FotowoltaikawPolsce » Blog » Kiedy fotowoltaika jest opłacalna?

Kiedy fotowoltaika jest opłacalna?

W obliczu decyzji o korzystaniu z fotowoltaiki z reguły patrzymy nie tylko na kwestie ekologiczne, ale przede wszystkim na jej korzyści finansowe. Czy panele fotowoltaiczne są opłacalnym rozwiązaniem? Jeśli tak, to kiedy wydatki się zwracają? Odpowiedź na te pytania jest bardziej złożona, a podczas jej udzielania należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Jak długo będę czekał na zwrot inwestycji?

Czas zwrotu inwestycji w instalację PV jest zależny przede wszystkim od:

  • parametrów instalacji
  • tego, czy pozyskane zostało dofinansowanie
  • obecnych cen prądu
  • kosztów montażu

Szacuje się, że wspomniany okres może wynosić od pięciu do nawet dziesięciu lat. Korzyści finansowe związane z fotowoltaiką wiążą się z symbolicznymi rachunkami za prąd i niezależności od podwyżek.

Czym jest?

Fotowoltaika to system, który wykorzystuje energię słoneczną do produkcji prądu elektrycznego. Dzieje się to za pomocą paneli fotowoltaicznych, inaczej zwanych ogniwami fotowoltaicznymi. Pochłaniają one promienie słoneczne i za pomocą umieszczonych komponentów zamieniają je w prąd. Panele mogą być montowane na specjalnych konstrukcjach, ale najczęstszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na powierzchni dachu spadzistego.

Firmy montujące panele fotowoltaiczne w Polsce

Ile kosztuje i na czym polega jej fenomen?

Moc instalacji fotowoltaicznej średnio jest szacowana na 6kWh. Aby ją uzyskać, należy pokryć panelami ok. 33 m2  dachu o korzystnej wystawie. Przykładowo fotowoltaika jest najbardziej opłacalna, kiedy panele są skierowane na południe, najmniej na północ. Średni koszt wynosi około 23 500zł. Inwestycja może być częściowo dofinansowana ze środków krajowych lub samorządowych. W takim przypadku inwestor jest zobowiązany zamontować dwukierunkowy licznik, który mierzy nie tylko energię powstałą w elektrowni słonecznej, ale i tę pobraną z sieci elektrycznej. Instalacja powinna być podłączona do sieci danego dostawcy prądu i kiedy jego zużycie jest mniejsze od produkcji, to nadmiar energii jest zwracany do niej. 80% wartości nadwyżki jest zwracane do właściciela fotowoltaiki. Podsumowując, korzystając z własnej minielektrowni inwestor staje się prosumentem. Określenie to jest połączeniem dwóch słów: konsument i producent. Oznacza to, że ktoś wytwarza energię na własne potrzeby a także odnosi zyski z przekazywania jej nadwyżki do sieci.

Dokładniej o czynnikach opłacalności

Warto czy nie?

  • Ekspozycja na światło 
    Duże zacienienie dachu, nachylenie w stronę północną sprawiają, że ogniwa fotowoltaiczne nie osiągają optymalnej sprawności. Ekspozycja na promienie słoneczne powinna być jak największa.
  • Dotacje 
    Instalacja fotowoltaiczna jest kosztownym przedsięwzięciem. Czym więcej dotacji uda nam się uzyskać, tym jej opłacalność się zwiększa. Dotacje dostępne na fotowoltaikę to na przykład: Program Mój Prąd, Program czyste powietrze, Ulga Termomodernizacyjna. Wysokość dotacji może sięgać nawet do 53 000zł.
  • Wzrost rachunków za prąd 
    Ten czynnik wpływa na opłacalność fotowoltaiki z dwóch stron. Po pierwsze, czym większe są ceny za prąd, tym większe korzyści uzyskamy montując własną minielektrownię. Po drugie opłacalność wzrasta też wraz z zużyciem prądu. Jeśli rachunki za prąd w naszym gospodarstwie domowym są niewielkie, to inwestycja będzie się zwracać bardzo długo.
  • InneFotowoltaika nie jest najlepszym pomysłem, jeśli planujemy w niedalekiej przyszłości remont dachu czy wyprowadzkę. Jeśli planowane są prace budowlane, to umieszczenie na dachu ogniw fotowoltaicznych powinno nastąpić po ich zakończeniu. Ponadto dodatkowym atutem gospodarstwa domowego będzie jego termomodernizacja i przejście na odnawialne źródła energii cieplnej.

Podsumowując kiedy fotowoltaika jest opłacalna.

Jak długo zwraca się fotowoltaika? - Bez dofinansowania może to być i kilkanaście lat. Z dofinansowaniem czas ten może skrócić się do kilku.

Co trzeba wziąć pod uwagę przy rozważaniu inwestycji? - Warunki (zacienienie dachu, ekspozycja na światło, nachylenie), dotychczasowe zużycie i ceny prądu, sumę uzyskanych dotacji, plany na przyszłość związane z gospodarstwem domowym.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here