FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika do 150 kW Bez pozwolenia na budowę

Fotowoltaika do 150 kW Bez pozwolenia na budowę

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt nowelizacji kompleksowej ustawy o źródłach odnawialnych energii. Implementacja jednego z zawartych w niej przepisów wyraźnie pozwoli na zwiększenie mocy minimalnej elektrowni PV, do których budowy nie będzie w żadnym wypadku wymagane pozwolenie na budowę.

Fotowoltaika do 150 kW Bez pozwolenia na budowę – Nowy projekt ustawy

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o źródłach odnawialnych energii, który upubliczniony został przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, obejmuje cały szereg regulacji, które między innymi dotyczą biogazu, biometanu, klastrów energii, jak i gwarancji pochodzenia. W projekcie nowelizacji pojawia się również przepis, który to jest bardzo istotny dla rynku krajowego fotowoltaiki.

Czytaj więcej: Gwarancja na instalację fotowoltaiczną – jak działa?

Jeśli sama nowelizacja ustawy o OZE opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zostanie przez parlament uchwalona, to wyraźnie wzrośnie moc maksymalna instalacji fotowoltaicznych, do których nie będzie w żadnym wypadku wymagane pozwolenie na budowę.

Jaki jest obecnie próg?

Na pewno jesteśmy ciekawi, jak to wygląda obecnie. Jeśli chodzi o moc maksymalną instalacja, dla których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jest moc 50 kW, a więc pozwolenie nie jest kompletnie konieczne w przypadku instalacji, które są określane jako mikro instalacje. Takowy przepis się znajduje w ustawie – Prawo budowlane.

Warto przeczytać: Panele fotowoltaiczne najlepsze firmy Lubuskie

Jeśli zakłada projekt najnowszy wszelkich regulacji przygotowanych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, ten prób zostanie zwiększony w sposób trzykrotny, to pozwolenie na budowę kompletnie nie będzie konieczne w przypadku montażu fotowoltaicznej instalacji o mocy do 150 kW.

Takowy zapis, który się pojawił w projekcie najnowszych nowelizacji ustawy o OZE, wynika z pewnej konieczności implementowania do polskiego unijnego prawa dyrektywy o źródłach odnawialnych energii. Mowa o RED II. Określa właściwą moc maksymalną instalacji fotowoltaicznych bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę właśnie na poziomie 150 kW.

Bez pozwolenia na budowę – fotowoltaika do 150 kW.

Czy jest to dobra wiadomość? Na pewno dla większości osób zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną, jak najbardziej tak. Jest to na pewno bardzo duże ułatwienie. Z tego powodu wiele osób się ucieszy i na pewno szybciej zdecyduje się na instalację.

Ogłoszenia: Działka pod fotowoltaikę Zachodniopomorskie

Wiadomo, że każdorazowe załatwianie dodatkowych formalności wiąże się z kosztami oraz czasem. Niektórych papierologia przeraża i poddają się na samym początku. Osoby należące do tej grupy na pewno się ucieszą z zaistniałej sytuacji i skuszą się na fotowoltaikę o tej mocy.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here