FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak zredukować ryzyko awarii fotowoltaiki?
Jak zredukować ryzyko awarii fotowoltaiki

Jak zredukować ryzyko awarii fotowoltaiki?

W Polsce możemy znaleźć ponad 1,3 miliona mikroinstalacji przyłączonych do sieci. Choć fotowoltaika sama w sobie ma wiele walorów, to jest również narażona na szeroko pojęte usterki. W skrajnych przypadkach może nawet dochodzić do jej pożaru. W jaki sposób zniwelować ryzyko takich reperkusji?

Co jest przyczyną awarii fotowoltaiki w Polsce?

Główną przyczyną awarii fotowoltaiki w naszym kraju są krótkotrwałe i wysokie skoki napięcia. Bardzo często powstają one wskutek przeciążonych gniazd bądź przewodów. Wynikiem takich sytuacji najczęściej są awarie urządzeń podłączonych do instalacji, jednak niekiedy zdarza się, że możliwe jest nawet zaobserwowanie ognia.

Czytaj więcej: Ile się płaci za prąd miesięcznie?

Dlatego też pod żadnym pozorem nie wolno tego bagatelizować. Bardzo częstą przyczyną awarii jest też nieprawidłowy montaż przewodów oraz nieprofesjonalny dobór komponentów instalacji. Co prawda, pożary fotowoltaiki są bardzo rzadkim zjawiskiem, jednak mogą one wystąpić. Oznacza to, że należy wystrzegać się kupowania ważnych elementów instalacji od wielu różnych producentów. 

Prawo w przypadku instalacji fotowoltaicznej - co warto wiedzieć?

Według przepisów prawnych każda instalacja wymaga zastosowania odpowiedniej ochrony przed skutkami zwarć oraz przepięć. Ma to bardzo istotne znaczenie dla ludzkiego bezpieczeństwa. Najważniejszym zabezpieczeniem powinny być wkładki bezpiecznikowe i jakościowe ograniczniki. Sporo ekspertów rekomenduje też użycie wkładek topikowych, których zadaniem ma być ochrona paneli przed reperkusjami związanymi ze zwarciami. 

Warto wiedzieć: Fotowoltaika okres rozliczeniowy Energa

W 2020 roku wprowadzono konieczność uzgodnienia projektu technicznego z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych we wszystkich instalacjach o mocy mającej więcej niż 6,5 kW. Celem tej zmiany jest zadbanie o standardy bezpieczeństwa. 

Co zrobić, aby korzystanie z fotowoltaiki było bezpieczne?

Aby nie narażać się na wystąpienie usterek fotowoltaiki, należy dbać o regularny i profesjonalny przegląd zabezpieczeń, zacisków modułów fotowoltaicznych czy połączeń wtykowych. Zdaniem specjalistów przegląd paneli powinien być wykonany już po 12 miesiącach od momentu ich zainstalowania. Równocześnie ważne jest, aby korzystać z usług sprawdzonych firm, które posiadają niezbędne certyfikaty i cieszą się dobrymi recenzjami.

Czytaj dalej: Tauron taryfa G11 cennik 2023

Szybkie zlokalizowanie potencjalnej usterki może pomóc w zredukowaniu ryzyka poważnych uszkodzeń instalacji, dlatego jest bardzo istotne dla wszystkich osób, które korzystają z tego sposobu pozyskiwania energii. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation