bardzo dobrze. Nie ma nic lepszego od porządnej jakości oraz dobrych rozwiązań na cały rok 2023. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Kotły na pellet jaki warto wybrać? Ranking 2023

Kredyt na pompę ciepła – Jak wziąć kredyt na pompę ciepła?

Wypowiedzenie umowy fotowoltaicznej – Jak to zrobić?

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?