FotowoltaikawPolsce » Blog » Polska branża energetyczna znajduje się na zakręcie
Panele fotowoltaiczne na dachu energooszczędnego dom

Polska branża energetyczna znajduje się na zakręcie

Ostatnie miesiące były dla naszego kraju niezwykle trudne, jeśli weźmiemy pod uwagę rynek energetyczny. Sytuacja na rynku energii elektrycznej jest niepewna, a ceny na giełdach energii rosły w 2022 roku z dnia na dzień i nie jest to stwierdzenie na wyrost (aby się o tym przekonać, wystarczy przeanalizować notowania cen energii na giełdzie). Wiele firm i przedsiębiorstw szybko zaczęło odczuwać skutki kryzysu energetycznego, a dla wielu z nich jest stało się to szybko jednym z powodów bankructwa.

Interwencja rządowa. Czy się sprawdzi?

Na szczęście, polski rząd podjął działania w celu wsparcia sektora energetycznego i zmniejszenia wpływu kryzysu na gospodarkę kraju. Jednym z najważniejszych działań podjętych przez rząd było wprowadzenie tzw. „tarczy energetycznej”. Był to zestaw rozwiązań mających na celu wsparcie przedsiębiorstw energetycznych i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. W skład tarczy wchodzi m.in. wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw energetycznych, które przybrało postać umorzenia niektórych opłat i podatków. To jeszcze nie wszystko, ponieważ ułatwione stało się finansowanie inwestycji w energię odnawialną.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla centrum handlowego – ile kosztuje?

Ponadto, rząd Polski podjął działania mające na celu zwiększenie produkcji energii w kraju. W związku z tym, jednym z priorytetów stały się inwestycje w elektrownie węglowe oraz w elektrownie jądrowe. W przypadku elektrowni węglowych rząd planuje modernizację i zwiększenie wydajności istniejących elektrowni, a także budowę nowych elementów infrastruktury. W przypadku elektrowni jądrowych, planowane jest rozpoczęcie budowy pierwszej elektrowni jeszcze w tej dekadzie.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika dla stacji paliw – ile kosztuje?

Działania rządu Polski są ważne, ponieważ kryzys energetyczny ma duży wpływ na gospodarkę kraju. Wiele firm i przedsiębiorstw zaczyna odczuwać skutki kryzysu, co może prowadzić do bankructw i utraty miejsc pracy.

Kryzys energetyczny…   może rozwój?

Jednocześnie, obecny kryzys energetyczny jest dla Polski dużą szansą na rozwój i zwiększenie niezależności energetycznej kraju. W przypadku elektrowni jądrowych, Polska ma szansę stać się liderem w produkcji energii jądrowej w Europie. Kto wie, być może obecna sytuacja stanie się katalizatorem rozwoju na następne lata? Tego nie jest w stanie przewidzieć nikt, ponieważ sytuacja na rynku wciąż cechuje się zbyt dużą niepewnością.

Sprawdź również: Fotowoltaika dla hotelu i pensjonatu – ile kosztuje?

W związku z tym kluczowe jest, by zarówno polski rząd, jak i instytucje na szczeblu unijnym wypracowały długofalową strategię energetyczną, która uwzględni różne źródła energii i pozwoli na ich stopniową wymianę w miarę postępującego rozwoju technologicznego.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here