FotowoltaikawPolsce » Blog » Ładowanie elektryka w garażu podziemnym – nowe wytyczne przeciwpożarowe
Ładowanie elektryka w garażu podziemnym – nowe wytyczne przeciwpożarowe

Ładowanie elektryka w garażu podziemnym – nowe wytyczne przeciwpożarowe

Pożary pojazdów elektrycznych odbiły się szerokim echem w całym świecie. Oczywiście, znacząco zepsuły ich renomę. Z tego względu liczne wspólnoty nie zgadzają się na montaż ładowarek w garażach podziemnych, w obawie przed możliwym zagrożeniem. Być może niedługo się to zmieni, co ma związek z nowymi wytycznymi przeciwpożarowymi.

Samochody elektryczne nie płoną częściej od zwykłych samochodów, jednak mówi się o nich głośno. Według statystyk w poprzednim roku spłonęło w naszym kraju 69 pojazdów elektrycznych i hybryd. W związku z tym powstały pierwsze w Europie wytyczne przeciwpożarowe dla obiektów, w których to parkują tego typu maszyny.

Pojazdy elektryczne a ładowanie w garażu

Wspólnoty obawiają się zagrożenia pożarowego, stąd nie wyrażają zgody na ładowanie takich pojazdów. Upowszechnienie elektromobilności staje się ogromnym wyzwaniem w budownictwie, jak podkreśla Michał Leszczyński z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Czytaj więcej: Jakie przywileje mają kierowcy aut elektrycznych?

Zarządca musi mieć świadomość tego, że montaż ładowarki jest bezpieczny. Osoby przygotowujące wytyczne określili dwa czynniki związanego z tym ryzyka, czyli groźba niewykrycia na czas pożaru i jego rozprzestrzenienie się. Stąd tak ważna jest instalacja wykrywająca pożar oraz instalacje gaśnicze, tryskaczowe.

Ładowanie elektryków w garażu- wytyczne

Według twórców wytycznych należy przeprowadzić ekspertyzę. Jej koszt będzie zależeć od wielkości obiektu. Może on wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku osób,które korzystają z platformy garażowej i obawiających się montażu ładowarki, mogą być one spokojne. Jej instalacja będzie jak najbardziej możliwa.

Warto wiedzieć: Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?

Wytyczne oraz raporty zostały opracowane przede wszystkim po to, usprawnić i ułatwić całą drogę do montażu ładowarek, jak i uświadomić wspólnoty co do ich bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że aby móc zamontować ładowarkę do elektrycznych należy uzyskać niezbędne zgody i pozwolenia.

Zobacz również: Ile kosztuje 100 km samochodem elektrycznym?

Warto dodać, że nasz kraj w ciągu 2 lat będzie musiał przyjąć przepisy nakładające na deweloperów obowiązek okablowania nowych obiektów pod instalacje ładowarek do pojazdów elektrycznych, co oczywiście uprości ich montaż.

„Raport Turbo” – kiedy i gdzie można go zobaczyć?

Więcej ciekawych informacji ze świata motoryzacji oraz techniki znajdziemy w Raporcie Turbo. Można go oglądać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00 i 22.00 na kanale TVN Turbo. W programie czekają nas informacje dotyczące ważnych wydarzeń ze świata motoryzacji, wyścigów, rajdów, premierach nowych pojazdów.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation