FotowoltaikawPolsce » Blog » Pompa ciepła czy Ekogroszek? Porównanie i opłacalność

Pompa ciepła czy Ekogroszek? Porównanie i opłacalność

Wiadomo obecna sytuacja związana z ogrzewaniem to nie łatwy temat w momencie, gdy borykamy się nie tylko z wysokimi cenami, ale także z brakiem materiałów do opału takich jak węgiel, gaz. Jednak mimo wszystko każdy z nas stoi przed wyborem pomiędzy pompką powietrza, a ekogroszkiem.

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania, a sytuacja, w jakiej jesteśmy

Na wstępie warto zaznaczyć, że w głównej mierze wybór tego jednego dogodnego dla nas rozwiązania uzależniony jest od budżetu, jakim dysponujemy. Po drugie musimy wziąć pod uwagę, czy będzie nam potrzebne pomieszczenie, jaką jest kotłownia w przypadku, kiedy mieszkamy w domu. Jeśli jest to nowy budynek to jednak warto zainwestować w pompę ciepła. Istotą rolę ma też odpowiednio zaprojektowana instalacja hydrauliczna i dostosowany do niej sposób ogrzewania. Doskonale sprawdzi się tutaj ogrzewanie podłogowe.

Czytaj więcej: Wymiana starego kotła c. o. na pompę ciepła

Pompa ciepła czy ekogroszek? – Porównanie i zestawienie

Co roku statystyki wykazują, że mimo wszystko ciągle popularnością cieszy się pompa ciepła, gdyż rocznie sprzedaje się ponad 42 tys sztuk tych urządzeń i liczba ta nadal rośnie. Dlaczego rozwiązanie to tak dobrze się sprzedaje? Wpływ na to mają następujące czynniki:

  1. Sprawdzą się doskonale w naszym klimacie oznacza to, że za ich pomocą możemy ogrzać określone pomieszczenia, nawet jeśli mamy na dworze temperaturę wynoszącą poniżej -20 stopni.
  2. Jest stosunkowo łatwa w montażu.
  3. Nie musimy posiadać działki o określonych wymiarach, gdyż przyjdzie nam znaleźć miejsce jedynie na wentylator, który przetłacza powietrze.
  4. Osprzętowanie możemy stosować zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. Jednak w nowszych domach stosuje się niskotemperaturowe pompy ciepła, które współpracują idealnie z ogrzewaniem podłogowym.

Firmy zajmujące się montażem pomp ciepła – otrzymaj darmową wycenę

Sprawdź również: Koszt pompy ciepła do domu 70 m2 

Ogrzewanie gazowe czy ekogroszek ciepła co lepsze?

Powinniśmy wziąć pod uwagę alternatywne źródła ogrzewania takie jak: gaz ziemny, gdyż mogą być one tańsze w eksploatacji. W sytuacji, kiedy nie ma takiego na ulicy i nie mamy informacji o ewentualnych pracach nad jego montażem, które miałyby się odbyć w przeciągu kilku najbliższych lat to sprawę mamy z głowy. Mimo wszystko warto się poważnie zastanowić nad podpięciem się do owej instalacji w momencie, w którym mamy do niej dostęp. Otóż substancja ta do najtańszych nie należy, lecz za prąd i tak przyjdzie zapłacić nam przy obecnych cenach znacznie więcej. Warunkiem jest dobranie odpowiednio trwałej i efektywnej instalacji.

Warto wiedzieć: Jak wziąć kredyt na pompę ciepła?

Czas obsługi i montaż pomp ciepła w Polsce

Czas, który musimy przeznaczyć na obsługę danej instalacji jest niezwykle istotny. W przypadku, jeśli wybieramy kotłownie na eko groszek to musimy się liczyć z faktem, iż nie będzie ona działać bezobsługowo. Będziemy musieli zadbać o zakup paliwa, co nie tylko generuje dodatkowe koszty, lecz cała procedura zabiera również czas. Również musimy mieć pomieszczenie o odpowiednich wymiarach, gdyż tylko w tety zmieścimy piec i worki z eko groszkiem.

Dodatkowo kocioł trzeba regularnie wypróżniać z popiołu, po czym całość czyścić wtedy wszystko będzie działać bez zarzutu. Należy pamiętać o konieczności wykonywania okresowych przeglądów. Jednak w przypadku, gdy mimo wszystko zdecydowaliśmy się na pompę ciepła wraz z kotłownią gazową to nie mamy co tutaj praktycznie mówić o obsłudze. Jedyne co nas będzie czekać to odpowiednie ustawienie i przestawienie całej elektroniki.

Sprawdź również: Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła – ile to kosztuje?

Nie oznacza to, że i w tym przypadku możemy zapomnieć o serwisowych przeglądach. Przy obu rozwiązaniach, jeśli zachodzi taka potrzeba to trzeba zlecić specjaliście wykonanie owego przeglądu, gdyż nawet jeśli dane rozwiązanie jest tańsze to zapłata większej sumy przez zlekceważenie czegoś na pewno nas zaboli.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here