FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak podłączyć falownik fotowoltaiczny do sieci?
Jak podłączyć falownik fotowoltaiczny do sieci?

Jak podłączyć falownik fotowoltaiczny do sieci?

Głównym elementem falownika jest układ odpowiedzialny za zamianę napięcia stałego na napięcie przemienne. Ponadto wymagane są obwody wejściowe, obwody sterujące i obwody zabezpieczające. Każdy z nich ma inną funkcję.

Jak działa falownik fotowoltaiczny?

Panele słoneczne pochłaniają energię słoneczną i wytwarzają napięcie stałe. W naszych domach napięcie zmienia się z parametrami zgodnymi z siecią niskiego napięcia. To jest 230/400V 50Hz. Dlatego zmiany napięcia strumieniowego musiały zostać wprowadzone, aby działały w naszym domu.

Inwerter działa w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zasilanie urządzeń domowych dostarczane jest natychmiast. Jednak podczas eksploatacji i wymiany wystąpią pewne straty. Dlatego dobór odpowiedniego sprzętu odpowiada za wydajność instalacji i może ograniczyć straty.

Czytaj więcej: Jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne to głównie panele, jednak falownik jest najważniejszym elementem w całym systemie, zapewniającym sprawne działanie instalacji fotowoltaicznej. Nie bez powodu inwertery mogą stanowić 20% całkowitych kosztów instalacji, dlatego przed ich wyborem warto zgłębić odpowiednią wiedzę, aby inwestycja była słuszna, a system działał efektywnie przez wiele lat.

Jak wybrać miejsce instalacji falownika?

Gdzie zainstalować falownik? To bardzo ważne pytanie. Po pierwsze, montowany jest zawsze wewnątrz budynku – tak, aby nie był narażony na szkodliwe warunki atmosferyczne. Na tym jednak odpowiedź na pytanie „gdzie” się nie kończy. Należy wybrać odpowiednią lokalizację w budynku - taką, która zapewni bezpieczne i odpowiednie warunki pracy.

Sprawdź również: Co jest falownik fotowoltaiczny oraz jak działa?

Elementy, na które należy zwrócić uwagę to w instalacji falownika:

  • Optymalna temperatura — falownik nie może być narażony na działanie nadmiernego ciepła. Podczas gdy teoretycznie większość producentów może zapewnić wydajną i bezpieczną pracę sprzętu nawet w temperaturach dochodzących do 60 stopni Celsjusza, w praktyce 40 stopni może stać się obciążeniem. Dlatego nie jest dobrym pomysłem umieszczanie urządzenia np. na nieocieplonym poddaszu domu. Uwaga! Sam falownik generuje dużo ciepła, więc można go bezpiecznie używać w chłodnym pomieszczeniu, takim jak garaż czy piwnica (o ile nie ma w nim wilgoci),
  • Niska wilgotność – woda i elektryczność nie są dobrą kombinacją. Nadmierna wilgotność wewnętrzna może zagrozić normalnej pracy falownika. Dlatego urządzenie nie powinno trafiać do wilgotnych miejsc, takich jak pralnia czy piwnica,
  • Bez kurzu - wspomniany garaż może być dobrym miejscem na postawienie tego urządzenia, ale tylko wtedy, gdy nie może służyć jako przydomowy warsztat lub skład węgla. Taki sposób pracy spowoduje wzrost zapylenia, dlatego falownika nie należy umieszczać w pomieszczeniu o dużym stopniu zanieczyszczenia (PD2),
  • Łatwość dostępu - wybierając miejsce do zainstalowania falownika należy sprawdzić czy jego kluczowe elementy (np. wentylacja) oraz przyłącza po stronie DC i AC są w pełni dostępne,
  • Wystarczająca ilość miejsca — Falownik należy zamontować pionowo na twardej, stabilnej powierzchni (ścianie).

Szukając odpowiedniego miejsca należy również pamiętać, że falownik nie może być umieszczony zbyt blisko łatwopalnych oraz pomieszczeń często używanych przez mieszkańców. Urządzenie może wydawać dźwięki.

Czytaj dalej: Inwertery FoxESS – Falowniki – czy warto kupić? Opinie Cena

Jak podłączyć falownik do sieci?

Aby uruchomić system fotowoltaiczny, konieczne jest nie tylko podłączenie modułów i falowników. Falownik musi być również podłączony do sieci. Tym elementem systemu jest połączenie z siecią przesyłową w instalacji przysufitowej oraz rozdzielnica obsługująca dystrybucję energii elektrycznej na terenie obiektu.

Aby podłączyć falownik do sieci, należy wykonać prace zarówno po stronie DC, jak i AC. Przykładowo może zaistnieć konieczność zastosowania dodatkowego odłącznika DC (jeżeli falownik nie jest na wyposażeniu), a także zastosowania odpowiednich zabezpieczeń: wyłączników różnicowoprądowych i ograniczników przepięć, których parametry należy dostosować do specyfikacji instalacji .

Warto pamiętać, że ostateczne uruchomienie całego systemu wymaga podłączenia instalacji do licznika dwukierunkowego, którego montaż jest zadaniem przedsiębiorstwa energetycznego. Po zgłoszeniu tego faktu przez inwestora, jego wymiana zostanie wykonana bezpłatnie.

Warto czytać: Jak zamontować panele fotowoltaiczne – Poradnik instalatora

Podłączenie falownika przez firmę

Jeśli zdecydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznej przez profesjonalną firmę, nie ma powodu do zmartwień.

Wszystkie etapy od projektu do uruchomienia całego systemu wykonują monterzy. Dlatego podłączeniem i instalacją falownika zajmie się profesjonalna ekipa.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy sami musimy zainstalować sprzęt. Tutaj z kolei wszystkie prace powinny być odpowiednio zaplanowane.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation