FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak odczytać licznik prądu elektrycznego?

Jak odczytać licznik prądu elektrycznego?

Jak wspomnieliśmy na początku, licznik energii elektrycznej jest przyrządem pomiarowym, który pozwala zmierzyć ilość przepływającej przez niego energii elektrycznej. Jest podstawą do rozliczeń z dostawcami energii i pozwala na sprawdzenie aktualnego zużycia energii w Twoim budynku. Licznik energii elektrycznej to „serce” każdej domowej instalacji elektrycznej.

Dzięki temu urządzeniu sprzedawcy energii mogą rozliczać nas dokładnie za to, ile faktycznie zużywamy prądu. Co warto wiedzieć o licznikach energii elektrycznej? Udzielamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zinterpretuj odczyt z licznika energii elektrycznej

Licznik energii elektrycznej to urządzenie służące do pomiaru ilości energii elektrycznej zużywanej w danym obiekcie, takim jak fabryka lub dom. Ważne jest, aby licznik poboru prądu nie tylko obliczał całkowitą energię zużywaną przez wszystkie odbiorniki, ale także wszystkie możliwe straty (na przykład, jeśli gdzieś jest usterka w instalacji).

Czytaj więcej: Jak podłączyć falownik fotowoltaiczny do sieci?

Licznik energii elektrycznej, licznik energii elektrycznej lub licznik energii to urządzenie, które mierzy ilość energii elektrycznej zużywanej przez konkretny dom, gospodarstwo lub firmę. Firmy energetyczne używają liczników zainstalowanych w lokalizacjach klientów do rozliczeń i monitorowania. Zwykle kalibruje się je w jednostce rozliczeniowej, najczęściej w kilowatogodzinach (kWh). Odczyt licznika odbywa się raz na cykl rozliczeniowy.

Jak odczytać dwukierunkowy licznik energii elektrycznej?

W przypadku korzystania z licznika dwukierunkowego zyskasz informacje nie tylko na temat pobranej, ale także oddanej energii elektrycznej. W tym wypadku również mamy do czynienia z kodami:

  • 1.8.0 to całkowite zużycie (ilość energii pobranej z sieci w kWh);
  • 2.8.0 to ilość energii oddanej do sieci (w kWh).

Korzystając z taryfy wielostrefowej, zyskasz również informacje o ilości oddanej energii elektrycznej w strefie I (2.8.1) oraz II (2.8.2).

Oceń, czy zużycie energii elektrycznej jest zgodne z potrzebami energetycznymi domu

Liczniki energii elektrycznej umożliwiają odczyt poziomów zużycia energii elektrycznej w domu, dzięki czemu możesz rozliczyć się z firmą energetyczną. Każde urządzenie tego typu jest niepowtarzalne poprzez przypisany mu numer seryjny. Jak działa miernik? Jaki jest jego typ i jak odczytać z niego potrzebne dane?

Sprawdź również: Optymalizator mocy w fotowoltaice jak działa i czy warto kupić?

Jeśli mieszkanie lub nowo wybudowany dom nie ma licznika, sami musimy złożyć wniosek do zakładu energetycznego o uzyskanie warunków przyłączenia do sieci. Jednocześnie należy doprecyzować prognozowane zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz przewidywane roczne zużycie energii.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika w bloku na balkonie czy warto?

Kody na liczniku prądu

Jak czytać licznik energii elektrycznej? Aby było to możliwe, niezbędne jest w pierwszej kolejności sprawdzenie rodzaju wykorzystywanej energii. Jest on oznaczony za pomocą specjalnego kodu OBIS, który znajdziesz najczęściej w lewym górnym rogu wyświetlacza. Mamy do czynienia z kodami:

  • 1.8.0 – oznacza całkowite zużycie prądu;
  • 1.8.1 – oznacza zużycie prądu w pierwszej strefie (szczyt);
  • 1.8.2 – oznacza zużycie prądu w drugiej strefie (poza szczytem).

Warto dodać, że na obudowie licznika energii elektrycznej powinno znajdować się dokładne objaśnienie tego, co oznaczają poszczególne kody.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here