FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika dla stacji paliw – ile kosztuje?
Fotowoltaika dla stacji paliw ile kosztuje

Fotowoltaika dla stacji paliw – ile kosztuje?

W pewnym momencie w przeszłości właściciel stacji benzynowej musiał ubolewać, że traci interesy na rzecz lokalnego supermarketu, ponieważ nie jest w stanie pobierać od klientów tak wysokich opłat. Rozwiązanie tego problemu było szybkie i łatwe: zainstalowano system paneli słonecznych do zasilania pomp i oświetlenia. Niestety instalacja systemu paneli słonecznych może być kosztowna.

Fotowoltaika dla stacji paliw. Ekologiczne rozwiązania dla branży paliwowej

Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, powinieneś wiedzieć, że istnieją tańsze opcje wytwarzania energii.
Jedną z zalet systemu paneli słonecznych jest to, że generuje on energię elektryczną bez kosztów paliwa. W słoneczne dni panele wyprodukują wystarczającą ilość energii na potrzeby stacji.

Fotowoltaika dla stacji paliw - ile kosztuje?

Możesz zainwestować w fotowoltaikę dla stacji paliw, nie tylko polski Orlen robi to, ale także inne firmy. Koszt instalacji fotowoltaicznej to średnio 15000 - 30000zł. Oprócz instalacji, wykonanie instalacji piorunochronnej, która zapewni ochronę stacji paliw i paneli fotowoltaicznych jest konieczne.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla hotelu i pensjonatu – ile kosztuje?

Oznacza to, że operator nie musi wydawać pieniędzy na paliwo czy prąd. Poza tym nie ma też kosztów utrzymania. Po latach eksploatacji panele nadal będą wytwarzać energię elektryczną z pełną wydajnością. Daje to właścicielom stałe i pewne źródło dochodu, co jest bardzo przydatne. Na przykład niektóre stacje decydują się na odkupienie energii elektrycznej z sieci, która płaci im za każdą jednostkę wyprodukowanej energii elektrycznej. Właściciel stacji może wtedy zatrzymać zarobione pieniądze i zainwestować je w więcej paneli lub inne projekty.

Fotowoltaika dla stacji paliw – nie tylko dla dużych graczy

Kolejną zaletą korzystania z paneli słonecznych jest to, że generują one energię w ciągu dnia, kiedy jest ona najbardziej potrzebna. Większość ludzi pracuje w ciągu dnia; dlatego nie mogą korzystać z energii elektrycznej, gdy są w pracy. Ponieważ panele słoneczne wytwarzają energię, gdy świeci słońce, są idealne dla stacji benzynowych, które muszą zasilać oświetlenie lub pompy w nocy. Aby zapewnić maksymalną wydajność przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa, stacje benzynowe powinny zasilać w nocy wszystkie swoje systemy, w tym monitory bezpieczeństwa i bankomaty. Nawet jeśli stacja ma zapasowy generator, zaleca się, aby mieć co najmniej jeden system paneli słonecznych na wypadek sytuacji awaryjnych i wygody.

Warto wiedzieć: O fotowoltaice i elektromobilności w 2023 roku z Revolt Energy

Stacje benzynowe są często ograniczone przez rodzaj paliwa, którego mogą używać ze względu na przepisy i problemy z dostępnością. System dwupaliwowy rozwiązuje ten problem, udostępniając zarówno olej napędowy, jak i benzynę dla wygody klientów. Dzięki temu stacje benzynowe mają opcje dla tych, którzy wolą rzadziej jeździć swoimi pojazdami lub preferują stacjonarne środki transportu, takie jak łodzie lub samochody kempingowe. Dodatkowo system dwupaliwowy zapewnia również ciągłość dostaw, ponieważ zawsze będzie dostępna wystarczająca ilość oleju napędowego, aby pompy działały przez cały dzień. Jest to korzystne, ponieważ zapobiega wysychaniu stacji benzynowych w godzinach szczytu lub w niesprzyjających warunkach pogodowych, gdy dostęp do dostaw gazu jest ograniczony.

Fotowoltaika dla stacji paliw - kiedy zwróci się inwestycja?

Chociaż fotowoltaika wytwarza energię bez kosztów paliwa, wymaga konserwacji i może z czasem być kosztowna. Konserwacja obejmuje sprawdzanie połączeń między panelami a silnikami, czyszczenie paneli i wymianę martwych paneli. W niektórych przypadkach elementy mogą wymagać wymiany z powodu nadmiernego zużycia w miarę upływu czasu. Oprócz tego konserwacja obejmuje również ocenę wydajności w czasie w celu zapewnienia optymalnej wydajności w obecnych warunkach - ważna kwestia, biorąc pod uwagę początkowy koszt tych systemów!

Sprawdź również: Ile się czeka na podłączenie prądu do działki?

Korzystanie z systemu paneli fotowoltaicznych ma również wady w porównaniu z korzystaniem z generatora Zamiast. Po pierwsze, systemy słoneczne kosztują więcej niż generatory – często trzy razy więcej! Wynika to z czynników, takich jak ceny gruntów pod duże farmy fotowoltaiczne lub opłaty instalacyjne dla małych systemów na dachach lub parkingach.

Fotowoltaika dla stacji paliw opłacalność inwestycji

Kolejną wadą jest to, że systemy słoneczne nie zawsze są niezawodnymi źródłami energii, gdy pogoda nie jest idealna - na przykład pochmurne dni lub noce lub podczas burz. Mogą być również zawodne, ponieważ nie zawsze wytwarzają energię w przewidywalnym tempie — zwłaszcza w pochmurne dni z niewielką ilością światła słonecznego. Jak wspomniano wcześniej, panele słoneczne wymagają konserwacji w miarę upływu czasu, więc nawet jeśli na początku są niezawodnymi źródłami energii, ta niezawodność z czasem zaniknie, chyba że zostanie przeprowadzona odpowiednia konserwacja.

Czytaj więcej: Agroenergia wysokość dofinansowania OZE – wniosek 2023

Systemy słoneczne nie zawsze nadają się do stacji benzynowych - zwłaszcza tych które mają obszary o dużym natężeniu ruchu, w których panele mogą zostać uszkodzone przez przejeżdżające pojazdy. Systemy słoneczne są również podatne na awarie, jeśli nie są odpowiednio konserwowane. Z tego powodu wielu ekspertów uważa, że ​​systemy fotowoltaiczne nie są wystarczającymi rozwiązaniami długoterminowymi, ponieważ wiele potrzebnych do nich części ulega awarii w ciągu zaledwie kilku lat.
Pomimo swoich wad fotowoltaika jest doskonałym wyborem do zasilania stacji benzynowych, ponieważ generują prąd bez kosztów paliwa, dostarczają prąd w godzinach szczytu i gwarantują niezawodność niezależnie od warunków atmosferycznych.

Fotowoltaika dla stacji paliw jakiej mocy?

Jednak systemy paneli słonecznych mogą być drogie ze względu na konserwację i koszty początkowe i nie zawsze są niezawodnymi źródłami energii w porównaniu z generatorami, w zależności od lokalnych warunków klimatycznych i środowisk, takich jak przejeżdżający ruch uliczny.

Sprawdź więcej: Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Chociaż te wady istnieją, istnieją jednak sposoby na złagodzenie tych problemów, o ile przeprowadzana jest odpowiednia konserwacja i dostępne są fundusze w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here