FotowoltaikawPolsce » Blog » Rekordowa ilość instalacji fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych

Rekordowa ilość instalacji fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych

Z roku na rok rośnie liczba gospodarstw domowych w naszym kraju, które korzystają z fotowoltaiki. Coraz chętniej stawiamy na odnawialne źródła energii, jakie mają wiele zalet. Korzystanie z energii ze słońca jest równoznaczne z niezależnością, oszczędnością i bezpieczeństwem energetycznym. Co ciekawe, już co siódmy dom w Polsce korzysta z fotowoltaiki. 

Rynek fotowoltaiki w Polsce

Fotowoltaika wiąże się często z dodatkowymi zachętami ze strony państwa, co wpływa na wzrost zainteresowania zieloną energię. Polski rynek zdominowały instalacje domów jednorodzinnych, które korzystają z promieni słonecznych. Porównanie do innych krajów z pewnością wskazuje, że nasz rynek cały czas się rozwija. Takie inwestycje są istotne dla rozwoju całej energetyki odnawialnej w kraju. Nawet do 40% energii w przyszłości będzie pochodzić od prosumentów. 

Sprawdź najnowsze recenzje o firmach:

OZE zyskują na znaczeniu w obliczu wzrastających cen paliw kopalnych. Ponadto, do tego trzeba doliczyć wysoki koszt uprawnień emisji CO2.

Dotychczasowo net metering wskazywał, że za każdy 1 kWh nadwyżki energii elektrycznej, prosumenci mogli odebrać 0,8 kWh, co zależne jest od instalacji. Prosumenci, którzy weszli na rynek po 1 kwietnia 2022 roku, objęci będą tzw. systemem net billingu.

Ten system zakłada, że prosument sprzeda operatorowi nadywżki w okresie wzmożonej produkcji energii, a gdy zechce uzupełnić niedobory – wykupi energię z sieci, po cenach rynkowych. 

Rozwój fotowoltaiki w Polsce

Okazuje się, że dotychczasowy system był niezwykle korzystny i służył do rozwoju energetyki prosumenckiej w Europie. Polska liczy prawie 1 mln prosumentów, co jest dobrym wynikiem. Eksperci wyjaśniają, że ten system trzeba było zmienić i dostosować do aktualnych warunków rynkowych. Dzięki temu zadbamy o długofalowy rozwój technologii. 

Od 2016 roku stosowano system net meteringu, jaki skrócił okres zwrotny z inwestycji z PV z 15 do 10 lat. Nie zapominajmy o zachętach od państwa, jak np. program Mój Prąd. Taki sam horyzont zakłada nowa oferta Polenergii. Inwestycja w fotowoltaikę o mocy 4,5 kWp, może zwrócić się w ciągu 7-8 lat (uwzględniając zużycie na poziomie 20% i skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej). 

Warto przeczytać: Montaż pomp ciepła dolnośląskie

Już od kilku lat obserwujemy prawdziwe zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce. To jeden z najszybciej rozwijających się segmentów odnawialnych źródeł energii.

Agencja Rynku Energii wskazuje, że łączna moc mikroinstalacji słonecznych wyniosła w styczniu 2022 aż 6123 MW. W ciągu roku przybyło ponad 400 tys. odbiorców. Fotowoltaika pozwala pozyskiwać energię ze słońca i zamieniać ją na prąd elektryczny. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here