FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika w obliczu wyzwań pogody: O słabościach i mankamentach technologii

Fotowoltaika w obliczu wyzwań pogody: O słabościach i mankamentach technologii

Fotowoltaika, czyli przekształcanie energii słonecznej w elektryczną, zdążyła w ostatnich latach przekonać do siebie wielu Polaków. Nic dziwnego, ponieważ jest to innowacyjny sposób na pozyskiwanie energii.

Pomimo wielu zalet, jakie niesie ze sobą ta technologia, nie można jednak pomijać jej słabości oraz poważnych mankamentów, o których zwykle nie mówią producenci w swoich materiałach promocyjnych. Jedną z wad, która aktualnie się uwidacznia, jest fakt, że fotowoltaika przegrywa z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, co wpływa na jej efektywność. Co dokładnie stanowi przyczynę tego problemu?

Fotowoltaika a zmiany temperatury

Wraz z rosnącą popularnością fotowoltaiki w Polsce i wzrostem liczby instalacji paneli słonecznych, coraz bardziej dostrzegalny staje się problem związany z wydajnością paneli w okresach upalnej pogody. Przykładowo, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 25 stopni Celsjusza, fotowoltaiczne ogniwa zaczynają tracić swoją wydajność, a co za tym idzie, efektywność produkcji energii elektrycznej spada.

Czytaj dalej: Ile kosztuje postawienie ścianki działowej z karton-gipsu?

W takich sytuacjach, gdy panele nie nadążają z produkcją energii, do pracy wracają tradycyjne elektrownie węglowe, oznacza to spadek opłacalności tego typu inwestycji.

Zmiany pogodowe a wpływ na fotowoltaikę

Upał to tylko jedno ze zjawisk meteorologicznych. Niestety, może ono wpłynąć - i to nie pozytywnie - na wydajność paneli fotowoltaicznych.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba mieć na uwadze także inne warunki pogodowe, które stanowią wyzwanie dla tej technologii. Ostatnio w mediach pojawiła się informacja o pożarze domu, którego dach był wyposażony w panele fotowoltaiczne. W tym przypadku główną przyczyną tragedii było brak piorunochronu.

Więcej informacji: Ile kosztuje montaż drzwi zewnętrznych z ościeżnicą?

Burze mogą również stanowić zagrożenie dla paneli, jeśli ich montaż nie uwzględnia zabezpieczenia przed tzw. pętlą indukcyjną. Niewłaściwa instalacja może prowadzić do poważnych uszkodzeń paneli, a nawet wywołać pożar w skrajnych przypadkach. Dlatego tak ważne jest, aby inwestując w fotowoltaikę, korzystać z usług sprawdzonych i kompetentnych specjalistów, którzy odpowiednio zabezpieczą instalację przed skutkami niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Co dalej z panelami fotowoltaicznymi?

Choć fotowoltaika boryka się z niektórymi ograniczeniami, to warto zaznaczyć, że jest to technologia wciąż jeszcze rozwijająca się. Producentom paneli udaje się stopniowo poprawiać wydajność i odporność urządzeń na niekorzystne warunki pogodowe.

Zobacz również: Ile kosztuje montaż szafy na wymiar?

W miarę jak technologia fotowoltaiczna staje się bardziej zaawansowana, można spodziewać się, że problemy związane z wydajnością w czasie upałów lub ekstremalnych warunków atmosferycznych będą stopniowo ograniczane.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here