FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika w bloku na balkonie czy warto?

Fotowoltaika w bloku na balkonie czy warto?

Coraz częstszym widokiem jest fotowoltaika na balkonie. Mieszkańcy bloków także chcą zmniejszać swoje rachunki za prąd. Instalacja fotowoltaiczna wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie każdy niestety może z niej skorzystać. Do wykonania takowej instalacji są konieczne wszelkie zgody. Sprawdź, kto może takową instalację na swoim balkonie mieć.

Czy fotowoltaika na balkonie jest w ogóle możliwa?

Bardzo wysokie rachunki za prąd zmuszają Polaków do poszukiwania oszczędności. Najlepszym i najpopularniejszym sposobem są panele fotowoltaiczne. Tylko na początku bieżącego roku liczba prosumentów wynosiła 921 538. Część z nich to tak naprawdę właściciele paneli, które zainstalowane są na balkonie.

Ogniwa w domu są instalowane na balustradach. Stąd można się spotkać z nazwą balustrady fotowoltaicznej. Identycznie jak panele instalowane na dachach pozwalają na produkowanie energii ze słońca. Wystarczy, że do niego mają odpowiedni dostęp. Fotowoltaiczne balustrady jednak są o wiele mniejsze niż instalacja w domku jednorodzinnym. Produkują znacznie mniej energii, ale pozwalają wciąż na znaczne obniżenie rachunków. Nie każdy może z opcji fotowoltaicznej balustrady u siebie na balkonie skorzystać. W większości przypadków jednak są zgody wystawiane.

Czytaj również: Panele fotowoltaiczne na balkonie Panasonic HIT

W jaki sposób w bloku na balkonie zamontować fotowoltaikę?

Montaż fotowoltaicznych paneli na balkonie powinniśmy zlecić wyspecjalizowanej firmie. Tylko i wyłącznie fachowcy będą w stanie instalację poprawnie zamontować. Chodzi o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Musi zostać także zagwarantowana minimalna ingerencja w elewację budynku. Projekt będzie zawsze niestandardowy, ponieważ sama przestrzeń jest mocno ograniczona, a sama moc systemu jest niewielka. Zaś z drugiej strony instalacyjne prace idą niezmiernie sprawnie. Na balustradach znajduje się średnio miejsce dla dwóch, czy też trzech ogniw.

Sprawdź więcej: Fotowoltaika dla sklepów – Panele fotowoltaiczne dla marketów

Kąt nachylenia dla elewacji przedniej wynosi najczęściej 90 stopni. Ważny także jest dobór odpowiedniego falownika. Musi być na pewno wysokiej jakości. Wówczas jego moc wyjściowa nominalna AC zapewni właściwy poziom przewymiarowania. Oznacza to nic innego jak to, że praca urządzenia będzie o wiele lepsza. Dobór właściwych urządzeń, tak jak wybór paneli, pozostawić warto specjalistom. Wezmą oni pod uwagę na pewno ilość miejsca oraz jego specyfikę, ilość nasłonecznienia, jak i inne kwestie. Pomogą wybrać właściwe rozwiązania.

Pozwolenie na balkonie na fotowoltaikę w bloku

Prosumenci, którzy to mieszkają w wielorodzinnych budynkach, nie mogą zamówić po prostu paneli fotowoltaicznych oraz samego montażu. W pierwszej kolejności musimy uzyskać właściwe zgody. Jest to zgoda zarządu wspólnoty, czy też spółdzielni mieszkaniowej, jak i zgoda zakładu energetycznego.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika na garażu blaszanym i murowanym – czy warto?

Balkon to miejsce, które jednocześnie jest miejscem wspólnym, jak i prywatnym budynku. Jego część wewnętrzna należy do właścicieli, ale część zewnętrzna jest definiowana jako wspólna część. Można w związku z tym decydować samodzielnie, jakie na nim położymy kafelki, ale już na wymianę balustrady, czy też zainstalowanie na balustradzie paneli trzeba mieć zgodę oficjalną. Zanim zamówimy montującą panele firmę, powinniśmy przygotować wniosek merytoryczny o pozwolenie na instalację ogniwa. Trzeba go skierować do zarządu spółdzielni, czy też do wspólnoty.

Czytaj dalej: Uzgodnienie PPOŻ dla instalacji fotowoltaicznych – zgłoszenie instalacji

Musimy wiedzieć, że administratorzy budynku muszą wiedzieć, jak działa instalacja fotowoltaiczna. Kluczową informacją jest to, w jakim konkretnie stopniu sam montaż ogniw zaingeruje w elewację budynku. Gdy administracja tę ingerencję uzna za niebezpieczną, czy też zbyt szkodliwą, to wniosek zostanie odrzucony. Należy się nad pismem do zarządu rzetelnie pochylić.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

  • Najpierw trzeba zapoznać się z warunkami spółdzielni aby pisać merytorycznie. A tak to pisanie wierszowki za pieniądze.
    Jeżeli spełniamy warunki to montaz staje się samobójstwem ekonomicznym. Więc to pić i fotomontaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here