FotowoltaikawPolsce » Blog » Dotacje 2024 na pompy ciepła, magazyny energii, kolektory i geotermię
Dotacje 2024 na pompy ciepła, magazyny energii, kolektory i geotermię

Dotacje 2024 na pompy ciepła, magazyny energii, kolektory i geotermię

Jakie korzyści płyną z programu dofinansowania „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” oraz jakie warunki należy spełnić, aby móc z niego skorzystać?

Pytania te szczególnie często zadają osoby, które rozważają wymianę swojego starego ogrzewania na nowoczesne pompy ciepła. Niestety w wielu przypadkach oznacza to spore wydatki. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, komu przysługują dopłaty do zakupu pompy ciepła, oraz na jak duże kwoty można liczyć.

Na co możemy przeznaczyć dofinansowanie?

Co do zasady, dofinansowanie można uzyskać tylko i wyłącznie na inwestycję budowy, lub też przebudowy odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy od 2 MWt wzwyż. Wyjątek stanowi tutaj przyłączenie do sieci ciepłowniczej, która należy do osoby wnioskującej, a także różnego rodzaju magazynów energii. Warunek w tym przypadku stanowi zintegrowanie go w taki sposób, aby wraz ez źródłem ciepła, był on realizowany w sposób równoległy.

Czytaj więcej: Jak otrzymać 100% dofinansowania do instalacji pompy ciepła w 2024 roku?

Dotacje na pompy ciepła, magazyny energii, kolektory i geotermię

W takim przypadku do dofinansowania kwalifikują się instalacje, które w 70 procentach korzystają z ciepła, które powstaje w ramach szeroko rozumianych OZE. Warto przy tym pamiętać, że nie z dofinansowania nie mogą skorzystać osoby, które zdecydowały się na projekty wytwarzające energię w ramach wysokosprawnej kongeracji, czego doskonałym przykładem mogą być technologie ORC, wykorzystujące do swojego działania obiegi parowe.

Wykorzystują one bowiem do swojego działania między innymi węgiel pierwiastkowy.

Zobacz również: Mój Prąd 6.0 ruszy w II kwartale – Budżet 400 milionów złotych

Dla kogo jest przeznaczone dofinansowanie oraz jaka jest jego suma?

Co do zasady, dofinansowanie jest przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy w myśl odpowiednich przepisów prawnych prowadzą działalność polegająca na wytwarzaniu energii cieplnej, lub też, która jest z tym ściśle powiązana. Na same dotacje oraz pożyczki zwrotne w skali kraju przeznaczono natomiast łącznie 2 mld złotych.

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z programu, mogą liczyć na 50 procent dofinansowania bezzwrotnego, oraz pożyczkę zwrotną w wysokości 70 procent. Jeżeli zaś chodzi o termin składania wniosków o dofinansowanie, czy też wspomnianą powyżej pożyczkę bezzwrotną, upływa on 17 grudnia 2024 r.

Więcej informacji: Zaostrzenie kryteriów przyznawania dotacji na pompy ciepła

Wnioski można składać za pomocą generatora wniosków o dofinansowanie ze środków krajowych. Należy jednak pamiętać, kluczowa jest tutaj data wysłania wniosku na skrzynkę podawczą NFOŚiGW, znajdującej się na platformie ePUAP. Jeżeli zaś chodzi o regulamin dofinansowania oraz wszelkie inne niezbędne do jego uzyskania dokumenty, są one dostępne pod adresem www.gov.pl/zrodlo-dla-cieplownictwa.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation