FotowoltaikawPolsce » Blog » Utylizacja paneli fotowoltaicznych – jakie firmy w Polsce?

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – jakie firmy w Polsce?

Stosowanie fotowoltaiki ma wiele zalet i jest wybierane przez coraz więcej osób, które cenią oszczędne i ekologiczne rozwiązania. Panele fotowoltaiczne to wygodny wybór na długie lata, jednak również w tym wypadku mamy do czynienia z określonym czasem użytkowania modułów, który wynosi od 20 do nawet 30 lat.

Co jednak zrobić po tym czasie? Moduły fotowoltaiczne tak jak każdy sprzęt tego rodzaju powinny być odpowiednio utylizowane i wymieniane na nowe. Ich cykl życiowy jest długi, jednak po trzech dekadach wymiana staje się konieczna. Rozwiązaniem, po które warto w tym wypadku sięgnąć, jest metoda recyklingu.

Utylizacja dużo korzystniejszy niż klasyczna utylizacja

Pozbywanie się zużytych paneli fotowoltaicznych w procesie spalania może być niebezpieczne dla środowiska i wiązać się z przedostawaniem do atmosfery szkodliwych substancji. Opcją lepszą pod wieloma względami jest recykling, który pozwala na skuteczne odzyskiwanie surowców. Pomaga to nie tylko zminimalizować negatywny wpływ procesu na przyrodę i człowieka, ale też jest niezwykle opłacalne finansowo.

Czytaj nasze aktualności:

Japońscy i niemieccy specjaliści prowadzą obecnie intensywne prace nad wygodnym systemem recyklingu dostępnym dla każdego. Ważnym przedsięwzięciem jest też program naukowy „Sustainability Evaluation of Solar Cell Systems (SENSE)”, w ramach którego opracowywany jest ten ważny temat.

Jak wygląda profesjonalna utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Jest to złożony proces, który w efekcie pozwala odzyskać i ponownie wykorzystać metale i inne materiały. Wykorzystane moduły fotowoltaiczne to źródło aluminium, krzemu, miedzi, szkła, a nawet srebra. Możliwe jest zarówno wytworzenie z nich nowych modułów, jak i użycie do produkcji innego rodzaju sprzętu.

Sama utylizacja paneli fotowoltaicznych składa się z takich etapów, jak rozdrabnianie materiału i jego mielenie, przetapianie, cięcie strumieniem wody albo na gorąco, czyszczenie przy użyciu piasku, obróbka chemiczna (trawienie), a także przetapianie szkła.

Poszczególne etapy utylizacji paneli fotowoltaicznych

Pierwszy krok to demontaż modułu fotowoltaicznego, a także usunięcie poszczególnych elementów: ramy, kabli i skrzynki przyłączeniowej. Demontowane są wszystkie części, które mogą być posortowane według surowców i poddane późniejszej obróbce. Co ważne, metal i szkło można odzyskać nawet w 100 procentach.

Dzięki procesowi topienia w temperaturze 500 stopni Celsjusza odparowywany jest w całości plastik i odzyskiwane są w około 80 procentach ogniska krzemowe. Panele PV cienkowarstwowe są rozdrabnianie przy użyciu niszczarki, zaś metale przetwarza się w specjalistycznej wirówce. Proces odzyskiwania surowców jest nie tylko korzystny dla środowiska, ale też ekonomiczny i opłacalny finansowo.

Rynek recyklingu ma ogromną wartość (15 mld dolarów), a surowce wtórne z fotowoltaiki generują bardzo duże kwoty.

Kto utylizuje panele PV i jaki jest koszt usługi?

Zgodnie z dyrektywą WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) z 4 lipca 2012 roku zużyty sprzęt elektryczny musi być poddany utylizacji bądź recyklingowi przez wyspecjalizowaną i upoważnioną do tego firmę. Z usług tego typu jednostek mogą już skorzystać w Polsce zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby fizyczne.

Najbardziej znaną firmą zajmującą się recyklingiem paneli fotowoltaicznych jest aktualnie Thornmann Recycling znajdująca się w Toruniu. Utylizacja paneli nie zrujnuje naszego budżetu. Średnia cena to 1.50 zł/kg, a orientacyjna stawka za kilometr transportu wynosi 2.50 zł.

Sprawdź również firmy fotowoltaiczne:

Osoby prawne chcące skorzystać z utylizacji powinny jedynie okazać wpis do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO), natomiast w przypadku osób fizycznych nie jest potrzebna żadna dodatkowa dokumentacja.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here