FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie? Nawet o 40%

Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie? Nawet o 40%

Obecnie w firmach dużą uwagę przykłada się do nowych technologii i odpowiedniego sprzętu, który coraz częściej staje się narzędziem pracy, nie tylko w biurach, ale także w zakładach przemysłowych, produkcyjnych i innych. Coraz większa ilość sprzętu oznacza coraz większe zużycie prądu, a rosnące ceny prądu mogą tylko spotęgować większe koszty i tym samym wyższe rachunki za prąd. Zobacz jak zaoszczędzić na prądzie w swojej firmie oraz z którego energochłonnego sprzętu warto zrezygnować lub ograniczyć jego działanie.

Ile prądu w ciągu roku zużywają firmy?

W przypadku małych przedsiębiorstw roczne zużycie prądu może wynosić około 20 MWh. Oczywiście podana wartość może się różnić w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa, liczby pracowników, czy też ilości wykorzystywanego sprzętu. W niektórych firmach koszty zużycia prądu mogą sięgać nawet 20 proc. wszystkich kosztów przedsiębiorstwa, a w przypadku średnich lub dużych firm mogą to być wydatki rzędu tysięcy lub setek tysięcy. Jak widać są to całkiem spore wartości, w związku z tym warto zadbać o zmniejszenie zużycia energii w celu poprawy finansów przedsiębiorstwa.

Zobacz również: Fotowoltaika dla firm – Od czego powinno się zacząć?

Na zużycie prądu w firmach składa się m.in.: oświetlenie biur i budynku, sprzęt oraz elektronika biurowa (komputery, drukarki), AGD lub klimatyzacja. Tego sprzętu może być znacznie więcej, dlatego warto przyjrzeć się bliżej i zoptymalizować koszty w taki sposób, aby zachowany był komfort oraz wydajność pracy. 

Który sprzęt zużywa najwięcej prądu?

To jakiego sprzętu używamy zależy głównie od profilu działalności firmy. W przypadku przedsiębiorstw biurowych dużo energii będzie zużywało oświetlenie biura oraz cały sprzęt biurowy, począwszy od komputerów, monitorów, aż po kserokopiarki lub router. W przypadku branż produkcyjnych wiele energii może pochłaniać infrastruktura w postaci różnych maszyn. Praktycznie w każdej branży przewija się oświetlenie, stąd ważne jest aby firma zadbała aby było ono odpowiednie i energooszczędne. Zaś w przypadku dni wolnych od pracy, należy wyłączyć wszelakie oświetlenie oraz sprzęt elektroniczny. 

Sprawdź więcej: Używane panele fotowoltaiczne czy warto kupić? 

Prawdziwym pożeraczem prądu jest klimatyzacja, a jej codziennie działanie przez 7-8 godzin może oznaczać miesięczne koszty sięgające nawet 250 zł. Wszystko zależne jest jednak od temperatury w pomieszczeniu i mocy na jaką ustawimy sprzęt, który może okazać się niezbędny w upalne dni. Dlatego tak ważne jest aby korzystać z niej umiarem, nie ustawiając na cały dzień jak najniższej temperatury. Warto zwrócić uwagę również na wykorzystywany w firmie sprzęt AGD, czyli lodówki, czajniki elektryczne, mikrofalówki itp. i wymienić go na nowy, energooszczędny sprzęt, jeśli używany przez nas ma już swoje lata.

Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie?

Pierwszym i najłatwiejszym do wdrożenia sposobem jest wyłączanie sprzętu oraz maszyn z gniazda zasilania. Najlepiej dokonywać tego na okres, kiedy praca przez dłuższy czas nie jest wykonywana. Mowa tutaj głównie o dniach wolnych od pracy, weekendach, kiedy to sprzęt może być nieużywany przez nawet 2-3 dni. 

Czytaj więcej: Utylizacja paneli fotowoltaicznych – jakie firmy w Polsce?

Wielokrotnie wspominane oświetlenie, również zużywa bardzo dużą ilość prądu, dlatego warto wymienić żarówki na energooszczędne, co pozwoli zmniejszyć rachunki o nawet 80 proc. Prawdziwie oszczędnościowym działanie będzie wymiana oświetlenia na LED-owe, a kiedy to możliwe warto korzystać z naturalnego, dziennego światła.

Warto także uświadomić pracowników, jak ważne jest oszczędzanie prądu. Poza tym warto też kontrolować jak używane są sprzęty biurowe, takie jak drukarki i czy nie są one zostawiane w tzw. stanie uśpionym, który cały czas zużywa prąd.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika dla sklepów – Panele fotowoltaiczne dla marketów

Powyższe sposoby są przykładami, których śmiało możesz wypróbować w swojej firmie, a następnie porównując rachunki zauważysz duże zmiany.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here