FotowoltaikawPolsce » Blog » Niemcy: dotację na energię słoneczną i elektryczność
Niemcy dotację na energię słoneczną i elektryczność

Niemcy: dotację na energię słoneczną i elektryczność

W ostatnich dniach w Niemczech rozpoczęła się możliwość składania wniosków o dotacje na instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Pomimo imponującego budżetu, rekrutacja zakończyła się po zaledwie jednym dniu.

Wsparcie od Niemieckiego Banku Federalnego (KfW)

Niemiecki bank federalny KfW, który jest organizatorem programu, otworzył skrzynkę pocztową dla wnioskodawców, a budżet tego przedsięwzięcia wyniósł aż 300 milionów euro, co przekłada się na niemal 1,4 miliarda złotych.

Warto wiedzieć: Brak rachunku za prąd – co najlepiej zrobić?

Osoby starające się o wsparcie mogły otrzymać aż 10,2 tysiąca euro, co przekłada się na około 47 tysięcy złotych, jeśli składały wniosek obejmujący wszystkie komponenty programu: instalację fotowoltaiczną, magazyn energii i stację ładowania, popularnie znaną jako "wallbox".

Wielkie zainteresowanie i nowe szanse

Te warunki programu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Niemiecki "PV Magazine" donosi, że po uruchomieniu rejestracji serwery były przeciążone, a aplikacje przyjmowano jedynie przez niecałe 24 godziny. Ostatecznie zaakceptowano około 33 tysiące wniosków o dotację.

Czytaj dalej: Czy prąd trójfazowy jest droższy od jednofazowego?

Niemniej jednak, zamknięcie rekrutacji w tym tygodniu nie oznacza końca możliwości. Federalne ministerstwo transportu planuje przekazać ogółem 500 milionów euro na programy w latach 2023-2024.

Energia słoneczna i elektryczność w Niemczech

Warto podkreślić, że do zaspokojenia potrzeb przeciętnego, 4-osobowego gospodarstwa domowego oraz na zasilanie samochodu elektrycznego wystarczy instalacja fotowoltaiczna o mocy 13 kW. Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW nie jest zaskoczone dużym zainteresowaniem programem. W 2023 roku odnotowano znaczący wzrost liczby montowanych domowych instalacji PV w Niemczech, przewyższający wynik całego roku poprzedniego.

Więcej informacji: Ile kosztuje założenie podlicznika prądu?

Prosumenci wykazują także dużą chęć nabycia dodatkowych urządzeń energetycznych. Według przeprowadzonego badania, około 78 procent osób instalujących fotowoltaikę w Niemczech planuje również zakup magazynu energii, a 42 procent ma zamiar zainstalować stację ładowania dla pojazdu elektrycznego. Również liczba pojazdów elektrycznych w Niemczech przekroczyła milion na początku 2023 roku, z czego 420 tysięcy zostało zarejestrowanych tylko w roku poprzednim.

Całkowita liczba systemów fotowoltaicznych w kraju wynosi już ponad 3 miliony, a według BSW może przekroczyć 4 miliony już w przyszłym roku. Co więcej, liczba domowych magazynów energii przekroczyła 650 tysięcy na początku tego roku, osiągając łączną moc 4,3 GW i pojemność około 7 GWh.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation